Akşam yatmak bilmeyen ben, sabah da kalkmak bilmiyor olmak isterdim ama çocuk gözümün yaşına bakmıyor.  Sıkıysa kalkma!

Çevremdeki yeni doğum yapmış annelere baktım. Kucaklarındakileri emzirmek için çaba sarfediyorlar, bir yandan da gülümsemeye çalışıyorlar ama ben anlıyorum, kanları çekiliyor uykusuzluktan. Sorsam ‘uykuların nasıl?’ diye iki damla gözyaşı iner yanaklarına. Bilirim. Gece boyu iki saatte bir emzirmenin insan beynine verdiği zararı bilirim.

Bir süre sonra, özellikle de gece emzirmeleri kesilince uyumaya başlıyor anne ama çocuğun da insaflı ve deliksiz uyuyor olması lazım. Uyumuyor mu? Yukarıda resmini gördüğünüzden daha feci bir hal alabiliyorsunuz.

Bebek gibi uyumak…

Bunu kim uydurduysa kendisiyle görüşmek istiyorum. Hani reklamlarda veya fotoğrafçıların çektiği uyuyan yenidoğan bebek resimleri var ya, kardeşim hangi bebek o? Bizimki ‘çıt’ dedin mi uyanıyordu? Bu tip fotoğraflara her bakışımda aklıma gelen tek şey bu oluyor.

Çocuk biraz daha büyüdüğünda gece uyusa bile sabahın köründe kalkan cinsten olabiliyor. Başucundaki saatte 7.00’ı göremeyen anneden bahsediyorum. Çocuğun en geç 6.30 ortalamada ise 6.00’da uyandığı durum. Gelecek olan soruları da bertaraf ediyorum: ‘Akşam kaçta yatarsa yatsın sabah kalkışları değişmiyor!’ Aslına bakarsanız çocuğun suçu da olmayabilir. Anne olacak kadın ‘ay bana zaman kalmıyor’ diyerek gece yarılarında kadar tv, bilgisayar, twitter, kitap başından kalkmazda sabahım köründe acı çekmesi içten bile değil.

Bazı sabahlar Koray’a ne yapsam da ikna etsem, birazcık daha uyusa diye düşündüğüm oluyor. Sonra bu karikatürü bulmuştum:

Uyuyacağını bilsem yemin ediyorum veririm ben de :D

Şimdi ben bu yazıyı durup dururken neden yazıyorum:

İki gündür 5.50’de kalkmaya başlayan oğluma bu sabah dedim ki:

– Koray’cığım lütfen annene yardımcı ol, daha güneş uyanmadı(!), kediler yok, kimsecikler yok sokakta. Allah rızası için biraz daha uyuyalım.

– Anne kalk, ben uyandım.

 

İşte bu yüzden yazıyorum. Yarın sabah para vermeyi deneyeceğim :D

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

7 Comments

  1. Ben sadece cumartesi günleri 1 saat daha fazla uyumak istiyorum – hafta ici erken kalkıp ise gittiğim icin erken kalkmak onunla daha fazla zaman gecirmek oluyor – o zaman da sen bakıcı teyzenle kahvaltı edene kadar ben biraz uyuyayım, sonra sen gel beni kaldır diyorum. İse yarıyor, tavsiye ederim :))

  2. İrem hnm tam damardan girdiniz bu sabah eşim işe giderken bende ona yalvarıyordum Nolursun gitme azcık şu velete bak da 1 saat uyuyayım diye. 8 aylık oldu oğlum bebekken daha kolaydı sankı büyüyor ama daha kötü geceelrimiz bin kere kalkıyorum pış pış yapıştı ağzıma bilsem yanıma alsam uyusa alırım yok yanımda 1 gram uyumuyor
    Ağlıyorum valla uykusuzluktan o uyurken gündüz uyu diolar yok bende o kafa uyuyamıyorum iş güce bakıyorum yemek ütü vs sırf uyku die 2cı bebek istemiyorum dedim bgn napıııım çok yorgunum :(

  3. Valla ben de aynıyım tamam belki 6da kalkmıyor ama 8 dedinmi ayakta..akşamları da öyle çok erken uyumuyor..en erken 10da uyuyor..ama tüm gece uyanıyor..2 yaşını geçtik ama değişen yok..tam 3 aydır da beraber uyuyoruz..babamız salonda uyuyor..hem o gecenin bi yarısı kalkıp salona gitmek istemediğinden hem de ben bu şekilde birazcık daha fazla uyuyabildiğim için bu yöntemi seçtik..ne zaman düzelcek bilmiyorum ama düzelmezse ben insanlıktan çıkmak üzereyim ondan eminim..

  4. Biz de 22.30-23.00’te uyuyup sabah 07.00’de kalkıyoruz. Üstelik baba filan da oyalayamıyor, ille de anne kalkacak. Neyse ki Burçin gibi biz de artık pes edip yanımıza alarak gece kalkma olayını bir nebze de olsa çözümledik.

    Bu arada blogum için karikatürü aşırdım. Uykusuzluktan muzdarip bu anneye birşey demezsiniz herhalde :)

Leave a Response