Başlığı yazarken benim de suratımda sırıtma şeklinde bir ifade vardı: Zeka oyunları, hafıza kartları, zeka geliştiren-eğitici oyuncaklar. Bizim yaş grubumuz ve bizden yaşlılar, üzerlerinde 3+, 6+, 0-3 ay yazan oyuncaklarla büyümedik. Sokak çocuğuyduk biz. Kızların bebekleri, çay takımları, ipleri olurdu; erkeklerin de arabaları, su tabancaları, misketleri. Kitaplar sadece masallar içindi. Uyku öncesi eğlenceydi Ayşegüller, Hansel & Grateller. Dokun-öğren, bas-ingilizce konuşsun, hafızanı geliştirsin, IQ’nu yükseltsin oyuncaklarım olmadı. Biz zaten ağacın kendisine, sokaktaki kedilere dokunuyorduk, çiçekleri koklayabiliyorduk, dalından meyve koparıyorduk. Akşama kadar da koşturuyorduk. Her yer oyun alanıydı bizim için. Anneler düzenli olarak camlarda, balkonlarda kontroldelerdi sadece.

Oysa şimdi düzen değişti. Kimse çocuğunu sokaklara salacak kadar çevreye güvenmiyor. Eh evde yapılacak bir sürü iş varken veya çalışıyorsa da çocukla tüm gün sokaklarda mı gezecek anneler? Evde vakit nasıl geçer sorusuna tüketim toplumunun cevap vermesi zor olmamış: Eğitici-öğretici oyun ve oyuncaklar. Ben oyuncakları olmazsa olmaz kategorisine sokanlardanım. Çocuk gerçekten de bir şeyler öğreniyor. Bebekler, arabalar, bloklar, basınca ses çıkaran basit ama ilgi çekici olanlarından bahsediyorum ama. Yüzlerce lira verip de alınan, bir iki ay içerisinde tozlanmaya bırakılan elektronik, teknoloji ürünü, süper oyuncakların diğerlerinden daha fazla bir şey vermeyeceğini düşünüyorum.

Almıyor muyum? Bunlardan minimumda alıyorum. Aldığım iki tane sesli-eğitici oyuncakların ikisini de Koray hala çok seviyor, hala tepesinde bütün gün.

Onun dışında benekli başta olmak üzere figür hayvanlar, bir otomobil galerisi açacak kadar araba, ahşap blokları var. Tabi bir de yeni Legoları. Kitaplar? Evet var. Her çeşit, her tür var. Zaten ben olmasa da olur diyorum 2 yaşında bir çocuğun bu kadar eğitici kitabı. Minicik bir de kitaplığı oldu. Ben aldım, babası aldı, anneanne aldı, o aldı, bu aldı, hediye geldi. Ama o hep aynı kitapları açıp inceliyor.Favorimiz belli: The Very Hungry Caterpillar- Aç Tırtıl. 2 yaşından sonra 3 yaş civarı kitaplara daha çok ilgi ve ihtiyaç duyabilir tabi. 0-3 yaş oyun çocuğu, oturup da bir şey öğretemezsiniz veya öğretmek için zorlamamalısınız. Çocuğun ilgisi varsa öğrenir.

Geçen gün kendime kitap almaya girdiğim kitapçıda Koray’ın gözü kutu oyunların olduğu rafa takıldı. Üzerinde benim en sevdiğim çizgilerde yani büyük, çok detaylı olmayan renkli çizimlerle bir çiftlik resmi olan kutu. Çiftlik Tombalası diye çevirebilirim sanırım Türkçeye oyunu. Baktım Koray kutunun üzerindekileri inek, kuş, at sayıyor, alalım bari dedim. Değişiklik olsun. Belki bir şey ‘öğrenir.’ Aynı gün de babası Tethys marka tamamlama kartları görmüş. Değişik gelmiş ona almış. Şimdi elimizde oyun kartları var. Birinde büyük bir resmin üstündeki figürleri gösteren küçük kartlar var, diğerinde de ortadan ikiye bölünmüş kartlar. Çocuk kartın gerisini bulup tamamlayacak veya yarım karttan ne olduğunu çıkaracak.

Peki bizim oğlan bu oyunları görünce ne yaptı?

Kendi seçmiş olduğu kutunun kendisiyle daha çok ilgilendi desem yeri. Kutunu üzerindeki ve içinden çıkardığım kartları görünce yüzü güldü. Büyük ihtimalle bildiği figürler olduğu için. Çünkü bildiklerini bana söylerken, dilinin dönmediklerini bana sordu, sonra da çıkardıkları sesleri taklit etti. Eline küçük kartları verince ‘hadi yerlerine koyalım’ dedim. Şaşırtıcı şekilde buldu ve hepsini yerleştirdi. Sonra da bir el hareketiyle tüm kartları savurdu. Bazılarını da olmadık yerlere sokuşturdu. Nasıl desem, sanki ‘anne bunları yaptım, sıradaki gelsin!’ edası vardı hareketlerinde. Babasının getirdiği Tethys tamamlama kartlarını açtım ertesi gün. Yukarıda resimde gördüğünüz saatin yarısını fark etti. Hem de ucundan. ‘Tik tak’ dedi. ”Diğer yarısı da burada dedim”, fırlattı attı. Sonra diğer kartları göstereyim dedim. ”Bak bu bir araba. Tekerlekleri, kapısı, penceresi..aaa yarısı gitmiş. Bul bakalım diğer tekerlek nerede?” Buldu ama gözümün içine baktı, gitti saatin altına koydu. Eee bu çocuk geri zekalı da mı böyle yaptı? Yoksa annesi mi geri zekalı da çocuğunu oynatmayı bilmiyor. İyi de bu çocuk, saati, arabaların tekerleklerini, renkleri, hayvanları ve çıkardıkları sesleri, ”brush brush your teeth” şarkısını kimden öğrendi de her gece diş fırçasını eline alıp ‘anne brush’ diyor???? Oyun zeka açmıyor o zaman gidip paramı geri isteyeyim.

Belki de benim misyonum buraya kadardır. Yarın ilk defa bir oyun grubuna gideceğiz. Eğitimcilerin eşliğinde 20-24 aylık çocukların ve annelerinin bir araya geldiği bir grup. Çocuklar yaşıtlarıyla birarada olmayı, beraberce oyun oynamayı öğreniyorlarmış). Anneler de çocuk nasıl oyun oynatılır?’ı  öğrenecek herhalde. Bakalım belki Koray’dan çok benim vardır bu oyun grubuna.