Haftalardır yazacağım bir türlü başlayamadım. Herkes de merak ediyor ve arka arkaya sorular geliyor:

Koray kardeşi olacağını biliyor mu?

Nasıl söylediniz?

Söylediğinizde ne tepki verdi?

Koray, senin karnın büyüdükçe ne yapıyor?

Koray’ın kardeşinden haberi ilk olarak elimde ultrason resmini gördüğünde oldu. Çok merak etti. Anlatsam mı ne desem bilemedim. Çare yok bir yerden başlayacağım söze, diyerek karnımda bir bebeğin olduğunu, karnımın büyüyeceğini ve zamanı geldiğinde de oradan çıkacağını söyledim. Bu konuşma olduğunda yaklaşık 4 aylık hamileydim ve karnım henüz belirmemişti. Elini yavaşça karnıma koydu. ¨Bebek burada mı? Benim kardeşim mi olacak?¨diye sordu. Öyle değişik bir ifade vardı ki suratında, anladı mı, kardeşin ne olduğunu biliyor mu, sevindi mi çözemedim. Ben de onu çok bunaltmadan ne bildiğini anlamak için başladım sohbet etmeye. Önce ‘kardeş’ kavramından bahsettik. Benim de bir kardeşim olduğunu, dayısını söyledim. Sonra da kardeşleri olan arkadaşlarını hatırlattım. ¨Arkadaş mı olacağız yani?¨ dedi. Ona göre evdeki bir başka çocuk arkadaş olabilirdi sadece. ¨Evet ama hemen oynayamayabilirsiniz çünkü çok küçük olacak¨ dedim. Benim karnımda bir bebek olduğunu, doğduğunda yaklaşık boyutlarının ne olacağını anlattım. Bez takacağımızı, emzik vereceğimizi, devamlı ağlayacağını ama bizim ona çok iyi bakıp büyüteceğimizi ekledim. En önemli görevi üzerine almıştı bile: poposuna krem sürecekmiş, bir de oyuncaklarla nasıl oynanacağını gösterecekmiş :)

Yine de o ilk an karnım henüz büyümediği için tam olarak anlamakta zorluk çekiyordu. Durup durup “Senin karnın mı büyüyecek?, Anne senin karnında bebek mi var?” diye sordu. Ne yapsam nasıl göstersem derken karşıma Marsık Yayınlarının İLK KİTAPLARIM DİZİSİ çıktı. ‘İlk ansiklopedi’ kıvamında konularına göre ayrılmış kitaplar. Tek tek de alabiliyorsunuz, 16 ürünün olduğu bir set olarak da. Bu serinin içindeki iki kitap bir nebze olsun Koray’ın kafasındaki sorulara ışık tuttu diyebilirim:

VÜCUDUMUZ ve BEBEK kitapları

Kitaplarda harika ve eğitici çizimler var. Basit diliyle de çocuklara neyin ne olduğunu anlatmaya çalışıyor. Vücudumuz kitabı bir sperm ve yumurtanın döllenmesinden itibaren bir insanın nasıl geliştiğini; deri, kas, kemik yapısını, iç organları detaylı çizimlere anlatıyor. Ayrıca farklı fiziksel özellikleri gösteriyor. Koray’ın en çok ilgisini damarlar ve bağırsaklar bölümleri çekti.

Bebeğin nasıl oluştuğunu gösteren sayfalarla başladım anlatmaya. Sperm, yumurta, döllenme, hücre derken bilimsel bir açıklama ile yola çıktık. Bu açıklamalardan daha ziyade BEBEK kitabındaki her şey daha fazla ilgi çekiciydi onun için. En çok da annenin memesinden süt içme kısmı.

Kitaplara neredeyse hala her gün bakıyoruz ama artık daha az sorguluyor çünkü biliyor. Karnım büyüdü, içerideki minik kız hareket ediyor ve en güzeli Koray birkaç sefer hissedebildi bu hareketleri. İlk kez karşılaştığı hemen hemen herkese ¨Annemin karnında bebek var ama ben de bebekmişim¨ diyor. Evet durumun farkında ama daha önemlisi kendisinin de bir zamanlar aynı evrelerden geçtiğini bilmek onu müthiş rahatlattı. Kardeşinin nasıl olduğunu, nasıl geleceğini anlatırken fark ettim ki önce kendiyle ilgili sorular soruyor. Ben de açtım önümüze ilk bebeklik albümlerini, çektiğimiz videoları seyrettirdim. Hamilelik fotoğraflarımı gösterdim, doğduktan sonraki ilk hallerini, emzirme kısımlarını  inceledik. Uzun uzun baktı, seyretti, şaşırdı, sevindi ve rahatladı. Kendisine de bir zamanlar aynı bakımın yapıldığını bilmekten memnun oldu.

Ancak biliyorum kardeşi kabul etmek çok zor. Evdeki saltanatın sona ereceği anlamına geliyor. Okuduklarıma göre en büyük travmalardan biriymiş eve gelen yeni bebek. Bunu da kolay atlatmak için çocuğa mümkün olduğunca açık olmak, onu dışlamamak ve bebekle ilgili her detayda ona yer vermek gerekiyormuş. Hoş, kimin söylediğini hatırlamıyorum ama aklımdan hiç çıkmayan bir cümle var ki hep hatırlıyorum:

Kocanız bir gün eve bir kadın ile gelse. ¨Artık beraber yaşayacağız, ben ikinizi de çok seveceğim ve siz eminim çok iyi anlaşacaksınız¨ dese ne yapardınız? Aynı hesap işte çocuğun başına gelenler…