İki kadınının iç seslerini dinleyerek hayallerini takip etmelerinden ve güzel bir doğum hikayesiyle başlamış. DOUM‘un kurucuları Nur Sakallı ve Başak Kutlu Atay,  2008 yılında hamilelik ve doğum üzerinde uzmanlaşmak, bebek bekleyen ailelere eğitim ve destek hizmetleri sunmak ve bu konuda doğal bir yaklaşımla çalışan ve annenin gücüne inanan uzmanları bir araya getirmek için yola çıktılar. Dünya Sağlık Örgütü’nün Bebek Dostu ve Anne Dostu girişimlerini destekliyor ve çalışmalarıyla ülkemizde doğum sürecinin normalleşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyorlar.

Doulalar doğum sırası ve sonrası sürecini kolaylaştırıyor

”Doula’” sözcüğü eski Yunanca’da “hizmet eden kadın” anlamına geliyor. Doula, gebelere ve ailelerine doğumda ve doğumdan sonra fiziksel, duygusal, bilgisel destek sağlayan, medikal olmayan uzman olarak tanımlanıyor.

Doulalar ABD başta olmak üzere yurtdışında yaygın olarak çalışıyorlar.  Araştırmalar doulaların katıldığı doğumların daha kısa ve kolay olduğunu, bebeklerin daha sağlıklı olduklarını, daha kolay emdiklerini ve doğum sonrasında ailelerin daha kolay bir geçiş dönemi yaşadıklarını gösteriyor.

Doula tam olarak ne yapar?

Doula, doğum süreci boyunca anne adayının yanında bulunur; ona adeta annesi, ablası gibi destek olur. Bu süreçte masaj yaparak, farklı pozisyonlar denemesine yardımcı olarak anne adayına fiziksel destek verir. Kadının bedenine ve doğuma olan inancı ve tecrübesiyle, duygusal olarak da anne adayının yanında bulunur ve doğum sürecini kolaylaştırır.  Doğumda medikal bir görev üstlenmeyen doula, süreç boyunca sakin kalarak anne adayının hayalindeki doğum için ihtiyaç duyduğu ortamı hazırlar ve onu yüreklendirir.

Ve Artık Türkiye’de de “doula”lar doğumda anne adaylarına destek olacak

ABD ve Avrupa’da doğumlara katılarak anne ve baba adaylarına destek veren doğum destekçileri, yani “doula”lar artık Türkiye’de de ailelerin yanında olacak. Türkiye’nin ilk “profesyonel doğum destekçisi eğitimi”, 24 eylülde Doğuma Hazırlık ve Doğum Sonrası Destek Merkezi DOUM’da başlıyor. 10 ay sürecek eğitim programına katılanlar, anne adaylarına doğumda fiziksel ve duygusal destek vermenin inceliklerini öğrenecekler.

Türkiye’nin ilk Türk doulası, aynı zamanda DOUM’un kurucularından Nur Sakallı, Türkiye’de çok az sayıda doula olduğunu, var olanların çoğunun da yabancı olduğunu belirterek “Doula eğitimleri de hep yurtdışında ve yabancı dillerde. Oysa artık Türk kadınları da doğumlarda yanlarında doğum destekçisi istiyorlar” dedi. Bu nedenle DOUM’da Türkiye’nin ilk profesyonel doğum destekçisi eğitimini başlattıklarını ifade eden Sakallı, “Türkiye’de yetiştirilecek doulalar ülkemizde daha olumlu doğum deneyimleri yaşanmasında büyük rol oynayacaklar” diye konuştu.  

10 ay sürecek kapsamlı eğitimde katılımcılar anne adaylarına doğumda fiziksel ve duygusal destek vermenin inceliklerini öğrenmenin yanısıra doğumlara katılarak öğrendiklerini pekiştirecekler. Eğitimi, 10 yılı aşkın süredir ABD ve Türkiye’de doula olarak çalışan Julia Steils Paçacıoğlu verecek. Paçacıoğlu aynı zamanda emzirme danışmanı ve hamile masaj terapisti.

Eğitime katılmak için medikal geçmiş aranmıyor.  Daha fazla bilgi almak ve başvuruda bulunmak için DOUM’un web sitesi www.do-um.com ziyaret edilebilir.


Ayrıntılı bilgi için:

Nur Sakallı / Başak Kutlu Atay

do-um@do-um.com / 0212 277 99 00