Yaklaşık  6. haftada 2.ay başlamış kabul ediliyor. Zaten hamilelik belirtilerinin yavaş yavaş ortaya çıkma zamanı. Bulantı, baş dönmesi, göğüslerde şişkinlik, yorgunluk en bilinenleri. Bende her regl döneminde de yaşadığım  göğüslerde şişkinlik vardı. bir de öğleden sonraları uykum geliyordu. Zaten regl dönemlerinin, kadını hamileliğe ve doğuma hazırlayan süreçler olduğunu anlatan felsefi bir yazı okumuştum. Her iki dönemde de fiziksel değişiklikler yaklaşık aynı oluyormuş. Ben artık bunun doğruluğunu biliyorum.  Daha da ileri giderek diyebilirim ki, adet sancısının karakteri, fiziksel olarak hissettiğiniz bölge doğum sancısının aynısı. Elbette doğum sancısının dozu gittikçe artıyor ama çektiğim ağrı aynıydı. Kısacası bu regl dönemlerinin sıradan bir ”kullanılmayan yumurtaların vücuttan atılması” olarak değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum.

Hamilelikte 2.ay Babycenter’dan okuduklarımı kısaca aktarıyorum:

Siz: Kendinizi her zamankinden daha yorgun hissedebilirsiniz. Uykuya ihtiyacınız artabilir. Kusma hatta bulantılarınız bile olabilir bunların 12. hafta civarında kaybolduğu söyleniyor. Kabızlık, sık sık idrara gitme, midede yanma, hazımsızlık, yiyeceklere aşırı istek veya isteksizlik gibi belirtilerin yanı sıra baş ağrıları ve baş dönmesi yaşanabiliyor. Rahminiz büyümeye başladığından karın bölgesinde kramplar hissediliyor. Tüm bunlar hamileliğinizin gerçekliğini ortaya koyuyor ve insana yaşama sevinci veriyor. Psikolojik olarak gel-gitlerin yaşandışı bir dönem. Çok mutluyken bir anda ağlama krizlerine girebiliyorsunuz. Kendinize iyi davranın.

Bebeğiniz: Böbrek, kalp, sinir sistemi gelişmeye başlıyor. Organ gelişimi nedeniyle kritik bir dönem. Yüz özellikleri daha belirginleşmekte. Gözleri, göz kapakları ve burun delikleri şekillenmeye başlıyor. Embriyo bu ayın sonlarına doğru fetus adını alıyor. Fetus sürekli yer değiştirir ancak siz henüz hissetmiyorsunuz. Bu ayın sonunda yaklaşık çilek büyüklüğünde yani 2.5 cmdir. (www.babycenter.com)

Gelelim benim 2.ayıma: Normalde çoğu çift 6-7. haftadaki doktor kontrolünden sonra tüm dünyaya yayın yaparlar. Ben de ilk seferde 1 saat içinde Amerika’daki arkadaşlarıma kadar herkese haber vermiştim. Ancak bu sefer durdum. Sadece anneme söylemiştim. Sonra da ilk 3 ay geçsin, özellikle de 10. hafta kontrolünü geçireyim ondan sonra haber veririm diye düşünmüştüm. Canım kocam da ”tamam, haklısın” dedi.

ilk doktor kontrolü:

7.haftada ilk kontrolüme gittim. Normalde yerlerde sürünen tansiyonum 14’lere fırlamıştı Moşe beyin odasına girdiğimde. Hemşire dehşetle bana bakarken, ben de Moşe beye ”ben biliyorum sebebini, siz bir bakın bana ultrasonda sonra tekrar ölçsün hemşire hanım” dedim. Moşe bey de anladı ne demek istediğimi ”İrem, o hamilelik geçti, rahat ol. Bu yepyeni harika bir deneyim olacak, sakinleş” dedi. Anlaşılan o ki, benim doktor kontrolüm yüksek tansiyonla başlayacak, bebeğin kalp atışını görünce de rahatlayacaktım. Nefesimi tutmuş bekliyordum kalp atışlarını görmek için. Doktorum beni mutlu etmek için ”kalp atışlarını da duymak” ister misin deyip sesi dışarıya verince, muayene odası bir anda hızla atan minicik bir kalbin çoskulu sesiyle doldu. O gerçekti, içimdeydi.

”Gelelim ciddi konulara” dedi Moşe bey. ”Beslenmene dikkat et. Çok kilo almanı istemiyorum. Dengeli beslenirsen ve hafif spor yaparsan rahat bir doğum geçirirsin. Kendini yorma ama hastaymışsın gibi de davranma ve sana o şekilde davranılmasına izin verme” dedi. Aynı yatağı paylaştığımız köpeğimle aynen yaşamaya devam edebilirim. İzin çıktı. Gerçi biliyordum bir sakıncası olmadığını ama aile büyüklerinin içini rahatlatmak için doktorumun onayı önemliydi. Her ay kontrolden önce istediği kan ve idrar testlerinin arasına Toksoplazma’yı da ekledik sadece.

Muayenehaneden çıktığımızda elimi karnımın üstüne koydum iç güdüsel bir hareketle. Mutluydum. Hem de çok.