Eskiler hamilelikte kadının her zamankinden daha güzel gözüktüğünü söylerler. Doğrudur. Hormonlarımızın bu dönemde en yüksek seviyede salgılanıyor olması ve bebek sahibi olmanın heyecanı, mutluluğu ve pozitif enerjisi ile kadın hamileyken ışıl ışıldır. Gözlerinin içi güler. Hamile olduğumu bilmeden bir arkadaşım, ‘İrem eve girince bir anda ışık doldu her yer, bir güzellik, bir enerji var sende’ demişti. Ben de aynaya bakınca gözlerimdeki parıltıyı fark etmiştim.

Ancak bu hormon seviyeleri yüzünden bazı kadınlar cilt problemleri yaşarlar. Bunlarla başa çıkmanın yolları uygun ürünleri kullanmak, cildi temiz tutmaktır. Tam bu noktada hamilelikte kullanılacak kozmetik ürünlerinin içeriği önem kazanıyor. Normalde hamile bir kadın ilaç almamaya özen gösterir. Anne, karnındaki bebeğin kimyasallara maruz kalıp fiziksel gelişimlerinde bir bozukluk olmasını engellemelidir çünkü. İşin kötüsü çoğu kadın yüzlerine, vücutlarına sürdükleri kozmetiklerin, cilt bakım ürünlerinin de bebeğe zararlı olabileceğini bilmiyor. Peki ne yapmalı?

Kozmetik sektöründen geldiğim için tutmayın beni başlıyorum yazmaya…


Hamileyken ciltte görülebilecek değişiklikler:

Cholasma veya MELASMA, Türkçe’de HAMİLELİK MASKESİ olarak bilinen yüzde kahverengimsi/sarımsı lekeler genellikle göz çevresi, alın ve yanaklarda görülüyor (Ben bizzat gördüm, şanslıydım bende olmadı ama). Amerikan Dermatoloji Derneği’ne göre hamilelerin nerdeyse %70’inde rastlanıyormuş*. Progesterone ve östrojen hormonlarının ciltteki melanin yani renk hücrelerine etkisiyle ortaya çıkıyor. Melasma başlangıcındaysanız güneşe çıkmayarak etkilerini, rengin koyulaşmasını engelleyebilirsiniz. Doğumdan sonra hormonlar eski seviyesine ineceğinden pigmentasyon da kaybolmaya başlayacaktır.

Çoğu kadın hamileliklerinde daha fazla AKNE problemi yaşadığını söyler. Benim gibi şanslı bir kesim de daha az cilt probleminden bahseder. Yine de cilt bakımı göz ardı edilmemelidir ve temizlik bunun ilk aşamasıdır. Cilt tipinize uygun yumuşak bir temizleyici kullanmalısınız. Hamilelikte cildiniz her zamankinden daha hassas olacağından eksfoliyanlardan ve peelinglerden uzak durun! Peki aknenin sebebi nedir? Androjen hormonun yüksek seviyesi ciltteki yağbezlerinin ciltte daha da büyüyerek, sebum üretiminin artmasına sebep oluyor. Bu sebum yani yağ fazlası da cilt hücrelerini kaplayarak saç köklerini, ciltteki göznekleri tıkıyor. Böylece bakterilerin hızlıca çoğalabildikleri bir ortam oluşuyor. Bazen tüm hamilelik boyunca devam eder, bazen de ara ara akne problemi görülür.

Hamilelik akneleri için çözüm var mı? Kesin çözüm tabi ki yok ama yardımı olabileceğine inandığım birkaç önerim var;
  1. Sabah/Akşam nazikçe yüzünüzü yıkayın. Asla keselemeyin, peeling uygulamayın. Yağsız, su bazlı nemlendiriciler kullanın.
  2. Sivilceleri sıkmayın. Bu sivilceleri azaltmak yerine deri altında daha çok yayılmasına sebep olacağından çoğalmalarına neden olur.
  3. Kozmetik ürünlerinizin yağ bazlı olmamasına dikkat edin ve makyajınızı gece yatmadan önce mutlaka silin.

Yapılan araştırmalara göre hamilelerin %90’ı 6-7. aylarda ÇATLAKLAR görülmeye başlanıyormuş. Cildin alt tabakalarınun aşırı gerilmesinden dolayıelstikiyetini kaybetmesi yüzünden kaynaklandığı biliniyor. Önce kırmızı veya mor bir renkle karın, göğüsler ve kalçalarda ortaya çıkıyor. Renk bir süre sonra soluklaşıp grimsi olur bu da daha zor fark edilmelerini sağlıyor. Önlem alabilirsiniz! En azından etkisini ve görünümünü azaltabilirsiniz. Bunun için, uygun kremlerden edinerek hamileliğiniz boyunca sıkılmadan cilde masaj yaparak uygulanmalı. Tüm bu bilgilerin yanında eklemeliyim ki cildin yapısının çatlak oluşumunda etkisi büyük. Bazı kadınlarda çatlağın olmamasının (yine ben mesela) sebebi de budur zaten. 10 kilo alıp çatlak sorunu yaşayan da var, 25 kilo alıp cilt problemi nedir bilmeyen de… İyisi mi siz cildiniz için en uygun çatlak kremini alıp sürün. Hiç değilse nemlendirmiş olursunuz.

SlingoMOM’dan not: Methode Jean Piaubert ve MUSTELA’nın çatlak kremleri piyasada benim bildiğim en iyi iki ürün.

LINEA NIGRA latincede siyah çizgi anlamına geliyormuş. Hamileliğiniz ilerledikçe gönek deliğinizden aşağıya doğru düz kahverengi bir çizgi oluştuğunu fark edersiniz. Doğumdan sonra kaybolur. Suçlu yine çok çalışan hormonlar. Bunun yanı sıra meme ucu çevresi yani areola genişleyip koyulaşır. Emzirmeye hazırlıkmış meğer.

Hamileyken cildiniz aslında güzelleşir! Hamilelik Işıltısı denir ya!

Her şey o kadar da kötü değil.

Hamileyken vücudumuzda %50 daha fazla kan pompalanmasıyla ciltte aydınlık etkisi oluyor. Aynı zamanda yağ bezleri daha fazla çalışması da ciltte parlamaya sebep oluyor. Aydınlık ve ışıltı etkisi ile cilt çok daha güzel gözükecektir. Bunun yanı sıra ciltte yağlanma şikayeti yaşamanız olası. Yağsız temizleyiciler kullanabilirsiniz.


Hamilelikte uzak durulması gereken içerikler:

1. Normalde doğal bitki özlü yağlar cilt bakımının vazgeçilmezlerindendir ancak bazı yağların hamilelikte bebeğe zararlı olduğu tespit edilmiş. Benim bulabildiğim liste: Sedirağacı, tarçın, zencefil, papatya, yasemin, biberiye, adaçayı, karabiber, gül yağları. Liste tahmin ettiğimden çok daha uzun sanırım. Siz yine de kendi doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

2Retinoid içeren ürünler: Güçlü bir anti-aging bileşendir. Cilt için bir zararı tespit edilmemesine karşın hamilelik ve emzirme süresince kullanılmaması gerektiği öneriliyor.
SlingoMOM’dan not: Ürün etiketinde Retinol ibaresi varsa bilin ki retinoid içeriyordur.

3. Salisilik acid: Hamileler için bir başka dikkat edilmesi gereken içerik. Akne ve cilt bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır ve bir çok cilt bakım ürününün formülündedir. Kozmetik ürünlerindeki dozajı tehlike arz etmiyorsa da doktorlar kullanılmasını önermiyorlar.

4. Soya: Soya içeren ürünlerin zararsız olduğu zannediliyor genelde. Soyalı losyonların bir zararı yok gerçekten de ancak östrojen etkisi yüzünden birçok organik ürün gibi ‘Hamilelik Maskesi’ni daha kötü hale getirebilir.

Piyasada bir sürü uygun cilt bakım ürünü var. Ancak en önemlisi cildi temiz tutmak ve nemlendirmek. Yumuşak, tanecikli olmayan su bazlı temizleyiciler ve formülünde kompleks(akne tedavisinde kullanıldığı bilinen) içeriklerin bulunmadığı su bazlı nemlendiriciler idealdir.

Makyaj yaparken de fondöten ve pudraların mümkünse formülünü kontrol edin, aldığınız yerden ürün içeriğiyle ilgili bilgi alın. Emin olamadığınızda iyisi mi bir de doktorunuza danışın.

Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın. Bebeğiniz sizi hissediyor çünkü…

(Yukarıda yazdıklarım benim kozmetik tecrübem ve eğitim notlarımdan aldıklarımdan oluşuyor. Kimyasallar ve hormonlarla iligi bilgiler için Webmd.com’dan yardım aldım.)

Kitap önerisi:

Amy Tara Koch’un harika kitabı Bump It Up: Transform your Pregnancy into the Ultimate Style Statement.

Hamileyken nasıl stil sahibi olacağınızı anlatan eğlenceli bir kitap.