Artık nefes alma zamanı. Muhtemelen sizi süründüren bulantı ve kusmalarınız geçmiştir. Yorgunluk hali de azalmıştır hatta ilerleyen aylarda oradan oraya koşturmaya başlayacaksınız. Enerji patlamaları yaşamanız an meselesi. Hala haber vermediyseniz çevrenize yayabilirsiniz bebek beklediğinizi. Zaten büyümeye başlayan karnınız fark edilir hale gelecek. Harika bir haber daha: düşük riski iyice azalmaktaymış. Aslında en keyifli dönemdesiniz. Esas şimdi hamile olduğunuzu anlayacaksınız çünkü içinizde önceleri kabarcıklar varmış gibi bir şeyler hissedeceksiniz. Tam da tarif edemeyeceksiniz ama. Sonra bir şey yüzüyor sanki diye düşüneceksiniz. Eliniz hep karnınızın üzerinde olacak. Veee kız mı, erkek mi? Sorunuzun cevabını muhtemelen 16-18. haftalarda alabileceksiniz. Artık ani açlık krizleri veya aşerme durumu olabilir. En çok kilo alınan bu ikinci üç aylık dönemde dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. 4. ayda doktorlar anne adaylarına omega 3 içeren balık, ceviz, semizotu ve ıspanak gibi yiyeceklerden sıkça tüketmelerini; buna ek olarak süt ve süt ürünlerini, koyu yeşil yapraklı sebzeleri, yani kalsiyum içeren besinleri de bolca tüketmelerini öneriyorlar.

Hamilelikte 4.ay

(Mayo Clinic’ten müstakbel annelere)

Siz: Dışardan hamile gibi görünmeye başlayabilirsiniz.
 Plasenta şekillenmiştir ve hamileliğinizin sağlıklı geçmesi için hormon üretmeye devam eder, salgılanan hormonlar kaslarınızı ve eklemlerinizi yumuşatarak daha kolay doğum yapmanızı sağlar. Kabızlık şikayetiniz artabilir.

 Rahminiz büyümektedir ve karın içindeki bağların gerilmesine bağlı olarak ani ve kısa süreli sancılar hissedebilirsiniz.
 Karnınızın üstünde koyu bir çizgi görülebilir, doğumdan sonra kaybolur.

Bebeğiniz: Saçı, kaşları, kirpikleri, el ve ayak parmak tırnakları, parmak izi tamamen şekillenir. Başparmağını emmeye başlar.
 Tüm organları oluşmuştur. Işığa duyarlılık ve solunum öncüsü olarak hıçkırık başlamıştır.
 Bebeğinizin böbrekleri çalışmakta ve amniyotik sıvının dolaşımını yapmaktadır. Soluk alıp-verme hareketleriyle amniyon sıvısını içine çeker.
 Bebeğinizin gelişim hızı, boy ve kilosu hızla artmaya başlar.
 Bebeğiniz 12-14 cm boyunda, yaklaşık 200 g ağırlığındadır.

Bendeki durum: Ben 10.haftadan beri kendimi çok iyi hissediyordum. Kilo durumum ilk ayların tersine iyi gidiyor çünkü ilk üç ayda aldığım yaklaşık 2 kilonun üstüne sadece yarım kilo almıştım. Karnım belli belirsiz. Dar bir şeyler giyersem ancak belli oluyordu. Benden 3 hafta geride olan bir arkadaşımın karnı benimkinden büyüktü. Gerçi benim yemek yememle bir ilgisi olmadığını söylemişti Moşe bey bebeğin kilo almasının veya karın şeklinin büyüklüğünün. İşin güzel tarafı vücudumda ödem de olmadı belki de litrelerce su içtiğim için. Sabah erken kalkıp ve akşamları işten gelir gelmez. 45 dakika-1 saat Luca ile yürüyüşe çıkıyordum. Normalde çikolata= irem olarak bilinen ben yanından geçmiyordum çikolatanın. Hele Nutella’yı görmek bile istemiyordum. Su, meyve, peynir istiyordu canım.

Bebeğin kıpırtıları ile ilgili bir bölüm okuyordum ‘pregnancy’ kitaplarımın birinde. 18. haftadan itibaren hatta 2. bebekte daha da erken ilk kıpırtılar hissedilmeye başlanırmış. Asıl hareketler 20-22.haftalarda anlaşılırmış. Ben tam da 18.haftadaydım ilk sinyalleri aldığımda. Ofisteydim ve yurt dışından bir misafirimiz vardı. Onunla yaptığımız toplantının tam ortasında anlık bir şey hissettim karnımda. Gaz değil, ağrı değil, bulantı değil. Sanki gazoz kapağı açılmış da bir baloncuk patlamış gibi. Elimi karnıma götürdüm sonra bir anda daha yoğun hareketler hissetmeye başladım. ‘Ben burdayım’ diyordu. O günden geriye başka hiç bir şey hatırlamıyorum. Ne işle ilgili, ne de geriye kalanlarla… İçimdeki minik adamdan başka bir şey düşünemez olmuştum. O gerçekten oradaydı ve annesini duyuyordu.

3. hatta bebeğimizin cinsiyetini öğrendiğimizi de sayarsak 4. doktor kontrolü:

17. haftadaydı kontrolümüz. Bende yine değişen bir şey yok. Her ne kadar hamileliğimde hiç bir sorun yaşamasam da, kontrol öncesi kalp krizi geçirecek halde oluyordum. Tansiyonum 14’lerde geziyordu ta ki miniğin kalp atışlarını duyup, ekranda hareketlerini görene kadar. Bir sonraki kontrol 21.haftada baska bir doktor tarafından yapılacaktı. Gebeliğin ortasında yapılan detaylı ultrason taraması ile anomali söz konusu olup olmadığına bakılacak, bebeğin gelişimi detaylı bir şekilde izlenecekti. Moşe bey bu taramadan 10 gün sonra da kendisi aynı taramayı yapacaktı. Böylece iki kere kontrol edilmiş olacaktım.