Benim için değil tabi ki. Çok yakın bir arkadaşımın bebek partisi. Baby shower bir Amerikan adeti ama son yıllarda Avrupa’ya dolayısıyla Türkiye’ye de sıçrayan bir adet haline geldi. İyi de tam olarak nedir bu Baby Shower? Daha önce duymadıysanız veya bir Amerikan filminde görmediyseniz, ilk başta, acaba bebek vaftiz mi olacak? Ama daha doğmadı ki?? gibi şaşırma ünlemleriyle dolu şekilde düşünebiliyor insan. Ben çok küçükken öğrenmiştim ama belki bu yaşımda duysam kesin acayip bir yorum yapardım.

Gelelim Baby Shower’a… Geleneksel bir Amerikan adetidir ama her şeyden önce doğumun kutlanmasıdır. Hemen hemen her kültürde bebeğin gelişi bir şekilde kutlanıyor. Baby Shower partileri, Kuzey Amerika’da 2.Dünya Savaşından sonraki nüfus patlamasıyla popüler olmuş. Ondan önce sadece zenginlerin yaptığı bir kutlamaymış. Anne adayının doğumuna yakın genelde 8 aylıkken arkadaşları, annesi veya kayınvalidesi tarafından çay saatinde yani öğleden sonraları düzenlenir. Sadece hanımlar çağırılır ve ilk bebek içindir. Amacı anne adayının ihtiyaç duyabileceği hediyelerin verilmesi, diğer annelerin kendi tecrübelerini aktarıp yeni anneyi yeni hayatına hazırlamasıdır. ‘Shower- duş’ kelimesinin ise müstakbel annenin hediyelere boğulmasından dolayı kullanıldığı söyleniyor. Eskiden adet el yapımı hediyeler vermekmiş. Ancak en değerli hediyeyi Büyükanne verirmiş: Bebeğe gümüşten bir oyuncak.

Son yıllarda Avrupa’ya ve dolayısıyla Türkiye’de de uygulanan bir akım oldu. Aslında bizim adetlerimizde bebek doğunca altın vermek vardır. Böylece anne ihtiyacı olan malzemeleri kendi dilediği gibi alabiliyor. Batı’da ise (Türkiye’de de başladı)  bu bebek partileri sayesinde mağazalara yeni bir kazanç kapısı doğdu, sektör oluştu. Artık anne adayı, bebek ürünleri satan bir mağazaya gidip ihtiyaç listesini hazırlıyor ve arkadaşlarına bunun haberini veriyor. Ne alacağını bilemeyen arkadaşlar ve yakın çevre listeden bütçesine uygun ürünleri seçip büyük bir kararsızlıktan kurtuluyorlar.

Partinin konsepti, rengi bebeğin cinsiyetine göre değişiyor. Yiyecekler, içecekler, mumlar ve çiçeklerle süslenmiş mekanda, genelde evde yapılması tercih edilir. Cupcake denilen mini kekler, üstleri o güne uygun renkte krema ile süslenmiş şekilde partinin göz alıcı aksesuarlarından biridir. Benim en hoşuma giden ise ‘Diaper Cake’ yani bebek bezinden pasta. Uzaktan rengarenk kat kat bir doğum günü pastası gibi duruyor. Oysa bebek bezleri birbirine sıkıca bağlanıp pasta formunda düzenlenmiş, sonra da bebek bakım ürünlerinden, oyuncaklara kadar çeşitli hediyelerle süslenmiştir. Böylece anne adayına en çok ihtiyacı olacak olan bebek bezini en harika şekilde hediye etme fırsatınız oluyor. Anne adayının doğumu yaklaşırken heyecanını, stresini biraz olsun azaltmaya yardımcı olmak, bol dedikodu yapmak anlamına geliyor Baby Shower. Kahkahalarla geçen harika bir gün aslında bu. Bebek yolda geliyor ve herkes sabırsızlıkla onu bekliyor.