Koriş’in 5 ay kontrolünde yoğurt ve meyve suyuna başlayabileceğimi söyledi doktorumuz. Cam rendeden geçirilmiş ve tülbentten süzülmüş meyve suyu ile anne yoğurdu. İlk gün 1-2 tatlı çay kaşığı ile başlayacağım. Zaten 6 aylık olduğunda 1 fincan yoğurdu yiyebilirmiş. Yoğurdun kıvamını garantilemek için Arzum yoğurt makinesi aldım. Cam rende bulmak daha zordu. O kadar heyecanlandım ki anlatamam. Oğluş büyüyordu. Meyve suyunu sabah 10 gibi, yoğurdu da akşam üstü 4-5 gibi verecektim.

Sabah elma suyu vereyim diye düşündüm. 1 çay kaşığı bana biraz az geldi çünkü Koriş tadını anlayamamıştı sanki. Yüzü ekşimedi, öğürmedi hatta gülümsedi. 3 -4 çay kaşığı verdim. Zaten sonra sıkıldı istemedi. Akşam üstü anne yoğurdumuz hazırdı. Gece 11 gibi mayalayıp aleti 9 saate ayarladım. Sabah 8’de sinyal sesi ile yerimden zıpladım. Hemen yoğurt kaplarının kapaklarını kapatıp buzdolabına koydum. Öğleden sonra 2 gibi katılaşmıştı. Ben de dışarıya çıkardım ki oda sıcaklığında verebileyim yoğurdu. İlk kaşığı dudaklarına değdirdim. Yalamaya başladı. İkinci kaşığı yalayıp yuttu sonra birden ağzı yüzü ekşidi. Neyse ki geri çıkartmadı. 1 kaşık daha verdim. Problem yok. Geri kalan yoğurdu ben yedim. Gerçekten de çok başarılı bir deneme.

Bu ay bir sıkıntı olmadan meyve suyu ve yoğurdu yerse, 6.ayda sebze çorbasına, 7.ayda da kahvaltıya geçeceğiz. Bu da her bir anne sütü öğünü yerine katı gıda öğünü anlamına geliyor. Belki gündüzleri çok daha iyi doyarsa uykuları da uzar. Takıntılı anne kıvamında olmak istemiyorum ama bu uyku konusu beni yordu. Bu arada merak edenlere uyku eğitimimiz harika gidiyor. Koriş arada ağlasa bile çok sürmüyor ve ben pış pış yapıyorum 1-2 kere hemen uykuya geçiyor. Gündüz uykularını ona bıraktım şimdilik ama kucakta değil yatağına koyup uyuyana kadar pış pışlıyorum. Sıra ona da gelecek.