Bizi takip edenler biliyor, Koray erkenci bir çocuk uyku konusunda. Erken kalkar. Hep. Kaçta yatarsa yatsın. Ben de erken yatırarak uykusunu almasını sağlıyorum. Güneşe göre yaşıyor desem daha doğru olur. Sağlıklı olan da bu değil mi aslında? 5.45’lerde uyanırdık bebekken. Gün böyle başlardı bizde. 2.5 yaşından sonra 6.30 hatta 7’lerde uyanmaya başladı. 7.00 iyi bir saat benim için. Moralim bozulmuyor hiç değilse. Ben de makul bir saatte yattıysam gece, uykumu almış oluyorum.

Yaz saati uygulamasına geçilecek yakında ya bizim evde çoktan geçildi bile ve anladığım kadarıyla birçok evde de aynı şekilde. Bizim kuzular en az yarım saat erken kalkıyorlar. Son dört beş gündür Koray 6.15 gibi uyanıyor. Ben önceleri bunu yeni başladığım uyku eğitiminden kaynaklandığını düşündüm ama fark ettim ki çocuk yaz saati uygulamasına geçmiş kendisi. Güneşle uyanıyor resmen ki odasını zifiri karanlık yapan perdeleri var. Buna rağmen uyanıyor. Konuştuğum birkaç arkadaşım da aynı dertten müzdarip. Demek ki sorun ortak.

Ne yapacağız?

Sanırım yapılacak şey uyku saatini 15 – 20 dakika erken almak.

 

Böyle sakin sakin yazıyorum ya, bir de çok bilmiş gibi akıl veriyorum ‘erkene almalı uyku saatini’ diye… sabahları baş ucumdaki saatteki ilk rakamın 7 değil de 6 olduğunu görünce yemin ediyorum ayarım kaçıyor, sinirlerim bozuluyor. Geçen sabah Koray’ın eline verdim saati ve dedim ki:

– Şuradaki 6 var ya. Hah işte o 7 olmadan gelme yanıma. Odanda oyna kendi kendine

– Şu 6 mı?

– Evet o 7 olacak.

– Hmm tamam.

Gitti. On dakika sonra başımda yine:

– Anne hala 7 olmadı.

– Oğlum ben de onu diyorum ya. Bekle, 7 olunca gel.

Gitti. On dakika sonra:

– Anne 7 oldu.

– Hayır oğlum. O taraftaki değil ilk baştaki 7 olacak.

– Hmm tamam.

Evet en sonunda saat 7 oldu ve yanıma geldi ama bir işe yaramadı. Zaten ben de pek bir beklenti içinde değildim. Anlayacağınız çocuklu evde erken kalkmak ve hatta bazen çook erken kalkmak normal. Anne özellikle bir şekilde hep uğraşmak durumunda. Şimdi bu yeni düzen yüzünden saat ayarlamasıyla uğraşacağız. Ya da diyorum önümüz yaz mevsimi, boşverip üzerinde durmasam mı?!? Babamıza sorsam ‘çok takılıyorsun’ der ama sabahın körü Koray uyandırmaya kalktığında söylenir durur ¨ben uyumak istiyorum, beni rahatsız etme, bir saat daha uyuyacağım¨  ve en sonunda da bombayı patlatır: ¨İrem, Koray ile ilgilenir misin?¨

Ben ne diyeyim?!?!