Her şeyi yeniden yaşıyorum.

En baştan başladım resmen. Çoğunlukla problemleri kolay atlatıyorum. Sorun hemen çözülmese de moralimi bozmuyorum, biliyorum ki hiçbir çocuk memede kalmıyor, hiçbiri üniversiteye kadar annesi ile uyumuyor. Fakat yine de Koray’da yaptığım hataları özellikle de uyku konusundakileri Alin’de yapmamaya kararlıyım. Kararlıydım. Buyrun bakın kaç tane yazı yazmışım uyku ile ilgili: Burada. Uyku eğitimleri, okuduğum kitaplar, başımızdan geçenler, benim isyanlarım, sonra kabulllenişim ve her şeyin düzene girmesi… hepsi adım adım bu blogda mevcut. Koray’ın uyku ile ilgili bir derdi kalmadı. Kalmasın zaten yaş olmuş 5. Yaklaşık 1-1.5 senedir kitabını okuyor, başucu lambasını kapatıp ¨iyi geceler¨ diyerek odadan çıkıyorum. Bazen beş dakika sürmüyor uyuması bazen yirmibeş  dakikada ancak uyuyor. Ama beni çağırmıyor, kendi kendine bir şekilde uyuyor. Evde ikimizin dışında herhangi biri olduğunda bazen ayarı kaçmıyor değil. Yine de uyku ile problemimiz yok. Gece yarısı kalkıp yanıma gelmesi de bitti. Çok nadir su istemek için uyandırıyor. Zaten ben büyük ihtimalle emzirme seansında olduğum için uyanık oluyorum.

Evet işte. Tam birinin uyku problemi bitti derken diğeri ile sil baştan.

Koray’da uğraştığım kadar Alin ile uğraşmak istemiyorum. Gücüm yok, canım resmen istemiyor uyku eğitimini hayatımıza sokmayı. Nasıl uyursa uyusun diyorum. Diyorum da durum çok parlak değil. Çünkü benim küçük kızım gece yarısı uyandığında asla ama asla emzik almıyor. Azıcık süt emip uykuya öyle geçmek istiyor. Daha doğrusu beni emzik yerine kullanmayı tercih ediyor. Haliyle uyku geçişlerinde yani derin uyku-hafif uyku geçişlerinde bakıyor ben yokum oralarda uyanıyor. Bu böyle bazen iki, bazen beş kere oluyor. Yapılacak şey belli: gece emzirmeyi kesmek. Peki emzik almayan ve biberon istemeyen bir bebek nasıl bırakacak? İşte onu hiç bilmiyorum. Koray’a göre daha uykucu bir bebek aslında Alin. Akşam uykuya geçişi çok uzun sürmüyor. Hatta çoğunlukla kendi kendine uyuyor. Ben sadece yatağının kenarında oturuyorum. Hele bunu hiç anlamıyorum. Akşam uykusunda kendi kendine uyuyan bebek nasıl olur da gece uyanır ve o uyanışlarında da emmeden uyuyamaz?!?! Bilen biri bana açıklasın. Acıkıyor diye düşünmeye başladım ama sabaha kadar 3-4 sefer doğru dürüst emmiyor. Demek ki acıkma gibi bir sorunu yok.

Şimdi açtım tüm uyku eğitimi yöntemlerini tekrar okuyorum. Belki bir şeyler yakalarım da çözerim bu sorunu.

Aslında en baştan anlatayım.

IMG_2557

Alin sakin bir bebek, üstelik de uykuya meyilli. Hele Koray ile karşılaştırdığımda bayağı uykucu diyebilirim. Gece-gündüz ayrımını çok kısa sürede yaptı. Gece 2 kere uyanırdı ilk ay. Üç ayını doldurana kadar da deliksiz 7-8 hatta 10 saat uyurdu. Evet yanlış okumadınız 10 saat deliksiz uyuyan bir kızım vardı benim. Ama sonra ne oldu bilmiyorum. Dördüncü ayla beraber gece sık uyanmaya başladı ve üstteki paragrafta okuduğunuz şikayetlerim ortaya çıktı. Büyüme atağı dedim, yakında eski haline döner dedim ama olmadı. Geriye kalan seçenek acıkıyor olmasıydı. Yani sütüm yetmiyor o yüzden uyanmaya başladı. Uyku arasında da çok ememediği için kısa sürede acıkıp yine meme istediğini ve bunun artık alışkanlık haline döndüğünü düşünüyor(d)um.

Doktorda aldım soluğu hemen. ¨Kilo alımı çok iyi gidiyor¨ dedi ama gece sık kalkıp emmesi de kilo alımına etkili elbette. Bari dedim, akşam öğününde mama vereyim. Gittim aldım birkaç çeşit. Tabi ki biberondan anne sütü bile almayan bebek olan Alin Hanım, mamanın tadını alınca kıyamet koptu. O da olmadı. Akşam üstü emzirme arasını açayım da hem sütüm biriksin hem de iyice acıktığı için güzelce emsin diye düşündüm. Bu sefer tuttu. Alin karnını iyice doyurdu. İlk uyanma saatini gece yarısına kadar uzattı ama sonrası yine kabus. Bu sefer de uykuya geçmek için emmek istiyor acıktığı için değil. Çoğunda emmiyor bile. Ben uyandığımla kalıyorum. Sonra sabaha karşı ikimizin de uykusu iyice derinleşirken bu sefer Koray hortluyor 6’da. Kısaca ben yine uykusuz anneyim ama umutsuz, mutsuz ve huzursuz değilim. İçimden bir ses bu küçüğün uyku işini kolayca halledeceğini söylüyor.

Moralimi çok bozmuyorum çünkü uykuya geçerken (en azından akşam uykusu) çok zorlanmıyor. Çoğu zaman kendi kendine uyuyor. Beceremediğinde bol bol öpüyorum, iyice gevşiyor. O da işe yaramazsa Tracy Hogg ortaya çıkıyor ve yatır-kaldır yapıyorum. Çok sürmeden uykuya geçiyor. Geçiyor da gece bunlar işe yaramıyor ama dedim ya bir şekilde yola girecek inanıyorum.

Yine de bana önerecekleriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.