İşte geldi… Son günler… İnsanın içi içine sığmıyor. Geride bıraktığınız 8 ay boyunca yaşadığınız duygusal değişimler 9.ayda zaptedilemez bir hızda. ‘Saati saatine uymuyor’ bunun diyordu annem, artık dakikalarla konuşmaya başladı. Çünkü insanın aklına aynı zanda 100 tane düşünce geliyor. Ya bebeğime bir şey olursa, yan doğum kötü geçerse, ya sezeryan olursam, ya suyum gelmezse, ya erkek değilse… saymakla bitmiyor. ‘Her şey iyi olacak’ diye düşünmeye çalışırken o güne kadar hiç aklıma gelmeyen kötü kötü senaryolar yazmaya başladım 9.ayda. Korkutmasın bunlar sizi. Anlattıklarım duygusal değişimle ilgiliydi. Esas değişiklik fiziki tabi ki. Karnınız iyice büyümüş, gerginleşmiş ve sertleşmiştir. İnflak eder miyim acaba? diye düşünmedim değil. Dengeli beslendiyseniz ve egzersiz yapma fırsatlarını değerlendirdiyseniz eğer son ay daha az kilo ala-ma ihtimaliniz var. Ben son 5 hafta her gün ister istemez kilometrelerce yol yürüdüğümden 1 kilo bile almamıştım ama Koray haftada 300 gr alıyordu.

Hamilelikte 9.ay (www.webmd.com / wwwgebelik.org.com / www.birthingnaturally.net)

 

Siz: 35-40 haftalar 9 ay olarak kabul ediliyor. 37 haftaya kadar civarında doktorunuz sizden  Grup B Streptokok bakteri  testi yaptırmanızı isteyecek.Uykularınız artık rahat değil. Büyüyen karnınız be göğüsleriniz yüzünden yatakta pozisyon almakta zorlanıyorsunuz. Bunun için uygun hamile yastıkları var. Doğumla ilgili tedirginliğiniz artmaya başlamıştır.  Kendinizi oldukça iri hatta kapılardan bile geçemeyecek irilikteymiş gibi hissedebilirsiniz. Eğer hareketsiz bir hamilelik geçirmişseniz son haftalar daha da ağırlaşmış hissedebilirsiniz. Yatmak, kalkmak, yemek yemek, oturmak yani hareket kabiliyeti gerektiren her şey size rahatsızlık vermeye başlayabilir. Zaman zaman kasılmalar hissedebilirsiniz. Yalancı kasılma mı (Braxton Hicks) yoksa gerçekten doğum habercisi kasılmalar mı olduğunu anlamak için yakın takibe almanız gerekir. Braxton Hicks kasılmalarıyle ilgili bilgiyi burada bulabilirsiniz. Doğum kurslarına katılmak hem sizin hem de eşinizin bu olaya daha rahat bakmasına yardım edebilir. Bebeğinizin hareketlerini daha az hissedeceksiniz çünkü ona yer kalmamıştır. O artık sallana sallana sıcacık yuvasında bol bol uyuyup ve kilo almakla meşgul. 36.haftadan itibaren karnınızın birden aşağı indiğini fark edebilirsiniz. Bunun sizin açınızdan en önemli sonucu mide yanması, nefes darlığı, kaburga ağrısı gibi şikayetlerden kurtulmanızdır. Size söylenen doğum tarihinin tamamen tahmini olduğunu unutmayın. Bu demektir ki, bebeğiniz 38 ile 40.haftalar arasında her an gelmek isteyebilir. 9.ayın sonunda ortalama 2 kilo daha almış olacaksınız.

Bebeğiniz: Her geçen gün daha da yuvarlaklaşıyor. Cildi artık daha da pembe, kırışıklıkları da azalıyor. Çoğu bebekte son haftalarda cilt üzerindeki beyaz

 

madde kaybolmuştur.Hastalıklara karşı korunmak için antikorları sizden almaya devam ediyor. Büyümesi yavaşlamıştır ama cilt altındaki yağ hücreleri rahim dışındaki dünyaya hazırlık için daha da dolgunlaşmıştır. Kasları artık iyice güçlüdür. Ona yer kalmadığından dizleri karnına çekil, çenesi göğsüne dayalı şekilde kıvrılmıştır. Baş pozisyonu genelde pelvise doğru aşağıdadır. Bebeklerin sadece %4’ü yan durmaktadır. Amniyotik sıvının en fazla olduğu dönemdir. Neredeyse doğuma hazırdır. 40.haftanın sonunda boyu yaklaşık 50 cm ve kilosu 3400 gr civarındadır.

Bizim 9.ayımız

Bizimki malum NewYork macerası. Kasım’ın 1’inde annem de geldi. Her hafta doktor kontrolü, her gün uzun uzun yürüyüşler, yeni yeni keşifler. Müze, sanat cenneti NY. Her gün bir aktivite yapalım dedik. Zaten annemin geldiği 9.günün sabahı da suyum geldi. Bazen annem bize katılamıyordu. Ya da yarıda bırakıyordu. Bana da ”sokakta doğuracaksın, bu gidişle, biraz uyusan dinlensen, oğlan doğduğunda uyumazsa sakın kızma” diyordu devamlı. (Meğer haklıymış :D) 8 Kasım cumartesi günü ilk defa ”ben yoruldum” dedim. Sarp  da alışık değil tabi HAMİLE eşinin şikayet etmesine ”aaa daha yeni başladık, ne yorulması” demez mi? (Bu arada yaklaşık 60 blok yürümüşüm zaten). En sonunda patladım ”Kocacım hatırlatırım senin karın 9 AYLIK HAMİLE” diye. Komik bir andı her ikimiz için de. Sonra arkadaşlarımızla buluştuk. İrem ”sen iyi misin?” diye sorup durdular tüm akşam. Canım yemek de yemek istemedi. Sabah 6’da bir karın ağrısıyla uyandım… devamı yani baştan sona Doğum Hikayesi gelecek yazının konusu!!!!

Doğumdan önceki son kontrole göre (3 gün önce )toplam 11.5 kilo almıştım.