Şimdi itiraf edin. Hamileyken hatta hamilelik planları yaparken bebeğinizin cinsiyetini söylediği iddia edilen Çin Takvimini duyup da bakmayan var mı? Ben baktım. ‘Neden olmasın’ dedim. Hem çocuk isterken baktım, hem de hamile kalınca baktım. Sonuç: Yemin ediyorum benimki tuttu. Sonra tüm aileye baktık. Annem, kuzenler, teyzeler… iki tane fire verdik sadece.

Şimdi nereden çıktı bu konu? Etrafımda o kadar çok hamile arkadaşım var ki, aklıma geldi bir an çocuk isterken ve hamile kaldıktan sonra yapılanlar. Hiç büyük konuşmamak gerekiyor. En aklı başında, kendini soğuk kanlı olarak gören bir insan bile, bu gibi durumlarda kontrolden çıkıp şehir efsanelerinin izinden gidebiliyor. Ben yaptım da oradan biliyorum.

Çin Takvimi de nedir? Siz neden bahsediyorsunuz? diye soranlar için ansiklopedik ne kadar bilgi varsa topladım: İddiaya göre  7000 yıllık olan orjinal tablo, bundan 700 yıl önce Pekin yakınlarında bir mezarda bulunmuş ve şu an Pekin Bilim Enstitüsünde bulunuyormuş. Bu tabloya göre hamile kalındığında çocuğun cinsiyetini belirlenebiliyor. İster inanın, ister inanmayın bu tablo, Ching Hanedanlığı zamanında Yasak Şehirdeki doğum istatistiklerine göre hazırlanmış.

Orjinal olduğu iddia edilen Çin Ay Takvimi

Nasıl mı? Tablo oldukça basit. Üst satırda aylar var, sol sırada ise kadının yaşı. Tablo pembe ve mavi renklerle dolu. Yani hamile kalınan ay ile kadının yaşının birleştiği noktaya bakıyorsunuz ve doğacak olan çocuğun cinsiyetini buluyorsunuz. Tablonun güvenilirlik oranının oldukça yüksek olduğunu, bu yüzden de Batı’da gittikçe daha çok ilgi çektiğinden bahsediliyor. Elbette %100 olmadığı, olamayacağı için garantisi yok. Çinliler de, tabloyu buraya koyduğum için ben de, herhangi bir yanlışlıktan sorumlu tutulamayız!!! Yine de yazılı veya online kaynakların çoğu-babycenter, gebelik.net, parenting… bebek cinsiyet takviminin hem bir efsane olduğundan bahseder ve küçümser bir yazıyla anlatır, hem de ana sayfalarında hesaplayıcılar, tablolar bölümünde yer verirler bu efsanevi tabloya. Madem iyice detaylandırdık, bir bilgi daha buldum. Bazı kaynaklar bu tablonun yanlış yorumlandığını söylüyor. Şöyle ki, kadının yaşının ve hamile kalındığı ayın, Çinlilerin ay takvimine göre bakılması gerekiyormuş.  Yani 11 gün eksiği var bizim takvimimize göre. Meraktan yanıp tutuşanlar buradan ay takviminin nasıl hesaplandığına bakabilir:)

İyi de bu Çinliler neden böyle bir tabloya ihtiyaç duymuşlar? Cevabı basit: Erkek çocuk istiyorlarmış. Kadından daha güçlü(!) olan erkek değerliymiş. Babaerkil yapısıyla bir tarım toplumu olan Çinlilerde, erkek çocuk tarlada çalışacak bir işçi daha demek. Yani daha fazla kazanç.

İşte her yerde bulabileceğiniz Çin Takvimi:

Tabloyu daha büyük görmek ve detaylı incelemek isterseniz İngilizce kaynak burada, Türkçe kaynak da burada.

[pullquote]Tüm bunlar elbette bilimsellikten oldukça uzak. Eğlencelik sadece. Herkes merak eder doğacak çocuğunun cinsiyetini. Yoksa kız, erkek fark eder mi?[/pullquote]