Nerdeyse 8 olmak üzeresiniz. Ağırlık hissi var ame enerji de var. Bol bol dinlenmeli ancak bol bol da yürüyüş yapmalı. Hem doğum o kadar kolay oluyor ki. Tabi en doğalından bahsediyorum. Doktor kontrolleriniz de sıklaşmıştır. Artık bebeğinize kavuşmanın verdiği heyecan gittikçe artmaktadır. Tekme atacak yeri kalmadığından daha çok yuvarlanıyor. Son aylarda bebeğin hareketlerinin takibi, gelişimi ve sağlık durumunun göstergesiymiş. Mutlaka dikkat etmek gerekiyormuş. Belki yüz kere duymuşumdur sağdan soldan. Kilosu daha hızlı artıyordur yani yağ depoları doluyor. Cildi de düzeliyor.

Hamilelikte 8.ay (www.gebelik.org / www.babycenter.com)

Siz: Rahim kaslarının ve bağlarının sürekli basıncı nedeniyle göğsünüzün aşağı kısmında ağrı hissedebilirsiniz. Bebek hareketleri güçlü ve düzenlidir ancak rahim içindeki alan daraldığı için hareketleri azalmıştır. Bebeğin ölçüleri özellikle sırtınızın alt kısmına ve mide bölgesine doğru genişleyerek büyür. Kasıklarınızda ve leğen bölgesinde karıncalanma, uyuşma hissedebilirsiniz. Yalancı doğum sancıları da denen Braxton Hicks kasılmaları artabilir. Rahat uyuma pozisyonu bulmakta zorlanabilirsiniz. Yan yatıp bacaklarınızın arasına yastık koymayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde uyuma ayaklarınızdaki şişliği azaltıp dolaşımı arttıracağından rahat etmenize yardımcı olabilir. Bebeğin başı aşağıya doğru ilerledikçe, daha sık idrar ihtiyacınız olacaktır. Elleriniz, ayaklarınız, bilekleriniz ve yüzünüzde şişlik olabilir. Bolca su içmelisiniz. Kilonuz 1.5-2 kilo kadar artabilir, bebeğinizin besin gereksinimleri doruktadır ve doğum öncesi son büyüme atağı göstermektedir.

Bebeğiniz: Başı doğum kanalına doğru ilerlemeye başlamıştır. Artık iyice kilo almıştır ve hareketleri daha net hissedilir. Bu ayda bebeğiniz artık dış dünyadan gelen sesleri duyabilir. Tat alma duyusu da gelişmeye başlamıştır. Bebeğiniz 8.ayını bitirdiğinde yani 36.haftada doğsa bile küvöze girmeden yaşamını sürdürme ihtimali çok yüksek. 35.haftanın sonunda 44 cm. ve ağırlığı 2500 gr civarındadır.

Bizim 8.ayımız: Tabi ki Amerika’da doğum olayına ikna oldum. Her şeyi ayarladık. New York’taki doktorumuzu aradık geliyoruz diye. 33.haftaya kadar uçağa binmem gerekiyordu. Moşe beyden de ‘seyahat yapabilir’ yazısı aldık. Kimse soru bile sormadı havaalanlarında. Koray bey annesine henüz karnındayken bile problem çıkartmıyordu. New York’taki ilk doktor kontrolümüzde benim tansiyon yine fırladı. Hemşire panik içinde doktora sesleniyordu ki ben, sakin olmasını, kontrolden sonra tekrar ölçmesini söyledim. Amerika’da öyle Türkiye’deki gibi Uzay Yolu’ndaki gemi Atılgan’daki bilgisayarları andıran ultrsasonlar yok. Zannedersiniz ki 2.Dünya Savaşı’ndan kalma aletler. Bebek az çok belli oluyor. Kilosu, boyu tahmini rakamları veriyor. Kal atışı da görülüyor. Her şey yolunda, gerisi teferruat sayılıyor burada ama benim gibi travmatik durumdaki hamileler için son derece sinir bozucu. Bebek tahminen ayın 26’sına kadar gelecek. Daha vaktimiz var. Amerika’ya gelinir de alışveriş yapılmaz mı?? o güne kadar elini bebek eşyalarına sürmemiş olan ben, kıtlıktan çıkmış gibi gördüğüm her şeyi aldım. Onun dışında New York’ta hamileliğimin son günlerini geçiriyor olmanın yürüyüş yapmak ve çok kilo almamak gibi avantajları da oldu. Dümdüz bir şehir. Yürü de yürü. Blok blok, cadde cadde. 8 ayın sonunda ben 10.5 kilo almıştım.

Ben bu fotoğrafı 8.ay diye koymuştum ama tarihi kontrol ettim. 2 Kasım. Yani bu fotograftan 7 gün sonra Koray bey doğdu. 38.haftanın sonunda.