Hamileliğin tam ortasındasınız. Artık hamile kıyafetleri giyiyorsunuz. Sizi uzun süredir görmeyen tanıdıklarınızdan tebrikleri almaya başladınız. Kilo alma hızınız artacak çünkü iştahınız gayet yerinde. Bu ay detaylı ultrasona gireceksiniz. Bebeğin fiziksel gelişimi en ince detayına kadar kontrol edilecek. Bebeğiniz iyice kendini belli etmeye başlar. Tekmelerini gün boyu hissedersiniz. Gıdıklanma gibi. İnsanın yüzünde devamlı bir gülümseme. Karın ve göğüslerin büyüme hızı başınızı döndürebilir. Çatlaklara karşı hazırlıklı olmalısınız. Hamilelikte kullanılabilen kremleri deneyebilirsiniz. Doğum sonrası ilk emzirme deneyimleri acı ile sonuçlanacağından, meme ucu bakımı yapmayı da unutmayın. Meme ucu çatlakları için benim önerim Lansinoh. Hamileyken kullanmaya başladığınızda, sonrasında daha rahat edersiniz. Tecrübeyle sabittir. Doğal Lanolinden başka bir şey değil zaten. Meme ucu daima nemli oluyor.

Hamilelikte 5.ay: (www.birthingnaturally.net)

Siz: Hatta bazı anne adaylarında ‘Colostrum’ denen, ilk süt gelebilir. Bebeğin büyümesi ile genişleyen rahminiz kalın barsaklara baskı yapar ve barsak alışkanlığınız düzensizleşir, kabızlık artabilir.
 Hamilelik sırasında sıklıkla bacaklarınızdaki kan damarları görünür hale gelir, varisler oluşabilir, yaygınlaşabilir. Bunu en aza indirmek veya önlemek için, uzun süre ayakta durmak veya oturmaktan kaçının, bacaklarınızı uzatın, sık sık hareket edin, dolaşın ve doktorunuz önerirse varis çorabı giyin.
 Hala bırakmadıysanız yüksek topuklara elveda demelisiniz, dengenizi zorlaştırdığı gibi bel ve sırt ağrılarına neden olur.

Bebeğiniz: Aktif duruma gelmiştir, çok tekme atar, döner. Bu dönem duyusal gelişim için çok önemlidir. Beyinde koku, tat, görme ve dokunma için özelleşmiş alanlar gelişir.
  Saçları vardır ve onu saran amniyotik sıvı içinde cildini koruyan vernix denen yağlı, beyaz bir madde gelişmeye başlar. Bazı bebekler doğduğunda da üzerinde hala beyazımsı bir örtü bulunur.
 Düzenli aralıklarla uyur ve uyanır.
 Göz kapakları tamamen gelişmiştir, hala kapalıdır.
 Organları büyümeye ve gelişmeye başlar.
 Bebeğinize şarkı söyler, kitap okur veya onunla konuşursanız belki sizi duyabilir. Bazı çalışmalar, bebeklerin rahim içindeyken okunan kitabı, doğduktan sonra duyduklarında beslenme sırasında daha hızlı emdiklerini göstermiştir.
 Bebeğiniz minyatür bir yenidoğan görünümündedir. Boyu yaklaşık 25 cm, ağırlığı 500 g civarındadır.

İrem’in 5.ayı: Koray oldukça aktif. Gün boyu içimde yaramaz bir çocuk olduğunu hayal ediyorum. Acaba doğduğunda da aynen böyle azgın bir şey mi olacak diye düşünerek geçiyordu günümün. Bazen bu çoşkunu yerini derin bir hüzün ve endişe alıyordu. Alışveriş namına bir şey almıyordum, aldırmıyordum. Doğsun ondan sonra alırız gibi akıl almaz sözcükler çıkıyordu ağzımda. Düşük beni öyle etkilemiş ki, ben hala bu bebeğin beni terk edebileceği endişesi ile ona hazırlık yapmıyordum hatta ona bağlanmayayım diye içimden geçiriyordum bazen. Ne hata…

5. ve 6. doktor kontrolleri: Anomali için detaylı ultrason taraması.

21.haftada anomali kontrolü için detaylı ultrasona girecektim. Daha önce de bahsettiğim gibi 2 ayrı doktor tarafından 10 gün arayla kontrol edilecektim. Bizim kontrol yaklaşık 2 saat sürdü. Koray efendi yüzünü elleriyle kapattı. Doppler’e geçince de sesten rahatsız olup yüzünü bu sefer plasentaya gömdü. Ben her zamanki gibi 14 tansiyon ile girdim. Anomali yok tabi ki. Koray oldukça sağlıklı gözüküyor sadece kilosu düşük ölçülüyor. 10 günlük bir kayıp var. Bu sefer doktorum Murat bey. ‘Zamanında doğarsa ancak 3000 gr olur İrem bu bebeğin kilosu’ dedi. İşin aslı ben de az kilo alıyordum ama oldukça dengeli besleniyordum, yürüyüş yapıyordum. Aktif bir gebelik geçiriyordum acaba yatıp dinlenmem ve daha çok mu yemem gerekiyordu? ‘Hayır’ cevabını almıştım hemen. Bebeğin yapısıyla ve plasentanın bebeği beslemesiyle ilgisi varmış. Ben 30 kilo da alsam bu bebek 4 kilo doğmayacak yani. Benim aklım çok takıldı bu konuya.

10 gün sonra Moşe bey’in yanında aldığımda soluğu o da düşük kilolu bir bebek olduğunu söyleyince benim tansiyon 15 oldu. Yoksa rahim içi gelişme geriliği mi vardı? Kocaman bir HAYIRmış. Çünkü Murat bey de, Moşe bey de aynı 10 günlük gerilikten bahsetti. Demek ki Koriş normalden biraz daha düşük kilolu doğacaktı. Benim ise aklıma gelen diğer soru normal doğurmama engel bir durum olup olmadığıydı. Eğer artan oranda bir gerilik varsa plasenta bebeği besleyemiyor demekmiş ve zamanından önce alınması gerekebilirmiş. Gerçi öyle bir tehlike yokmuş, en kötü senaryoyu söylemiş bana doktorum. ‘Sen rahat ol’ dedi. ‘Kilo alışın çok iyi, her ay 1 kilo idealdir.’ Gerçi benim karnımdan içimdekinin küçük olacağı belliydi zaten çünkü ben hala hamile pantalonu almamıştım. Biraz göbeğim vardı. Bol bir tshirt giydiğimde mümkün değil anlaşılmıyordu. Yalan söyledim anlaşılıyordu ama göğüslerden. Karnım ve göğüslerim aynı boyuttaydı. Dalga konusuydum arkadaşlarımın arasında. Bu zamanlarda kolostrum kendini gösterebilirmiş nadir de olsa ki ben o durumu da yaşadım. 2 gün boyunca damla damla aktı. Ofisteki kızlar da zavallı göğüslerimle ilgili gün boyu şaka yaptılar.