slingomom-sleepy

İkinci çocuk ile başlayan uyku yazılarıma devam ediyorum. Aşağı yukarı düzeni tutturduk sayılır. Anlatacağım ama ciddi bir uyku yazısından önce konuya değişik bir noktadan açılış yapayım dedim :) 

Siz hiç totem yapar mısınız? Aslında daha çok maçlardan önce yapılır. Yapmadıysanız da duymuşsunuzdur arkadaşlarınızdan. Uğur getirmesi için yapılan saçma hareketler olur genelde ya da içinizden bir şey tutarsınız, dilersiniz eğer gerçekleşirse devam edersiniz. Tamam aslında ¨totem yapmak¨ diye bir kelime yok. Tamamen uydurma ama var işte hayatımızda. Ben Fenerbahçe maçlarında yapıyorum bazen. İlk gol atıldığında örneğin mutfaktaysam maç boyunca mutfakta oturduğum oldu. Evet, yaptım. Bu totem işini bir de çocukların uykusu için yapıyorum desem bana güler misiniz? Valla konu uyku olunca her yol mübahtır bizde. Çocuklu hayatın gereğidir en saçma hallere düşmek zaten.  Koray’da da yaptım şimdi Alin’de sıra.

Çok zevkli. Mesela Alin gece kesintisiz uyuduğu zamanlar ne olduğuna bakıyordum. Hep aynı saatte aynı rutini uyguluyorum zaten. Eğer o gece kesintisiz uyuyorsa bir ipucu arıyordum. Tamamen tesadüf ise ertesi akşam aynı tulumla yatırdığım oldu. Evet yaptım, uğurlu tulumumuz var. 2-3 gün üst üste akşam uykusuna yatarken giydiriyordum ve yemin ederim daha uzun, daha rahat uyuyordu. ‘Tamam artık bu iş’ dediğim dördüncü gün başka bir şey giydirdiğimde uyanınca bütün olayın tulumda olduğuna kanaat getiriyordum. Ama bir zaman sonra o tulum da tutmuyor, yeni bir şey bulmaya çalışıyordum. Bütün pozitif enerjimle hem de. Çok saçma değil mi? Hani uyku eğitimi? O kadar okuduğum kitaplar, herkese anlattığım yöntemler, bu siteye yazdığım yazılar, nerede onlar? Her şey bir tesadüf olabilir mi? Valla çok açık söylüyorum olabilir.  Uyku eğitimleri çocuğun kendi kendine uykuya geçmesini öğretebilir, onu düzene sokar. Doğrudur ben zaten taraftarıyım bu işin ama bir yandan da uyku probleminin eğer varsa, tek seferde tek bir yöntemle çözülemeyeceğini düşünüyorum. Tam her şey yoluna girdi dersiniz hasta olur, ateşi çıkar, diş çıkar, ani seyahate gitmek zorunda kalırsınız. Elinizde olmayan sebepler yüzünden düzen bozulabilir. Bebeklerde bozulan düzen elbette önce en sarsıcı şekilde uykuyu etkiliyor. Uğraş dur eski haline getirmek için. İki gün bozulan uyku, 4-5 günde ancak düzeliyor zaten. Bu arada anne de her zamankinden daha mutsuz oluyor. 

Yine de biliyorum ki çoğu bebek uyku konusunda biraz desteğe ihtiyaç duyuyor. Doğuştan uykucu değilse bir zaman sonra ¨acaba uyku eğitimi mi?¨ yapsak diye düşünmeye zorluyor annesini. Uyku düzenini oturtana kadar totemden tutun da birçok farklı yol denenebilir. Ancak önemli olan annenin kendini nasıl hissediyor olduğudur. Çünkü bebekli hayata alışırken en zoru uykusuzluğa alışmaktır. ‘Kamyon çarpmışa dönmek’ deyimi yeni anne için çok büyük anlam ifade eder mesela. Bırakın 7-8 saat uykuyu 3 saat kesintisiz uyku bile ilk aylar hayal gibi gelir insana. Bu normaldir ama uykusuzluk bir kader veya 2-3 sene çekilmesi gereken bir durum değildir. Çocuğun yapısıyla ilgili olduğu kadar annenin ve ailenin de konuya bakış açısına bağlıdır. Bir sonraki yazım Alin’le olan uyku düzeni hikayemiz olacak ama baştan söyleyeyim tekrar ben uyku eğitiminde yanayım. Öyle ya da böyle tek bir yöntem veya hepsi kullanılabilir ama eğitim ile uyku düzene girer. Yeter ki anne kararlı olsun. 

Uykusuzluk kaderimiz olmamalı :) 

Totem’i artık yine sadece maçlarda yapıyorum. Uyku problemi mi? O da ne? Anlatacağım.