Nerede kalmıştık…

Bu hafta biraz kozmetikten bahsetmek istiyorum. Göbeğim ve çevresinin cilt bakımından yani. Çatlaklar çoğu kadının derdidir. Hamile olmaya da gerek yok. Kilo alıp verme döngüsündeki herkes bunu tadacaktır bir şekilde. Kimininki kalçada, kimininki göbekte, kimininki de göğüslerde olabiliyor. Çok büyük bir problem değil aslında dermatologlar kozmetik problem olarak kabul ediyorlar bunları. Gelin görün ki çatlağı olan bir kadın için o kadar da basit olmayabilir aynadaki görüntünün verdiği his. Bazı çatlaklar ciddi şekilde derinleşmiş ve koyu bir renk almış olabiliyor. Doğumdan sonra eski haline gelen vücudunuzda kalan bu izler moral bozucu olabiliyor. Çatlak bir kere vücuda geldi mi kurtulması zor, genellikle kalıcı ancak zamanında müdahale ile görünümlerini hafifletmek mümkün. Belki de oluşmadan engelleyebilirsiniz. Aslında her şey cilt yapısına bağlı. Bazı ciltler hiçbir ürün kullanmasa da çatlak problemi yaşamaz, bazıları ise derin çatlaklarla karşı karşıya gelebilirler.

Çatlaklarla savaşmak için ne yapmalı? Cildin nemini arttıran, elastikiyetini korumasına yardımcı ürünler kullanmak ve bol bol çok bol su içmek. Yapılan araştırmalara göre hamilelik öncesi spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde bu problem ya hiç görülmüyormuş ya da çok az oluyormuş.

Hamilelikte oluşan/oluşacak olan çatlakları önlemek için bir sürü ürün var piyasada. Daha doğrusu önlediğini iddia eden. Ben etkili olduğu söylenenlerin bir kısmını kullandım, sırf merakımdan. Aslında çatlak problemi olan biri değilim. Eski bir kozmetikçi olduğum için de benim için çok keyifliydi bu kremleri denemesi. Aslında ürünlerin ambalajını ve içindeki bilgilendirici notları okursanız, hiçbirinde ¨çatlakları önler¨ yazmıyor.

‘Oluşmasını engellemeye yardımcı olur’

‘Çatlakların görünümünü azaltır’

‘Çatlakların rengini hafifletir’ gibi ifadeler vardır. Çünkü kozmetik ürünler cildin üst katmanına etki ederler. Cildin yapısını değiştirme güçleri elbette yok. Peki bu ürünleri kullanmalı mı? Bence çok pahalı ürünler kullanmaya hiç gerek yok. Cildi nemlendiren, kokusunu sevdiğiniz, cildinize iyi gelen bir ürün yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca gebelik döneminde bu ürünlerin 4.aydan itibaren kullanılması öneriliyor.

 

İşte benim kullandığım ürünler:

Lierac Phytolastil: Sanırım çatlak kremi denince akla ilk bu geliyor. Ben kıvamını biraz yapış yapış buldum ama güzel nemlendiriyor.

Mustela Stretch Marks Double Action: Yoğunluğunu çok beğendim ama sanki yeteri kadar nemlendirmiyor cildi ya da benimki çok kuru bilemiyorum.

Leonor Greyl Manolya Yağı: Çok bilindik bir marka değil. Sephora’larda satılıyordu hala vardır umarım çünkü bu saf manolya yağının bağımlısıyım. Sadece çatlak için kullanmıyorum elbette. Senelerdir elimin altında. Makyaj çıkartmadan, nemlendirmeye kadar cilt bakımını tamamlayan muhteşem bir yağ. Nemlendirme özelliği yüzünden karnıma da süreyim dedim ama pahalı bir ürün biraz içim gitmedi değil hani :)

Burt’s Bees Belly Balm: Burt’s Bee markasını seviyorum. Bebek şampuanını da kullanıyorum Koray’da. Hiç sorun yaşamadık. Belly Balm ise adından da anlaşılacağı gibi son derece yoğun kıvamlı. İyi nemlendiriyor ama biraz yapış yapış sanki.

L’Occitane Mom & Baby Balm: Doğal içerikler ama keskin bir koku. En azından bana öyle geldi. Balm olduğu için son derece yoğun ama ambalajı küçük. Hamile karnına üç kere sürülse kutu biter.

Palmer’s Tummy Butter: Sanırım en sevdiğim çatlak kremi. Koray’da da kuruyan cildim için bunu kullanmıştım. Bence bundan daha güzel kokan bir krem yok. Kakao yağı başımı döndürüyor resmen. Yoğunluğu, cilt tarafından emilimi de benim için yeterli. Sadece karnıma değil kuruyan bacaklarıma, kollarıma, ellerime de sürüyorum. Kokusu yüzünden mi kandım bu kadar bilmiyorum.

Sonuç olarak benim çok ciddi bir çatlak problemim yok. Sizin de oluşmuş çatlaklarınız yoksa henüz, önlem olarak uygun içeriklerde bir nemlendiriciyi kullanmanız en garantisi olacaktır. Hem karnınıza masaj hareketleri yapacağınız için eminim içerideki miniğin de hoşuna gidecektir.

 

Kremlerden başka bu iki hafta karnım daha da büyüdü diyebilirim. Kilomda değişiklik yok neyse ki. Babyshower partisi de geçti gitti bile. Okumak isteyenleri buraya alayım. Ben ise çoktan yurdu bir süreliğine terk etmiş bulunuyorum. Haberi de burada :)