Az kaldı…

Son üç aya geldik bile. 27. haftayla 7. ayınız başlıyor. Ayaklarınızı görmekte zorlanıyor olabilirsiniz. 7. ayda kilo alımı hızlanır derler. İyice ağırlaşmadan hamileliğinizin zevkini çıkarın. Kendinizi çok yormadan bol bol yürüyüş yapmak harika hissettiriyor kendini. Büyük ihtimalle bugüne kadar bebek alışverişi yapmamışsınızdır. Eş-dost, akraba özellikle de en yakınlar ”anne” oluyor bu sizden gizli eşya toparlamaya başlamışlardır bile. İçerdeki aktif halde oradan oraya gezinirken siz dış dünyaya kapatırsınız kendinizi ve onu hissetmeye çalışırsınız. Bu arada bizim Amerika planlarımız oluşmaya başladı. Amerika’da doğum yapma konusunda başından beri ikna olmuyordum. Aslında çok mantıklı geliyordu ama duygusal olarak hazır olmadığımı düşünüyordum. Yalnız başıma, bir annem, bir de kocam ile doğuma girmek bana çok moral bozucu geliyordu. Moşe bey’e fikir soralım dedik. Benim son kalemdi o direnmek için. Vereceği tepki çok önemliydi. Daha biz ”size bir şey danışmak istiyoruz” dedik, Moşe bey de arkasından ”Amerika’da mı doğumu düşünüyorsunuz?” demez mi? İnanamamıştım. Sonuç: Moşe bey ”bir dakika bile durmayın, imkanınız varsa gidin” dedi. New York’taki arkadaşının bilgilerini verdi. Şimdi önümüzde kısa bir zaman var karar vermek için. 32.haftadan sonra uçağa binip de elimi kolumu sallaya sallaya, göbeğimi göstererek ya da saklayamadan ”Amerika, ben geldim, burada doğuracağım” diyemeyeceğime göre 1 ay içinde her şeyi ayarlamamız gerekiyordu.

Hamilelikte 7.ay (www.gebelik.orgwww.mayoclinic.com/health/pregnancy)

Siz: 28. haftanın bitiminde annenin gebeliğinin % 70 i bitmiştir. Annenin rahmi göbek ile göğüs kafesi

 

arasına kadar büyümüştür, kan basıncı gebelik öncesine göre artmıştır. Bu dönemde anne çarpıntı hissedebilir. Bu his genellikle gebeliğin ilerleyen haftalarında geçer. Anne bebek hareketlerini özellikle en aktif olarak 27-32 haftalar arasında hisseder. Bu dönemde artan aktivite doğum ağrılarıyla karıştırılabilir. Yalancı doğum ağrıları (Braxton Hicks) düzensiz, uzun veya kısa sürelidir ve genellikle anne tarafından sayılamaz. Gerçek doğum ağrıları daha güçlüdür, uzun sürelidir ve düzenlidir. Bu ağrılar erken doğumun işareti olabilir. 1 saatte altıdan fazla düzenli gelen ağrılar doktorunuza haber vermenizi gerektirebilir. Anne yaklaşık bu dönemde her hafta 1 kg alır.

Bebeğiniz: Bu dönemde de gelişmeye devam edecektir. Bebek hala kırmızı görünümdedir, ama her geçen gün yağ dokusu artar. Doğuma kadar kilo almaya devam eder. Yavaş yavaş el ve ayak izleri oluşmaya başlar. 27. haftada bebek doğacak bebeğin minyatür halidir. Küçük, ince ve daha kırmızıdır. Akciğerleri, bağışıklık sistemi ve karaciğerleri henüz tam gelişmemiştir. Eğer bebek bu ayın sonunda doğarsa yaşama şansı % 85’dir. 28. haftada gözlerini açıp kapamaya başlar ve bu dönemde düzenli bir şekilde uyur ve kalkar. Yalnız bu yetişkin veya yeni doğmuş bir bebek şeklinde değildir. 20-30 dk uyur ve tekrar uyanır. Anne çocuğun hareketlerini özellikle bu dönemin sonunda iyice fark eder. Özellikle otururken ve yatarken daha rahat hisseder. 30. haftanın bitiminde bebeğin boyu yaklaşık 39 cm, ağırlığı yaklaşık 1400 gramdır.

İrem’in 7.ayı: Benim 7.ayım Amerika’ya gitsem mi diye düşünerek geçti. Moşe bey’in adını verdiği doktor arkadaşı meğer amcamın ve hatta babamın da Tıp Fakültesinden arkadaşıymış. İrtibata geçtik hemen. Bizim gitmeyi planladığımız tarihlerde ve tahmini doğum zamanında New York’taymış. Geriye benim ikna olmam kalıyor. Bir diğer konu ise Koriş’in minik bir bebek olması ihtimali. Anne karnında büyüme geriliği gibi bir durum yok ama kilosu da düşük gidiyor. Zaten kimse benim 7 aylık hamile olduğuma inanmıyor. Ben kilo almadığım gibi içerdeki minik de ortalamanın biraz daha altında kilo aldığından küçücük bir karnım var. Kilosunun düşük olacağını kabullenmeye başladım. Yeter ki sağlıklı olsun. Kilo almak kolay. 7.ayın sonunda 8.5 kilo almıştım.