Hamileyken seyahat etmek insanı ürkütebilir. Özellikle uçak yolculuğu. Uzun yıllar uçakla seyahatin düşüklere neden olduğu iddia edilmiş üstelik.Bunun üzerine uzun süren çalışmalardan sonra 2001 yılında Amerikan Jinekoloji Derneği  uçakla seyahatin hamileler için 36.haftaya kadar güvenli olduğunu açıkladı. 36.haftadan sonra doğumun başlaması olasılığından dolayı uçağa kabul edilmiyor. Yani güvenlikten dolayı değil, havadayken doğum başlaması riskine karşı 36.haftadan sonra hamilelerin uçağa binmesine izin verilmiyor. Konuyla ilgili New York Times yazısı için tıklayın.

Havaalanlarındaki güvenlik kapılarından geçmeli mi geçmemeli mi? Bu soru herkesin aklında. Çok araştırdım ve anladığım kadarıyla bu dedektör kapılar x-ray olmadığından herhangi bir tehlikeli durum yok ortada. Sadece metal kontrolü.
Hamilelerin güvenlik kapılarından geçişi
Metal detectors pass safety test on pregnant women

Gelelim uçakta rahat bir seyahat için gerekli olanlara.

*Ne olur ne olmaz diye doktorunuzun adının ve telefonun yazılı olduğu kartı veya kağıdı ulaşılması kolay bir yere koyun çantanızda.

*Rahat ve bol kıyafetler giyin. Tek kat çok kalın bir kazak yerine t-shirt üzerine hırka en iyi çözüm oluyor iklim değişikliklerinde. Uzun bir uçuşsa yapacağınız, yanınıza çorap almayı unutmayın Bazı havayolları deniz aşırı yolculuklarda yolculara çorap da veriyor ama siz ne olur ne olmaz yanınıza yumuşak ve bileklerinizi sıkmayacak bir çorap alın. Gözden çıkarmayı da unutmayın zira ayakkabı yerine uçak boyunca bu çoraplarla gezineceksiniz. Çok rahat oluyor.

*Mümkünse koridor tarafında bir koltukta oturun. Böylece ayaklarınızı uzatabilmeniz için daha çok yeriniz olacak. Üstelik sık sık tuvalete gitmek isteyeceğinizden insanların üzerinden atlamak zorunda kalmazsınız. Uyumadığınız sürece yarım saatte bir koridorda tur atmaya çalışın ki ayak ve bacaklarınızda uyuşma olmasın. Zaten herkesten fazla kan pompalanıyor vücudunuza.  Scholl markası Flight Socks diye çoraplar çıkarmış. Kan dolaşımını destekleyiciymiş bu çoraplar.

*Emniyet kemerini karnınızın altına yerleştirerek takın.

*Uçuştan önce ve uçuş boyunca bol bol alkolsüz ve kafeinsiz içecekler için. Kabin içindeki nem seviyesi oldukça azdır ve susuz kalmamak için mümkün olduğunca çok sıvı tüketmek gerekiyor.

*Kuru bir cildiniz varsa gerginlik hissedebilirsiniz. Hatta benim gibi çok kuruysa yanma bile hissedebilirsiniz. Krem sürmekten ziyade cilt için nemlendirici spreyler en iyisi. Dudak kreminiz mutlaka çantanızda olsun.

Hamile kadına özen gösterilir genelde. Uçaklarda da farklı değil hatta özel bir ilgi söz konusu olabilir. Merak etmeyin. Arkanıza yaslanın ve seyahatinizin tadını çıkarın. Çocuksuz son geziniz olabilir. İyi yolculuklar!