Bundan yirmi gün önce Facebook sayfasında sormuştum. İşte gelen cevaplar:

Yazıyı yazalı bayağı olmuş ama anladığım değişen hiçbir şey yok. Slingomom Facebook sayfasında sorduğum sorulara gelen cevaplardı bunlar. Size ne sorulmasın demiştim. Çoğunluk çocuğun yapılma şekli, düşük olup olmadığı ve nasıl doğuracağıyla ilgili sorulardan şikayetçi. Bir de alınan kiloların hesabını yapanlar var. İşte hamileleri en çok sinirlendiren hatta üzen sorular:

 

1. Planlı mıydı?
Fark eder mi? Yani gerçekten… yapmışız işte öyle ya da böyle. Hayır, planlamamıştık; pat diye hamile kaldım desem ne olacak ki? Bebeğe bakamayacağımızı düşünüp evlatlık mı alacaksın? Bu bilginin kime ne yararı var?
2. Kız mı istersin, erkek mi?
Ben sadece sağlıklı bir çocuk isterim.  Hadi kızım olsun istiyorum. Sonra? Hediye almak için soruyorsa birisi, garanti renklerde bir hediye alsın. Mesela üst baş, battaniyeyi beyaz alabilir ki ben bayılırım bebeğin beyaz giymesine. Onun dışında anneye yardımcı, bebekli hayatı kolaylaştıracak bir şeyler de alınabilir. Aslında en güzeli ‘sağlıkla gelsin’ demek. Cinsiyet tercihi de sorulmasın.
3. Düşük yaptın mı daha önce?
Şimdi bu soruya verilecek cevap ‘evet’ olursa her iki taraf için de sarsıcı olur. Düşük yaşamış bir anne adayına o sıkıntılı, bol göz yaşı ile geçirdiği günlerin hatırlatılmasının kimseye yararı yok. Öğrendin de ne oldu ki zaten.
4. Nasıl doğuracaksın?
Elbette bazı hamileliklerin henüz başında belirlenmiş olabilir bu. Anne adayı zaten bilir ve kararını vermiştir. Doktorun yönlendirmesiyle de fikirler değişebilir tabi. Ben de normal doğum taraftarı biri olarak, yine de bu tip bir sorunun gereksiz olduğunu ve sezeryan doğumu tercih edenleri yargılayıcı bir yanı olduğunu düşünüyorum.
5. Kaç kilo aldın?
Bir kadına değil hamileliğinde hayatı boyunca sorulmayacak soruların başında kilosu gelir. Anne adayı isterse zaten söyler. Gerçi hamilelikte alınan kilolar daha kolay açıklanıyor sanki. Yine de sormamak en akıllıcası.
6.Emzirecek misin?
7. Çalışan hamileye: ”Doğurduktan sonra çalışacak mısın?”
Sağ ol ya, yarama tuz bastın gerçekten.
Genelde hamileliğin başlarında ‘çalışacağım’ denir. Sonlara doğru, bebeğin tekmeleriyle insan daha bir bağlanır bebeğine. Kararsız kalır, işin içinden çıkamaz. Eğer çalışmak zorundaysa veya bırakmaya göze alamayacağı iyi bir işi varsa içi içini kemirir, hele ki doğumdan sonra. Çember daraldıkça huzursuzlanır, eninde sonunda zor kararı verecektir.
8. Bebek kime benzesin?
Gözleri Brad Pitt’e, ağzı Johnny Depp’e, kulakları Matt Damon’a… oldu mu? Olmadı tabi. Kime benzeyebilir ki? Anne, baba veya birinci dereceden yakın akrabalara. İnsan genelde çocukları kendine benzesin istermiş. Ben, erkek olduğunu öğrendiğimde ‘dayısına benzesin ama gözlerini dedesinden alsın’ demiştim. Eh öyle de oldu. Dayısına benzer yerleri var gibi, saçı başı gözü ise dedesinin tıpkısının aynısı.
9. Normal doğumdan korkuyor musun?
Birisi söyleyene kadar korkmaz kimse. Korku genlerimizde yok ki sonradan öğrenilir. Çocuklarımızdan biliyoruz. Doğum korkusu nedir ya? Kim çıkarmış? Sancıdan mı korkacağız? Canımızın yanmasından mı? Dünyaya bebek getiriyoruz; biraz zahmetli olması doğal ki hiç de öyle korkunç değil. Aksine tarifi imkansız bir deneyim. Muhteşem, insan üstü bir duygu.
10. Seks hayatınız nasıl?
Sana ne!
Tam meraklı, dedikoducu insan sorusu. Çok yakın bir arkadaşın bile sormaya çekinebileceği bir soruyu merak eder bunlar.
11. Hamilelik evliliği bayağı etkiliyor değil mi?
O değil de bu sorular cidden etkiliyor.
Bu sorunun asıl amacı seks hayatını öğrenmektir çoğu zaman. Doğrudan sormaya utanırlar, sizin açılmanızı ümit ederler.
12. Çatlak var mı?
Şimdi bu soru da ne? Ne yapacaksın? Bir önerin mi var. Ben söyleyeyim. Oluşmuş olan çatlaklar geçmez. Bazı cilt bakım ürünleriyle belki biraz renginin açılması sağlanabilir. Hamileliğin başından itibaren kullanmaya başlayacağınız çatlak kremleri de kesin sonuç değildir. Aslına bakarsanız cildin yapısıyla ilgilidir. Bazı kadınlar 20 kilo alsalar da çatlak oluşmaz; bazıları 9 kilo aldıkları hamileliklerinden sayısız çatlakla çıkarlar. Yine de siz bol bol nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
13. İlk seferde hemen hamile kaldın mı?
Sorma işte. Ya 2 senelik yoğun ve sıkıntılı bir sürecin sonucuysa bu hamilelik. Bu merak niye? Bu sorulara verilecek olan cevapların insana nasıl bir getirisi olabilir, bir türlü çözemiyorum.
14. Doğal mı tüp mü?
Sormayın, sormayın. Amaç ne? 
15. Yardımcın var mı?
-Yok.
-Aaa tek mi bakacaksın, çok zor!
Teşekkür ederim, çok moral verdin.
16. Allah kurtarsın!
Nasıl yani? Hapiste miyiz?
Bunu o kadar çok duydum ki ben. Hamilelik en kolay dönemdi üstelik. Son bir iki hafta sıkılıyorsunuz gerçekten de fakat bu kurtulmak isteyeceğiniz bir şey değil, elbette sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçiriyorsanız.
17. Annenin hamileliği nasılmış?
18. Elleyebilir miyim?
Yakın dostlar istemez ve sormaz bile bunu. Anne adayı, arkadaşının elini tutar ve ‘bak burada, hissediyor musun?’ der. Bazı dış kapının mandalları da dan diye sorarlar. Hayır desen olmaz ama ellemesini de istemiyorsundur.
19. llk hamilelik mi?
-Efendiiim?
-Düşüğün var mı yani?
Amaçsız, ortalığı karıştırmak için sorulmuş sorular.
20. Kız mı? Olsun üzülme ikinci erkek olur inşallah.
Üzülmez normal olan kimse zaten. Önce sağlıklı olsun. Oturup dua etmeli sağlıklı bebek dünyaya getirmek için.
21. Ee doğurmadın mı sen hala?
Yok ben tutucam biraz daha karnımda!
22. Karnı biraz büyük veya kilolu hamilelere: “İkiz mi?”
Bu soruya verilecek olan ‘hayır, tek bebek’ cevabıyla soruyu soran ne hisseder bilmem ama yarım dünya şeklinde gezen anne adayının sinirleri iyice bozulur. 
23. İkiz bekleyenlere: “Tüp mü?”
Allah allah… normal yollardan da ikiz sahibi olunabilir. Ya da evet, tüp bebek. Modern tıbbın nimetlerinden biri aşılama ve tüp bebek. Eskiden belki de hala kırsal kesimlerde kadınlar, hamile kalamadıkları için kapının önüne konuyormuş hatta intihar vakaları bile görülüyormuş. İyi ki var şu tedaviler.
24. Şunu yemen doğru mu?
Bilmem. Düşünmedim hiç. Kafam çalışmıyor. Doktor kontrolünde hamileliğini geçiren, konuyla ilgili biraz kitap okuyan internette gezinen her anne adayı ne yiyip içmesi gerektiğini, hangi besinlerden uzak durması gerektiğini bilir. Ukalalık yapmayalım lütfen.
25. Umarım doğumun kolay geçer. Ay biliyor musun, benimki çok kötüydü…
Rahatlatacağına daha da korkut. İyi böyle gerçekten de. Bir kıskançlık mı var bunlarda? Bulundukları iyi dileklerde de samimi olduklarını düşünmüyorum. Ben çektim, herkes çeksin kıvamında insanlardan uzak durmalı her an.

Ya  işte böyle meraklıyız. Hamile kalmadan çok önce yani bayağı gençken bu sorulardan bir kısmını sormuşumdur ben de. Ancak benim en çok sinirlendiğim başından hamilelik geçmiş kadınların bu soruları sorması. Bir çoğu can acıtıcı. Düşük var mı veya tedaviyle mi oldu diye sormak bence oldukça saygısızca bir soru. Anne adayı isterse anlatır.

Yanlış mı düşünüyorum?

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

15 Comments

 1. ahahah:)) koptum koptum
  beni en çok sıkan eşimin ailesinden bir kısmın “inşallah kız olsun” baskılarıydı bir gece dayanamayarak patladım ” sağlıklı olsun diye dua etsenize ne biçim istek bu” diye.. çok sıkıcı gerçekten .. kız olsa sana ne erkek olsa sana ne ama sağlıklı olmazsa tüm aileye.. delimisiniz divanemisiniz diyesim vardı da terbiyemden susuyordum .. hatta ” sana ne leyn” diye çemkiresim de vardı .. aklıma geldikçe sinir olurum ..
  bir de doğurmadın mı sen hala.. 40 haftayıtamamlamış biri olarak deliriyordum.. en sonunda oldu istedikleri gittim bebeğimi “doğurtturdum” sanki içimde kalacak.. zaten stresslenmişim doğumum başlamıyor diye bir üstüne bu soruları cevapla..
  benim deli olduğum başka şey de ekyapayım.. efenim ben 39. haftamda hala ormana gidip 6kmlik parkuru yürüyordum her sabah kalkıp yogamı yapıyordum hatta temizlik cam silme her türlü fiziksel aktivitem devam ediyordu .. hamileyim yahu hasta değilim herşey de yolunad sıkıntımda yok en son doktorum bile bana ” aa artık otur oturduğun yerde” demişti.. töbeler töbesiii.. ben iyi hissediyorum.. deli ediyordu bu hasta muamelesi ..

 2. çok güzel özetlenmiş ya süperrr,en çokta sinir olduğum,DOĞURMADINMI SEN HALA? hehe beceremiyom çıkaramadım.ayyy sinirr şeylerr

 3. ‘Allah kurtarsin temmennisinden ben de cok rahatsiz oluyordum, her ne kadar iyi bir amac icin soylenmis olsa da, uslup yanlis bence. Dehset verici bir ifade uyandiriyor.
  Ben 7 aylik hamileyken karnim devasa buyudugu icin, is yerinde ‘yeter artik git eve doguracaksin burda diye korkuyoruz’ diyorlardi, ona da sinir oluyordum. Daha 2 ayim var ayol ne dogurmasi, Allah korusun…

 4. Bu soruların devamı doğumdan sonra da devam ediyor.Bunalıma girmeye hazır yorgun yeni anneyi delirtecek cinsten sorular ve tavsiyeler.Belki tecrübelerini paylaşmak istiyordı ama ben birini kırmamak için zor sabretmiştim.Ne zor zamanlardı.Bebeğimi alıp kaçasım gelmişti.

 5. bana da bugun biri dedi ki yuzun ne kadar kocaman olmus!! bi da ilave etti ay bugun daha bir kocaman gozukuyor..
  ustelik hergun gorusuyoruz ..ustelik o da bir cocuk dogurmus bir bayan….tamam yuz sisebilir eller kollar bacaklar sisebilir kilo olayi zaten ayri ama neden dile getiriyorsun belli ki hamile kilo almasi normal ya da sismesi…neden boyle birsey soylenir??

  1. Evet ya neden söylenir ki böyle bir şey. Bunu duymaya mı ihtiyacı vardır bir hamilenin?!?

 6. Bu soruların bazıları can sıkıcı olabiliyor gerçekten ama hamile kadının birincil gündemi çatlağı, göbeği, bebeği, cinsiyeti vs. zaten. Başka şeylerden konuşulsa da laf dönüp dolaşıp oraya geliyor. Diğer insanlar da belki muhabbet açmak için, belki empati yapmak için, belki bir şeyler paylaşmak için bu soruları soruyorlar genelde.(Hasetinden soranları dışarda bırakıyorum) Bu kadar ön yargılı olmamak lazım bence. Gereken kişilere de gereken cevabı verirsiniz olur biter.

 7. – isim düşündünüz mü?
  işte bir “sana ne” sorusu daha…
  bakalim rahmetlilerden birinin adini koyacak ve hayirli evlat olacaklar mi diye sorulmakta.
  iyyyhh

 8. Eski patronum senin gibi çilli bir kız olucak demişti. Bir kere onlar hamilelik lekeleri, çil değil diyemedim tabi. Hem olsa bile sanane ki :)
  İşe dönünce bebeğe kim bakıcak sorusunada sinir olurdum. Ne yapıcaksın, sen mi bakıcaksın yoksa ? Nitekim işsizim ve ben bakıyorum :)))

 9. isim düşündünüz mü? evet eda düşünüyoruz dediğimde, annem dahil bi çok kişi “nerden buldun eda’yı 60 yıllık isim baska isim mi yok, yok cok demode, güzel değil” arkadaş sanane senin mi çocugun dalga gecilcek bir isim olsa neyse de benim koydugum isime sen nasıl aaay yok dersin. ben de buna deli oluyordum

 10. Merhabalar,
  Bana da herhangi bir yiyeceği yiyemediğimde.. Yok yemek zorundasın, yok bilmem ne. Seni düşünen mi var, biz bebeği düşünüyoruz. SENİ DÜŞÜNEN Mİ VAR? bu nasıl bi soru ya, hamilelikte zaten psikoloji bozuk olabiliyor. Bir de o söz insanı çıldırtıyor. Tamam zaten bebeği düşün beni düşünme de söylemek zorundamısın.. Bir de bunu kendi ailenden biri mesela annen, ablan veya teyzen yapınca ayrıca bir koyuyor insana afedersiniz. Böyle söz tabiki de söylenmez bir hamileye, ben ne hikayeler biliyorum. Zaten psikolojin bozuk, bir de bu sözler, sorular, saçmalıklar insanı daha da sinir ediyor. İnsanı rahatlatacaklarına, rahat bir doğum ve hamilelik geçirtmeye çalışacaklarına daha da sinir ediyorlar. Sonuç PSİKOLOJİ SIFIR….!!!!!

  Bir keresinde de sınava girecektim. 4. kat çıkmıştı. Arkamda da bir kadın varmış, görmedim. Görevliye asansörü kullanabiliyor muyuz diye sordum, sadece hastalara dedi, peki dedim. Çünkü diğerleri insan değil, onlar da ayrı bi sinir zaten. Belki rahatsızsın, söylemek istemiyorsun. NEYSE.. Ben peki deyince arkamdaki kadın sen hastasın niye kullanmadınki dedi. Dedim ben hasta falan değil sadece hamileyim, bu hastalık değil dedim. Ama yükün var dedi. Yooo dedim o ne bir yük ne de bir hastalık. o bence dünyanın en müthiş güzelliği dedim. Kadın sustu kaldı. Yük ne ya hastalık ne ya, nasıl bir saçmalık, nasıl bir kafa bu..??? Bazı insanların kafasını inanın anlamıyorum.

  Bir de diğer hamile arkadaşlarım ay oram şişti ay buram şişti. E tabiki de şişecek hamilesin, ne bekliyorsun..

  Eşim de sen çok sinirli oldun, bu halin hiç olmadı diyor, napabilirim. sana yansıtmim diye içime atıp ta patlim mi yani…

Leave a Response