Gebeliğin genellikle 6.haftasında bulantıya rastlanır. Bu bulantılara  kusma, iştahsızlık ve belli kokulara karşı aşırı hasssiyet de eklenebilmektedir. Bulantı ve kusma genellikle sabah daha şiddetli olduğundan ingilizce’de “morning sickness” adı verilmiş.

Bulantı ve kusmanın gün boyu sürmesi ve ilaç tedavisine cevap vermemesi, gebenin beslenememesi, kilo kaybı, günlük aktivitesini gerçekleştirememesi durumunda “HYPEREMESIS GRAVIDARUM”dan söz edilmektedir. Gebeliğin Şiddetli Bulantısı olarak tarif edilen bu durum ileri inceleme ve tedavi gerektirmekte. Hyperemesis Gravidarum gebelerin %2’sinde görülmekteymiş.*

*Emedicine from webmd

Genellikle;

  • genç yaşta ilk gebeliğini yaşayanlarda
  • şişmanlarda
  • çoğul gebeliklerde

daha sık rastlanıyormuş.

Hyperemesis Gravidarum Nedenleri: Gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik estradiol ve HCG hormonları artışının normalden fazla olması ya da seviyeler normal sınırlar içinde olmasına karşın bireysel duyarlılığın yüksek olması bulantılara ve kokulardan tiksinme gibi diğer bazı belirtilere neden olmaktadır. Çoğul gebelik gibi durumlarda HCG normalden çok fazla üretildiğinden hyperemesis’e sık rastlanır.

Hyperemesis GravidarumTedavisi: (www.gebelik.org) Ayaktan ilaçsız tedavi, ayaktan ilaçlı tedavi veya yatarak serum ve ilaç tedavisi. Ayaktan ilaçsız tedavide amaç anne adayının bulantılarla kendisi başa çıkmasını sağlamaktır. Bu amaçla anne adayına şunlar önerilir:

“Yatağınızın kenarında kraker ya da bisküvi benzeri gıda maddelerini hazır bulundurun. Sabah bunları yedikten sonra yataktan kalkın.Günlük öğününüzü üç öğünde değil beş ya da altıya bölerek alın. Sıvıları yemekler arasında alın. Yemekler esnasında fazla sıvı almayın. Midenize ve barsaklarınıza dokunan yiyeceklerden uzak durun. Bu önlemlerle şikayetleriniz geçmezse doktorunuza tekrar başvurun.”

Anne adayının şikayetleri günlük faaliyetlerini engelliyorsa, ilaçsız tedaviye cevap vermiyorsa ayaktan ilaç tedavisi denenir. Bulantı giderici olarak anne adayına verilen tablet ya da fitil şeklindeki ilaçlar yıllardır kullanılan ve bebek üzerinde hiçbir olumsuz etki yapmadığı bilinen ilaçlardır. Ek olarak B vitaminlerinin ön planda olduğu bir vitamin tedavisine başlanır.

Anne adayının şikayetleri ayaktan ilaç tedavisine cevap vermiyorsa, genel durumu bozuksa, kilo kaybı varsa, tetkikler vücuda uzun süredir besin maddelerinin alınmadığını gösteriyorsa (idrarda keton cisimleri yüksek bulunursa) ya da vücudun susuz kaldığı yönünde bulgular varsa (idrarın yoğunluğu artmış, rengi koyu bulunursa, kan elektrolitleri dengesizse) anne adayı hastaneye yatırılır ve serum tedavisine başlanır. Serum tedavisinin amacı anne adayına kaybettiği sıvı, elektrolit ve besin maddelerini intravenöz yolla (damar yoluyla) geri vermektir. Bulantı giderici ilaçlar ve vitaminler de kalçadan ya da serumun içine katılarak verilir.

Hyperemesis genellikle gebelik haftasının büyümesine paralel olarak hafifler ve birinci trimester sonunda veya ikinci üç ayın başlarında (14. haftada) biter. Hiç bir tedaviye cevap vermeyen ve gebeliğin sonlandırılmasını gerektirecek kadar şiddetli olan hyperemesise çok ender rastlanır.

Hyperemesis konusunda daha detaylı bilgiyi bu durumdan muzdarip anneler için kurulmuş olan HER FOUNDATION web sitesinden bulabilirsiniz.

www.helpher.org