Her şeyi yeniden yaşıyorum.

En baştan başladım resmen. Çoğunlukla problemleri kolay atlatıyorum. Sorun hemen çözülmese de moralimi bozmuyorum, biliyorum ki hiçbir çocuk memede kalmıyor, hiçbiri üniversiteye kadar annesi ile uyumuyor. Fakat yine de Koray’da yaptığım hataları özellikle de uyku konusundakileri Alin’de yapmamaya kararlıyım. Kararlıydım. Buyrun bakın kaç tane yazı yazmışım uyku ile ilgili: Burada. Uyku eğitimleri, okuduğum kitaplar, başımızdan geçenler, benim isyanlarım, sonra kabulllenişim ve her şeyin düzene girmesi… hepsi adım adım bu blogda mevcut. Koray’ın uyku ile ilgili bir derdi kalmadı. Kalmasın zaten yaş olmuş 5. Yaklaşık 1-1.5 senedir kitabını okuyor, başucu lambasını kapatıp ¨iyi geceler¨ diyerek odadan çıkıyorum. Bazen beş dakika sürmüyor uyuması bazen yirmibeş  dakikada ancak uyuyor. Ama beni çağırmıyor, kendi kendine bir şekilde uyuyor. Evde ikimizin dışında herhangi biri olduğunda bazen ayarı kaçmıyor değil. Yine de uyku ile problemimiz yok. Gece yarısı kalkıp yanıma gelmesi de bitti. Çok nadir su istemek için uyandırıyor. Zaten ben büyük ihtimalle emzirme seansında olduğum için uyanık oluyorum.

Evet işte. Tam birinin uyku problemi bitti derken diğeri ile sil baştan.

Koray’da uğraştığım kadar Alin ile uğraşmak istemiyorum. Gücüm yok, canım resmen istemiyor uyku eğitimini hayatımıza sokmayı. Nasıl uyursa uyusun diyorum. Diyorum da durum çok parlak değil. Çünkü benim küçük kızım gece yarısı uyandığında asla ama asla emzik almıyor. Azıcık süt emip uykuya öyle geçmek istiyor. Daha doğrusu beni emzik yerine kullanmayı tercih ediyor. Haliyle uyku geçişlerinde yani derin uyku-hafif uyku geçişlerinde bakıyor ben yokum oralarda uyanıyor. Bu böyle bazen iki, bazen beş kere oluyor. Yapılacak şey belli: gece emzirmeyi kesmek. Peki emzik almayan ve biberon istemeyen bir bebek nasıl bırakacak? İşte onu hiç bilmiyorum. Koray’a göre daha uykucu bir bebek aslında Alin. Akşam uykuya geçişi çok uzun sürmüyor. Hatta çoğunlukla kendi kendine uyuyor. Ben sadece yatağının kenarında oturuyorum. Hele bunu hiç anlamıyorum. Akşam uykusunda kendi kendine uyuyan bebek nasıl olur da gece uyanır ve o uyanışlarında da emmeden uyuyamaz?!?! Bilen biri bana açıklasın. Acıkıyor diye düşünmeye başladım ama sabaha kadar 3-4 sefer doğru dürüst emmiyor. Demek ki acıkma gibi bir sorunu yok.

Şimdi açtım tüm uyku eğitimi yöntemlerini tekrar okuyorum. Belki bir şeyler yakalarım da çözerim bu sorunu.

Aslında en baştan anlatayım.

IMG_2557

Alin sakin bir bebek, üstelik de uykuya meyilli. Hele Koray ile karşılaştırdığımda bayağı uykucu diyebilirim. Gece-gündüz ayrımını çok kısa sürede yaptı. Gece 2 kere uyanırdı ilk ay. Üç ayını doldurana kadar da deliksiz 7-8 hatta 10 saat uyurdu. Evet yanlış okumadınız 10 saat deliksiz uyuyan bir kızım vardı benim. Ama sonra ne oldu bilmiyorum. Dördüncü ayla beraber gece sık uyanmaya başladı ve üstteki paragrafta okuduğunuz şikayetlerim ortaya çıktı. Büyüme atağı dedim, yakında eski haline döner dedim ama olmadı. Geriye kalan seçenek acıkıyor olmasıydı. Yani sütüm yetmiyor o yüzden uyanmaya başladı. Uyku arasında da çok ememediği için kısa sürede acıkıp yine meme istediğini ve bunun artık alışkanlık haline döndüğünü düşünüyor(d)um.

Doktorda aldım soluğu hemen. ¨Kilo alımı çok iyi gidiyor¨ dedi ama gece sık kalkıp emmesi de kilo alımına etkili elbette. Bari dedim, akşam öğününde mama vereyim. Gittim aldım birkaç çeşit. Tabi ki biberondan anne sütü bile almayan bebek olan Alin Hanım, mamanın tadını alınca kıyamet koptu. O da olmadı. Akşam üstü emzirme arasını açayım da hem sütüm biriksin hem de iyice acıktığı için güzelce emsin diye düşündüm. Bu sefer tuttu. Alin karnını iyice doyurdu. İlk uyanma saatini gece yarısına kadar uzattı ama sonrası yine kabus. Bu sefer de uykuya geçmek için emmek istiyor acıktığı için değil. Çoğunda emmiyor bile. Ben uyandığımla kalıyorum. Sonra sabaha karşı ikimizin de uykusu iyice derinleşirken bu sefer Koray hortluyor 6’da. Kısaca ben yine uykusuz anneyim ama umutsuz, mutsuz ve huzursuz değilim. İçimden bir ses bu küçüğün uyku işini kolayca halledeceğini söylüyor.

Moralimi çok bozmuyorum çünkü uykuya geçerken (en azından akşam uykusu) çok zorlanmıyor. Çoğu zaman kendi kendine uyuyor. Beceremediğinde bol bol öpüyorum, iyice gevşiyor. O da işe yaramazsa Tracy Hogg ortaya çıkıyor ve yatır-kaldır yapıyorum. Çok sürmeden uykuya geçiyor. Geçiyor da gece bunlar işe yaramıyor ama dedim ya bir şekilde yola girecek inanıyorum.

Yine de bana önerecekleriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

16 Comments

 1. Merhaba Irem, dreamfeeding yapiyor musun gece 11de uykusunda? Kaya da o zaman biberon almiyordu ama gece uykusunda agzina biberonu degdirdigimde hemen aciyor ve sagdigim sutu uyanmadan iciyordu ve sonra da sabaha kadar bir kere karnini doyurmak icin uyaniyordu. Belki faydasi dokunur diye paylasayim istedim.

 2. 4. ayda bebeklerin huyları,düzenleri değişir.bütün bebekler 4 aylık olduktan sonra gece daha sık uyanmaya başlar.4. ay uyku eğitimi vermek için en iyi zaman.ilk uykuya dalışı çok iyi,gece emzirmeyi kesmeniz lazım bence tamamen,birkaç gün tabii direnecek ama sonra uykusu daha çok düzene girecektir.

  Bu arada,Özlem hanım,Dreamfeeding,gece bebeğin rutine bindirdiği uyanma-meme emme saatlerinden yaklaşık yarım saat-bir saat önce, bebeği uyandırmadan uykusunda emzirip tekrar yatırmak,böylelikle acıkıp uyanmasını engellemek ve oluşturduğu rutinini bozmak için yapılıyor bildiğim kadarıyla.Bize dr’umuz da önermişti ama bizde hiç işe yaramamıştı.

 3. Merhaba İrem Hanım,
  Benim kızım henüz iki aylık bile olmadı ve sizin kızınız gibi şimdilik geceleri iki kere uyanıyor. Nadiren ise gece bir kere… Sizin kızınız gibi tüm geceyi uyuyarak geçirdiği günler olur mu bilmiyorum. Tüm gece uyuyursa ve emmezse sütümüz azalmaz mı? Gece kalkıp sağmak gerekir mi sizce?

 4. dreamfeed- uyku ogunu, gece 10-11 gibi uyandirmadan yatagindan alip, besleyip geri yatirmak.

 5. Benzer bir surec yasadik, 3 aylikken 7-8 saat kesintisiz uyurdu. Sonra hep uyanmaya basladi, ozellikle ilk dondugu, yuvarlandigi donemler cok uyanirdi. Aksam kendi kendine uyudugu halde gece 3-5 kez uyanirdi. 6. ayda uyku ogunu verip gece emzirmeyi kesince butun gece kesintisiz uyumaya basladi.

 6. Bebekler gece 2-3 kez uyanabilir, bu çok normaldir ve bebeklerin uyku alışkanlıkları ailelerine benzer.Eğer bebeğiniz uyumuyorsa önce kendi uyku alışkanlıklarınızı lütfen gözden geçirin. Dr. Sears.

  Bir çok yerde uzun uzun yazmıştım, çeşit çeşit link vermek yerine tekrar özetleyeyim: ilk 18 ay anneye temel bağlanma süreci. Bu süreçte bebek annesinden emin olmak ister. Gece uykusundan uyanıp yanında olup olmadığını kontrol eder. Anne işe giderken son derece şiddetli ağlamalar söz konusu olabilir. 12-18 ay arası sürekli annenin yanında durmak ve ona dokunmak istediği bir dönem vardır… Böyle gidiyor. Şimdi ilk 6 ayda yani temel evrede olduğu için duyuları yavaş yavaş açılıyor ve seninle ayrı iki beden olduğunu keşfetmeye başlamış durumda. “Ben burada uyuyorum acaba anne burada mı” sorusu onu uyandırıyor olabilir.

  Linkteki yazı kabaca hazırladığım bir rehber, işinize yarayabilir belki: http://www.aylinanne.com/rahim-disi-yasamin-psikolojik-evreleri/

  1. Yorumun için teşekkür ederim Aylin.
   Sears’ın sözleri gerçekten çok etkileyici. Ben yine de bebeğin deliksiz uyuyabileceğini düşünüyorum. 18 ay yapışık yaşayıp sonra nasıl bir anda ayrılmayı bekleyebiliriz ki? Burası kafamı kurcalıyor.

 7. Yapışıklığı önermedim aslında :) Sadece çocuk bu yönde isteklerde bulunacaktır demek istedim. Uzlaşmak elbette mümkün. Ancak seni kontrol ettiğini, artık farklı düşünce evrelerine girdiğini anlatmaya çalışmıştım.

  sevgiler

 8. Zamanında doyurulan ihtiyaçlar, sağlıklı insanlar yaratıyormuş ya… Aylin Anne’ye katılyorum. Geceleri tekinsizdir, bebekliği çoktan geride bıraktığımızda dahi karanlık korkumuz belli zamanlarda ortaya çıkar, kendini hatırlatır. Annesi onun dünyası, Alin’in kokunuzu almak ve dokunmak istemesi çok doğal… Emzirmeseniz dahi bunu ondan esirgememenizi öneririm. Ben de kızımı oplanda 17 ay emzirdim; önce gündüzü azalttığmız sonra geceyi gekstiğimiz geçiş dönemimiz toplam 2 ay gibi sürdü. Öncesi bizim askeri düzen hayatımıza alıştırmak için çok erken gelmişti, ve geceleri ondan hiç bir ey esirgemek istememiştim :) Güvenli bağlanma ile ilgili bir sorunumuz yok. KOca hayata bakarsak, iki ay da gerçekten “bir an” sayılabilir. Ama oluyor, ayrılabiliyorsunuz. Size bol sabır ve hepinize sağlıklı mutluluklar diliyorum!

 9. Merhaba,
  Benim oğlumda ilk zamanlar inanılmaz derin uyuyordu 4. aydan sonra gece çok sık uyanmaları başladı.. Benim sütümün yetmeme durumu kesin olduğundan hem gece yatmadan 11-12 gibi uykusunda emzirip 1 saat sonra mama verip sabaha doğru kalkmasını sağladım fakat ama mama süreci apayrı bir eziyetti her çocuk mama sevmiyor biberonu istemeyebiliyor, bazı mamalar sütten kesilmesine neden oluyor SMA gibi.. Biz en son Humana ve Tommiee Tippee Biberon (Anne Göğsüne çok benziyor) ile çözümü bulduk, 6. ayda’da mamayı kesip ek gıda + keçi sütüyle takviyeledik..
  Umarım siz de de en kısa sürece herşey yoluna girer..

  Sevgiler

Leave a Response