Göbek kordonu kesilse de aramızdaki bağ kesilir mi? Yok mümkün değil daha da güçlenir ama yazının konusu benim duygu ve düşüncelerimden daha bilimsel. Basından yeni bir haber daha…

Uzmanlar inanılanın aksine göbek kordonunun erken kesilmemesi gerektiğini söylüyor. Gerekçe “doğanın hediyelerini” ziyan etmemek.

Güney Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar doğumda bebeğin kordonunun geciktirilerek penslenmesinin bebeğe daha fazla kan aktarılmasını sağlamakla kalmıyor, hem anemiyi önlüyor hem de kordon kanında bulunan kök hücrelerin de bebeğe azami sayıda transfer edilmesini sağlıyor.

Batı tıbbında yaygın uygulama, doğumdan sonra 30-60 saniye arasında, kan transferi henüz tamamlanmadankordonu penslemekmiş. Bunun amacı ise kordonun penslenmesindeki gecikmenin zararlı etkiler doğuracağı inanışıymış. Araştırmacılar aynı zamanda göbek kordonu saklama uygulamasının da erken penslemeyi teşvik ettiğine dikkat çekiyorlar. Batı tarafından ilkel-eski olarak görülen Doğuda ve Afrika’da kadınların çömelerek doğum yapmasının, yerçekiminin de etkisiyle kök hücre transferine yardımcı olduğu, modern tıptaysa kordonun gecikmeli olarak kesilmesiyle bunun mümkün olacağını belirtmişler.

Kök hücrenin önemi: pek çok başka hücreye dönüşebilme yeteneğine sahip olmaları.

Bu çarpıcı haberin devamı veya tamamı burada.

Haberin benim açımdan önemi:

Doğuma girerken kordon kanını saklamak istiyor musunuz diye bir kere daha sordular. Biz de ‘hayır’ dedik. Koray doğdu, doktor onu hemen kucağıma verdi. Sarmalamadan, başka kimsenin eli değmeden benim tenime değdi Koray. Ben onu okşadım, öptüm. Sarp inanamaz gözlerle bakarken, ‘babası kessin kordonu’ dedi doktor. Gerçekten de Sarp bu müthiş duygu yoğunluğu içinde kordona el attı. Bütün bu anlattıklarım 60 saniyeden uzun bir süreç. Acaba bilerek mi başta sordu doktor kordon kanını. Biz ‘istemiyoruz’ deyince de bıraktı tüm kök hücreler Koray bebeğe geçsin!!!

Biz göbeğini ne yaptık peki???? Gittik gömdük NY’ın göbeğine… Hikayesi burada :)