Hayatım boyunca uyku ile aram hiç iyi olmadı. Yuvadayken bile öğlen uyumamak için türlü bahaneler bulur, çoğu zaman da herkes kalkana kadar sessizce yatakta yatarmışım. Bana göre uykuda geçen süre zaman kaybıdır. Pazar günleri de dahil 8’den geç kalkmadım. Gündüz uykularını hiç anlamam zaten. Buraya kadar her şey iyi. Koriş doğunca uykunun insan hayatında ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Susuzluk gibi bir şey. Doğumdan beri 2 saatten fazla blok uykum olmadı. Gündüzleri Koriş uyuduğunda benim de uyumam gerektiği ile ilgili nasihatler alıyorum ancak hem ben uykuya hemen geçemiyorum hem de Koriş 45 dakikadan uzun çok nadir uyuyor. Bazen pilimin bittiğini hissediyorum. Özellikle de evde yalnız olduğum anlarda. Sonra bu minik adama bakıyorum. Öylesine muhtaç ki bana. Kucağımda olduğunda suratındaki huzuru görebiliyorum. İşte tam o anda tekrar bir enerji geliyor.

Yine de fiziksel şartlar bir yere kadar zorlanır diye düşünüyorum. Hem gün gelecek Koriş’in kendi kendine uyumayı öğrenmesi gerekecek. Ayağımda asla sallamayacağım. Her şeyi deneyebilirim ama ayakta sallamaya tahammülüm yok. Koriş’in gündüz uykularını biraz daha uzatması gerekiyor. Gündüz güzel uyuyan bebeklerin gece uykusuna daha kolay geçtikleri ve çok daha uzun uyudukları bir çok defa kanıtlanmış. Uyku uykunun mayası derler ya…

Koriş doğmadan önce okuyup da bitirdiğim bir kitabım vardı. Amerikalı pediatrist Harvey Karp’ın meşhur ”The Happiest Baby on the block” kitabı. Aslında kitap ”kolik” olayına yeni bir bakış açısı getiriyor ve garantili çözüm yolları sunuyor. Koriş kolik bebek olmadı. Bu kitaptan öğrendiklerimin etkisi var mı hiç bilmiyorum.

Dr. Harvey Karp’a göre kolik ağlamaları sanıldığı gibi gaz sancısından değil, bazı bebeklerin yeni hayata adaptasyon sağlamakta güçlük çekmelerinden kaynaklanıyor. Bebeklerin anne karnında geçirmeleri gereken 3 ay daha olduğuna inanıyor. Ancak fiziksel zorunluluktan (büyüyen kafa tası) dolayı 9 ayda anne karnından çıkıyorlar. Bu bebekler anne karnındaki sıcaklığı, sıkışıklık hissini, düzenli sallanma hareketini ve duydukları monoton boğuk sesi istiyorlar. Bunu bulamayan bebeklerin bir kısmı karın ağrısı çekiyormuş gibi ayaklarını çekip ağlamaya başlıyorlar. Bu krizler 3 ay sürüyor. Tam da Dr. Karp’ın bahsettiği gibi 3 ay erken doğuyorlar, alışma süresi 3 ay. Tüm bu okuduklarım bana son derece mantıklı geldi. Ben bebeklerdeki bilincin doğumdan çok önce başladığına inananlardanım. Öyleyse içerdeki hayatı özlüyor olmaları da bana garip gelmedi. Peki çözümü nedir bu kolik ağlamalarının? Dr. Karp’a göre yapılacaklar basit:

  • Bebek kundaklanacak
  • Emzik kullanacaksınız
  • Bebeğin kafasını destekleyerek hafifçe sallayacaksınız. Mümkünse de bebeği futbol topu pozisyonunda tutun. Bebekler bu pozisyonu gerçekten seviyorlar. Babalar daha rahat yapabilir.
  • Monoton sesler dinletin. Saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge, çamaşır makinesi belki de yağmur sesi.

Böylece kolik krizlerine hazırlandım. Kundak için battaniyeler, müzik olarak da ”Transitions” serisini aldım.

Makine sesi değil de bebeğin anne karnında duyduğuna inanılan kalp atışı sesi hafif bir melodi ile birleştirilmiş, son derece sakinleştirici bir müzik yaratılmış. Zaten CD’nin üzerinde ”araba kullanırken dinlemeyin” diye yazıyor. Bu müzikler sadece bebekler için değil uykusuzluk çeken herkese tavsiye ediliyor.

Koriş doğdu ve hastanede kundak yaptılar. Kundak yapınca bebek hem ısınıyor hem de anne karnındaki sıkışıklık hissi ile rahatlıyor. Daha da iyisi kendi kendini uyandırmasına sebep olan moro refleksi ortaya çıkmıyor. Böylece Koriş uykuya geçmeden kundağa alındı. Hatta emzirirken bile kundaktaydı. Kalça gelişimine zarar gelmemesi için bacaklarını sıkıştırmadan kundaklıyordum. Dr. Karp’ın kitabında tüm bunlar çizimlerle gösteriliyordu. Sonuçta Koriş kolik olmadı. 45-50 gün kadar hep kundaktaydı sonra kendisi ellerini dışarı çıkarmayı başarınca biz de kundaktan vazgeçtik ama her gece müzikle uyumaya devam ediyor.

Koriş’in uykularına gelince, gündüz kucağımda veya slingin içinde olduğu sürece uyuyor. Yatağına bırakınca 45.dakikada uyanıyor. Gece banyo-masaj seansından sonra 30-35 dakika emiyor ve uykuya dalıyor. 2 aylık olunca gece ilk uykuya daldıktan sonra 3-4 saate çıkardı blok uykuyu. Ancak sonra her iki saatte bir yine uyanıyor. Sabaha kadar bazen 5-6 kere kalktığımı biliyorum. Çok emdiği de yok. Emzik yerine beni kullanıyor sanki.