Son bir kaç haftadır sezeryan mı, normal doğum mu? sorusunun sorulduğu yazılar dikkatimi çeker oldu. Sezeryan bir doğum çeşidi midir, ben anlayamıyorum hala. Ameliyattır benim bildiğim. Normal olmayan durumlarda yani ANORMAL doğumlarda, hem annenin hem de bebeğin hayatını kurtaracak olan cerrahi müdahaledir. Öyle değil mi?

Neyse millet ‘sezeryan mı olsammmmm?’ diye düşüne dursun, ben evde doğum fikrini çok sıcak bulmuşumdur. Biraz da inattan mıdır nedir, gittikçe daha doğal olana kaymaya başlıyorum. Benim normal doğumla ilgili fikirlerimi takıntı olarak değerlendirenler de çıkmadı değil. Yok Koray çok küçükmüş de, yok ben çok kilo almamışım da, yok ben şanslıymışım da… da da da… Fark eder mi? İri bir bebek olsaydı karnımdaki ve sağlığımızı tehlikeye atacak bir durum olmasaydı, ben bıçak altına yatmayı mı isteyecektim? Şans ne demek? Azınlık değilim ki şanslı grupta sayılayım. Anormal bir durum yok doğal doğum yapmak istememde. Mümkün olsa evde doğum yapsam. Bence çok da romantik. Her şeyin başladığı yerde, bebeğimi doğuracağım.

Eskiden herkes evde doğuruyormuş. Bebek ve anne ölümlerinin çokluğunu buna bağlıyorlar. Doğrudur. Sıkıntılı geçen bir doğumda doktor yoksa hayati tehlike büyük demektir. Ebe kavramı da farklıymış aslında. 1-2 kere çocuk doğurtan köyün yaşlı kadını, olmuş sana ebe. Ne doğumun esaslarını bilir, ne de gerekli olduğunda müdahale etmeyi. Oysa ebe demek, doğum hemşiresi demek bir anlamda. Bebeği doğurtandır. Bebeğin anne karnındaki hareketlerini, nasıl doğacağını bilir. Ters giden bir durumda ne yapması gerektiğini veya yetemeyeceği durumlar olabileceğini bilir. Doktora yardım eder, doğumu kolaylaştırır. Siz hiç doğum seyrettiniz mi? Önemli olanın, bebeğin kafası göründükten sonra doktorun yaptığı müdahale olduğunu biliyor musunuz? Koray’a hamileyken bir cesaret youtube’dan açıp seyretmiştim onlarca video. Babam defalarca anlatmış olmasına rağmen, seyretmek başka bir zevk. İtiraf etmem gerekirse ilk seyrettiğimde şok olmuştum. Friends dizini seyredenler bilir. Rachel hamileyken bir doğum videosu seyreder ve fenalık geçirir.

The One With The Birthing Video - FRIENDS - They all feel the pain! Warner Bros. Photo by Danny Feld

İşte ilk tepkim öyle olmuştu. Şaşkınlık ve korku karışık. Ya doktor yanlış hareket yaparsa diye benimkinde? Her şeyi ben biliyorum ya, doktor yanlış biliyorsa ne olur acaba diye endişelenmiştim. Seyretmeye devam ettikçe büyülendim. Annenin ıkınması, doktorun veya hemşirenin/ebenin anneyi rahatlatıcı sözleri, kocanın şefkatli dokunuşu ve bebeğin ağlaması… Ben ki kolay kolay ağlamam her şeye, artık ne zaman bir doğum videosu seyretsem gözlerim dolar. Konuşamaz olurum bir kaç dakika. Çünkü biliyorum neler yaşandığını o odada.

İkinci kez hamile kalırsam, evde doğurma şansım da olursa hayatta kaçırmam fırsatı. Bunu söylediğim duyanların bir kısmı hayretle ve korku dolu gözlerle bakıyorlar bana. Bir çok kadın doğum olayına korkuyla yaklaşıyormuş. Anlatılan hikayeler, yazılar, haberler ve hatta doktorların yönledirmesiyle doğal olandan çekinir olduk. Evde doğum ile ilgili Türkçe yazı, kaynak var mı diye araştırırken, karşıma çıkan bir web sitesinde öylesine kötü tasvir edilmiş ki, insan bırakın evde doğumu, hastanede 10 tane doktor gözetiminde doğum yapamaz. Zaten yazının altına da benim bu şikayetimi dile getiren yorumlar da yapılmış. Merak edenlere linki burada.

Evde doğumun hastaneden tek farkı, herhangi bir komplikasyon olma durumunda yapılacakların kısıtlı olması. Yoksa anne de bebek de sağlıklıysa, hamilelik iyi geçmişse, bebeğin anne karnındaki pozisyonu doğruysa hastanede veya evde yapılacakların birbirinde farkı yokmuş. Burada önenli olan size doğumda eşlik edecek olan doğum hemşiresinin, mümkünse doktorun varlığı. Evde doğurmak istiyorum derken, tek başıma doğuracağım, annem de kaynar su-temiz havlu ile başımda bekleyecek demiyorum tabi ki. Planlı bir doğum benim bahsettiğim.

Bazı kaynaklar, evde doğumun ilkelce olduğunu iddia edip ölümlerin çokluğundan bahsetse de biraz daha araştırınca durumun hiç de öyle olmadığını gösteren çalışmaları, yayınları buldum. İşin güzel tarafı evde doğumlarda, daha az müdahale edildiğinden, annenin ve bebeğin toparlanması daha hızlı oluyormuş. Evde doğum hakkında yanlış bilinenleri anlatan ingilizce bir site var: http://www.gentlebirth.org Bir göz atıp yazılanları okumanızı tavsiye ediyorum.

Olur da evde doğum yaparsam kapının önüne asacağım bir tabela: BU EVDE DOĞUM VAR!

Tags : Doğum
Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

16 Comments

 1. Harikasın İrem.

  Ben Derin’de ciddi olarak düşünmüştüm evde doğurmayı. Hatta beni evde doğurtacak doktor bile bulmuştum. Ama şehirden uzakta oturduğumuz için cesaret edemedim. Ufak ihtimal de olsa bir terslik halinde hastaneye varmamız en az yarım saat süreceğinden göze alamadım.

  Hala Amerika’da yaşıyor olsaydım ikinci doğumumu şüphesiz evde gerçekleştirirdim.

  1. Elif,
   Yazıyı yazarken aklıma sen geldin inanır mısın? Deniz’in doğumunu evde mi yapmıştı acaba diye düşündüm bir an :)

   İşin doğrusu bu değil mi zaten.
   Hala sezeryanı doğum seçeneği olarak düşünen kadınların aklına kim sokuyor bunu çok merak ediyorum.
   :)
   irem

 2. Pingback: Anonymous
 3. ben acikcasi buna cesaret edemezdim…hemilaligim cok guzel gecmesine ragmen ki bulantim dahi olmamisti ama yinede dogumum bebegim acisindan cok sikintili gecti…vakumlanmak zorunda kaldi…
  iremcim benim merak ettigim epidural yapiyorlar mi:D ben dayanamamistimda sanciya…

  1. @sifa’cigim,
   Yine de gonullu olarak sezeryan istemedin degil mi?

   Dogumu asil kolaylastiran annenin hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazirlikli olmasi bence.
   Benim agri esigimin dusuklugune sasirmislardi hastanede. Zaten ben ne kadar istemesem de ilaci, en sonunda hemsireler halimi begenmeyip epiduralin takilmasina karar verdiler. Epidural gercekten de dogumun agrisiz gecmesini sagliyor.
   Ancak benim en buyuk pismanligimdir. Belki diyorum biraz daha hazirlansam doguma, ilacsiz dogurabilirdim.
   Evde doguma ozenmemin bir sebebi de budur.

 4. sezeryani hicbir sekilde dusunmedim ne simdi ki aklimla nede kizlik zamanlarimda…cunku derler ya adi ustunde normal…yani digeri anormal…insan bile bile boyle bir seyi secmez…zaten norvecte sana sormuyorlar ne istiyon diye:)
  hatta bir arkadasimin bebegi karninda tes duruyordu…bebegi el yordamiyla cevrdiler…bebek tekrar ters dondu yine cevirdiler ve en sonunda normal dogurttular… bir akrabamida ters dogurtmuslar…
  ben doguma gitmeden once ayni snein gibi epidural istemiyordum hatta son derece kaarlydim…catir catir dogurucam diyordum ama benim halimede doktor acidi ve mutlaka vurulman gerek dayanamicaksin bu gidisle dedi…bende hala merak ederim acaba hersey tamamen dogl olsaydi nsil olurdu diye…bakalim ikinciye insallah yine epidural istemiyoumya son anda ne olur bilmem:D
  bu arada agri esiginin dusuklugu ne demek?

 5. İstanbul’da evde doğum nasıl yapabilirim? Bunu yapan bildiğiniz ebe ya da doktor var ise isimlerini almak isterim. Teşekkürler

 6. Belki sağlıkçı ve özellikle tüp bebekçi olmam ,belki de çok riskli bir doğum yapmış olmamdan dolayı evde doğum fikrini kabul edemiyorum.Ş,mdilerde eskilerdeki gibi yetenekli ve deneyimli ebe / doğum hemşiresi bulmak da inanın çok zor. Ben içlerinden biri olarak gördüğüm çoğu kişiyle bu işi göze alamam. ama riskleri bilmesem belki de yaşadıklarım olmasa evde doğum fikri güzel. oturmak istesen, yatmak istesen, bağırmak istesen herşey evinde olması ne kadar güvenilir.
  Benim bir arkadaşımın annesi, ebeydi. Evde doğum yaptırtıyordu. Hatta şimid de sağlık kabini var, Gaziosmanpaşa tarafında. Orada özel hastaneler yokken o kadar çok kadını doğurttu ki.. Ama o kadar deneyimli,sorunlarda hemen müdahale edebilecek yetenekte.Bir kere onunla bu deneyimi yaşamıştım. Süperdi…Çoğu doktora ders verebilir:))
  Şimdilerde hastanelerde çalışan çoğu ebe o kadar pasifler ki.. Doğal olarak tek başlarına yaptırdıkları doğum sayısı, deneyimleri az.. Evde doğumların artması için ebelerin hastanelerde daha aktif olmaları sağlanmalı. Belki Sağlık Bakanlığı normal doğum sayısını arttırabilmek için ebelerin eğitimlerini ve hastanedeki rollerini arttırı. Sizler gibi anneler sayesinde de ebelik mesleğinin değeri yükselir..

 7. Harika, yazıya bayıldım. Ben de evde doğum istiyorum. Hypnobirthing ile hazırlandım da aslında. Aslen Karslı’yım, küçük bir ilçede doğdum büyüdüm. Neredeyse 18 yaşıma kadar da sadece sorunlu hamileliklerin hastanelerde yapıldığını, doğumun evde yapılması gerektiğini bilerek büyüdüm. İstanbul’da evde doğuma destek olacak ebe var mı?

 8. Meryem merhaba,
  Ben senin iki yorum üstünde istanbulda evde doğum yapmak istediğini yazmış olan gamze’yim :)
  o yorumu bıraktığımda ilk çocuğuma hamileydim.
  Şu an biri 27 aylık diğeri 9 aylık iki kızım var ve ikisini de evde doğurdum :)
  Evde doğumun yaygınlaşmasını istiyorum ve benim gibi gebelere destek olmak isterim bilgi, deneyim ve ebe/doktor paylaşımı yaparak.
  Sevgiler

   1. Elbette. Doktor olarak Hakan Çoker biraz pahalı da olsa :) doğal doğum yanlısı ve aslında evde doğumun en doğal olan doğum olduğunu savunan bir doktordur. Pek kabul etmiyor ama evde doğum tekliflerini Türkiye’deki kanunlar vs dolayısı ile….

    Ebe Asude Oflaz var ilk kızımın ebesi, ikinci kızımın ebesi ise Serpil Varlık. İkisinden de memnunum. Serpil, Hakan Çoker ile birlikte çalışıyor zaten.

    Bu arada kabul etmiyorlarsa nasıl evde doğum olacak diyebilirsiniz? Bir şekilde kararlı ve kendinizden eminseniz oluyor…. Ayrıntıları email yoluyla paylaşabilirim. Tabii onlar kendilerini korumak zorundalar ama kararlı ve kendinden emin anne adayları onlara ulaşıp evde doğum yaptıkça bunu yaygınlaştırabileceğimize, zamanla kanunları da değiştirebileceğimize inanıyorum.

    Email yoluyla da haberleşebiliriz: gamzeyor@gmail.com

 9. merhaba Gamzecim serpil hanım ya da asude oflaz 2ın telefon numaralarına ulaşmam mümkünmü bende hamileyim. dün akşam mısırdaki ablamla konuştum, ben de bir süre mısırda yaşadım ve ortak bir kız arkadaşımız evelsi akşam evde doğumunu yapmış.bunu yapmayı bende çok istiyordum arkadaşımızın deneyimini duyunca daha da cesaretlendm ban ayardımcı olursanız çok mutlu olurum inanın sevgilerimle

Leave a Response