23 ile 27 haftalar arasındaki bu dönemde artık karnınız iyice çıkmıştır. Siz kendinizi oldukça iyi ve aktif hissediyorsunuz. En çok da sofrada aktifleşiyorsunuz. Aşermeler veya mide kazıntılarıyla başa çıkmak durumunda kalacaksınız yoksa tartıya küsebilirsiniz.

İçerdeki ufaklık iyice hareketlenmiştir. Genelde sizin hareket halinde olduğunuz zamanlarda o sallanmanın etksiyle uyuyor olacak ve siz ne zaman ayaklarınızı uzatıp sakince dinleneyim deseniz içerden gelen tekmelerle yerinizden sıçrayacaksınız. O kadar keyifli anlar ki, devamlı gülümsememek elde değil. Bir arkadaşım ‘bebeğimin hareketlerini uzun süre hissetmediğinde meyve suyu gibi şekerli bir gıda alıyorum. Hemen ardından tekmeler başlıyor’ demişti. Ona da doktoru söylemiş. Ben de denedim ama masum meyve suyunun yerine şeytana uyup çikolata sufle yedim. Hamileliğimin başından beri ilk defa tatlı yemiştim 25. haftada. Çikolatanın damarlarında ilerleyip bizim ufaklığa doğru yol aldığını hayal ediyordum. Sonra da beklemeye başladım. İçeride parti başlamıştı aniden. Sarp ile birbirimize dönüp aynı anda ‘annesine çekmiş bu’ dedik.

6.ayın sonuna doğru Sarp ilk defa elini koydu karnıma. Önce biraz ürktü sanki zarar vermekten korkar gibiydi… Sonra Koriş’in tekmesini hissetti. Bir anda titredi. Biraz daha okşadı karnımı. Gözlerinin  içi gülüyordu, oğluna dokunmuştu.

Hamilelikte 6.ay: (www.gebelik.org)

Siz: Bu ay sırt ve bel ağrılarının yanı sıra bacak krampları da yaşayabilirsiniz. Ay sonuna kadar toplam 5-8 kilo almış olacaksınız. Bu tüm hamilelikte alınan kilonun yaklaşık yarısıdır. Öte yandan aşermeler artabilir. Ağır, yağlı, acılı yiyecekler mide ekşimelerine neden olabilir. Diş etleri kanaması olabilir çünkü hamilelik hormonları dişetlerinin şişmesine ve iltihaplanmasına yol açarak kolayca kanamasına neden olur. Karnınızda, kalçalarınızda ve göğüslerinizde gerilme işaretleri, soluk kırmızı çizgiler oluşabilir. Hamileliğin bu döneminde bu çatlakların görülmesi tipiktir ve doğumdan sonra tamamen kaybolmayabilir. Gerilmeye bağlı karında kaşıntı olabilir.
Rahminiz daha yukarı çıktığı için idrar torbası üzerindeki baskısı azaldığından idrar yapma sıklığı azalır. Braxton Hicks kasılmaları denen kasılmalar, rahim kaslarınızda gerilme ve gevşemeleri sizi doğuma hazırlar. Eğer saatte 4 veya daha fazla kasılmanız olursa doktorunuza bildirin. Bebeğin tekmelerini karnınızın yukarı veya aşağısında hissedebilirsiniz.

Bebeğiniz: Artık minyatür bir bebek görünümündedir. Gözlerini açıp kapayabilir, kaşlarını çatabilir, yan bakabilir ve sesleri duyabilir. Karnınıza ışık kaynağı yöneltilirse, bebeğiniz başını çevirir. Bazı solunum hareketlerini yapmaya başlar, ama akciğerlerinde henüz hava yoktur. El ve ayak parmak izleri şekillenmeye başlamıştır. Öksürebilir, hıçkırabilir ve siz bunları hissedebilirsiniz. Bebeğiniz karın muayenesinde hissedilebilecek kadar büyümüştür. Amniyon sıvısı yaklaşık 4 saatte kendini yeniler. Bebeğin ısını düzenler ve darbelerden korur. Bebeğiniz boyu ayın sonunda yani 27. haftada  28-35 cm, ağırlığı 700-900 g civarındadır.

6.ayda ben & Koray: Şanslıydım ben. Ofisimiz taşınma sebeiyle 1 ay gibi bir süre kapanınca ben de soluğu Çeşme’de almıştım. Bütün aile daha doğrusu sülale oradaydı. Odak noktası tabi ki bendim. ‘Aman dikkat et, sıcakta kalma, ağır kaldırma, meyve, su iç…’ cümlelerini kaç kere duyduğumu hiç hatırlamıyorum. Ben kendimi o kadar iyi hissediyordum ki hamile değilmişim gibi oradan oraya koşturuyor. Sabah erkenden kalkıp yürüyüşe çıkıyordum. Ağaçtan erik toplamak niyetindeyken ‘DUR’ ihtarı yedim en sonunda. Koray iyice kendini bana tanıtıyordu. Bir yerde okumuştum. 6. aydan itibaren içeride düzenli bir hayat sürmeye başlarmış. Uyku saati, aktif dönemi, sakin ama uyanık anları bir rutine otururmuş. ‘Dikkat edin sabahları hep aynı saatte uyanır. Doğduktan sonrası için bir ipucudur bu’ diye yazıyordu.  Öyleyse durum oldukça vahimdi çünkü sabah 5.45 ile 6.30 arası uyandırılıyordum. Gün içinde çok hareketli olduğumdan henüz uyanıklık dönemlerinin saatini bilmiyorum. 6.ayın sonunda toplam 6 kilo almıştım. Beni görenler 4.5 aylık falan zannediyorlardı. Koriş’in kilosu da düzenli olarak artıyordu ama ortalamanın altında gidiyordu. Acaba çok hareketli de ben yeteri kadar besleyemiyor muyum? Yediklerini hemen yakıyor heralde…

27.hafta doktor kontrolü:

Kilo alma hızımda kocaman bir Aferin aldım yine. Bebeğin kilo konusundaki endişelerimi tekrar ettiğimde benimle bir ilgisi olmadığını yineledi. Her ay yaptırmamı istediği kan ve idrar testlerinin sonuçlarına göre kan depolarım biraz düşük. O yüzden günde 1 kere aldığım demir haplarını 2’ye çıkardı. Kabızlık derdim de ikiye katlanacak demekti. Moşe bey bitkisel laksatif içecekleri veya çayları içebileceğimi eğer sıkıntım geçmezse ilaç yazacağını söyledi. Tokluk kan şekeri testi de yaptırmıştım bu kontrole gelmeden önce. O da oldukça düşük çıktığı için açlık kan şekerine bakılmasına gerek yokmuş.