Öğlen Koray uykuya yatınca yaptığım ilk şey genelde kendime bir fincan Nescafe koymak oluyor. Kaprisliyimdir de kahve konusunda. Ne olursa olsun, kafein olsun diyenlerden değilim. Çeşidi, markası, şekli, bardağı, süt miktarı önemlidir. İçmediğim zamanlarda kokusunu özlerim. Reklamlardaki gibi gerçekten de. İşte bu yüzden hamileyken ne çikolata, ne şarap, ne de diğer zararlıları aşerdim. Sadece kahveyi bırakamadım. Normalde günde 3-4 kupa içerdim öğrenciyken. ‘Bu böyle olmaz’ demiştim selülit oluşumuna katkısını öğrenince. Hamile kaldığımda, günde 2 kupa nescafe + 1 türk kahvesi içiyordum. Kafein alımını azaltmak gerektiği için kestim kahveyi. 1 gün, 2 gün, 3.günün sonunda dindirilemez bir baş ağrısı ile yataklara düştüm. Doktoruma danışınca ”kafeinsizliğin zararı daha fazla sana şu durumda. 2 fincan kahveden bir şey olmaz merak etme” dedi. Ben de 2 fincan kuralına uydum.

Buraya kadar her şey iyi. Ne var ki, bugün okuduğum haberle bir an tokat yemiş gibi oldum. ntvmsnbc.com’un haberine göre;

Kahve düşük kilolu bebek nedeni!

Kafeinin her miligramı bebeğin kilosundan çalıyor.

Ben şimdi Eyvah derim, başka da bir şey diyemem. Koray 2500 gr’lık bir somun ekmek büyüklüğündeydi çünkü doğduğunda.

Aslında 20. haftada yapılan detaylı taramada Koray’ın düşük ağırlıklı bir bebek olacağı sinyalini almıştık. Hamilelik Günlüğüm_ 5.Ay’da paylaşmıştım. Ben az kilo aldığım için kendimi suçlamalı mıyım acaba diye düşünürken, doktorum yine beni rahatlatmıştı. ”Aç yaşamadığın sürece beslenme şeklin yüzünden bebeğin kilosundan sen sorumlu değilsin. Bu çocuğun yapısı böyle. Uzun ve zayıf olacak gibi gözüküyor. 40 haftasını doldurmuş olsa bile 3000 gr’dan fazla olmaz ağırlığı” demişti. Eee, ben de haberde anlatılan gibi kafein almıyordum. Çikolata, gazlı içecekler, çay ve hatta yeşil çay bile kafein deposu olduğundan dikkat ediyordum ve tercihimi kahveden yana kullanmıştım.

Bunun yanında hamileliği boyunca günde yarım paketten fazla sigara içen arkadaşımın oğlu 3500 gr ve oldukça sağlıklı şekilde doğdu. Gerçi sigaranın etkileri belki ortaya çıkar ileride bilinmez. Benim 2 fincan kahvem mi tek sorumlu? Bu yüzden bu haber başlıklarını hiç sevmiyorum. Zaten tam olarak da kanıtlanmış bir şey yok. Kontrol gruplarının karşılaştırılması var. Bu bilim adamlarına emin misiniz? diye sorulduğunda, cevap olarak ”Annenin bireysel, metabolik, çevresel ve genetik faktörlerinin değişken olması net bir cevap vermeyi zorlaştıran etkenlerdir” diyebiliyorlar (haberden aynen aldım bu cümleyi)

Yapılan bu araştırmaların doğruluk payı yok mu? Olmaz mı, bilim insanları çalışıyor. Mutlaka bir etkisi oluyordur kafeinin. Sonuçta keyif verici, uyarıcı bir madde. Hamilelikte mümkün olduğunca konforlu ve iyi bir uykuya ihtiyaç olduğundan kafein alımını azaltmak, mümkünse kesmek en iyisi. 


Kaynak: Real Age

Kafein Nedir?

Kahve, çay, kola, çikolata gibi yiyeceklerin içinde bulunan ve vücutta bağımlılık yaratan bir maddedir. Bağımlılık yaratma mekanizması kokain ve eroin gibi amfetaminlerle aynı olmakla birlikte onlar kadar etkili değildir. Bağımlılık yaratmasının yanısıra uyku açıcı ve enerji verici etkisi vardır.

Hangi kahvede ne kadar kafein var?

1 fincan filtre kahve 135-200 mg
1 fincan espresso 100 mg
1 fincan cappuccino 100 mg
1 fincan türk kahvesi 57 mg
150 cc hazır kahve 57 mg
150 cc kafeinsiz kahve 5 mg
175 cc demleme çay 20 – 110 mg
330 cc buzlu çay 70 mg
200 cc hazır çay 30 mg
1 kutu kola 30 – 56 mg
1 kutu diet kola 38 – 45 mg
1 kutu meşrubat 50 mg civarı
1 bardak çay 50 mg
1teneke kutu ‘enerji’ verici içecek 80 mg
50 g ağırlığında çikolata 50 mg
100 gr sütlü çikolata 20 mg