Bundan tam 6 ay önce şöyle bir yazı yazmışım: SORUYORUM SORUYORUM!

2 yaş sendromunun tepe noktasında, kendini kafese kapatılmış, tüm dünyadaki tek sorunlu anne benmişim gibi hissettiğim bir gündü. Koray gece yarısı kalkıyor, yemek saatleri kavgaya dönüşüyordu. Ben de iyice tahammül edilmesi zor bir kadın haline gelmiştim. Her an her şeyden şikayetçiydim. Şimdi aradan geçen altı aydan sonra, 3 yaş erkek çocuğu annesi olarak kendi sorularıma cevap veriyorum:

Uyku problemleri ne zaman bitecek? 3 yaşına kadar hala bir takım sıkıntılar yaşanıyorsa, biraz daha zamana ihtiyaç var demektir. Bizim tek derdimiz gece yarısı uyanıp yanına birini istemesi. Yoksa akşam yatması da sabah kalkması da sorun değil. Koray ile birlikte 8’de yatsam, sabah 7’ye kadar 11 saat deliksiz uyuruz. Bizim durum bu. Uyku arkadaşı falan da işe yaramıyor. Ağlatsan nereye kadar. Ağlamıyor zaten. Yatağa bağlayacak halim de yok. Hala azimliyim bir kaç hümanist yöntem deniyorum ama biliyorum ki meme, emzik, bez bırakma gibi bunun da zamanını Koray belirleyecek.

Yemek saatleri ne zaman sorun olmaktan çıkacak? Çıktı gibi inanır mısınız. Okula başlamasının etkisi olduğunu düşünüyorum. Hala bir oyuncak istiyor, oyalanmak istiyor, masadan bir an önce kalkmak istiyor ama eskisi gibi dert olmuyor. Çünkü yemeklerini kendi yiyor çoğunlukla. Açlığa dayanamaz hale geldi. Zaten yemeği reddediyorsa artık hiç ısrar etmiyorum çünkü biliyorum ki bir sonraki öğün arayı kapatacak kadar yiyor. Kabusum olmaktan çıktı öğünler.

Anne bağımlılığı ne zaman sona erecek? Bitti bile.  Evde baba, anneanne, dede veya benden başka kimse yoksa tepemde ama artık bensiz uzun saatler geçirebiliyor. Dün evdeki yardımcıyla bırakıp dışarı çıktım. 3 saat yoktum ortalarda. Kapıda neşe ile karşıladı ama o kadar. Sonra oyununa devam etti. Sevinsem mi üzülsem mi, bilemiyorum. Bana olan muhtaçlığı meğer kalbimi ısıtıyormuş. Neyse, büyüyor işte, okula da gidiyor.

Kendine kendine oyun oynamayı öğrenecek mi? Öğrenecek öğrenecek. Her ne kadar birisiyle oynamayı doğal olarak tercih ediyor olsa da bir bakıyorsunuz dalmış gitmiş oyuncaklarına.

İkinci çocuk isteyebilecek miyim? İstiyorum. Hazırım. Hemen değil ama birazcık daha. İkinci çocuk söz konusuysa eğer benim anladığım arayı çok açmadan yapmalı.

Bağırmamak mümkün mü? Mümkün değil. Her ne kadar okusak da, çocuğun doğal süreçte olduğunu bildiğimiz kriz anlarını kabullensek de bağırıyoruz işte. Bağırıyorum. Gittikçe azalıyor ama asla bağırmadan bir gün geçiremiyoruz. Öyle deli gibi değil elbette ama ‘yeter artık’ diye en az 5 kere söyleniyorumdur. Bağırmadan çocuk büyüten varsa bana kurs versin.

Calliou’nun annesi gibi olabilmek için kaç adet sakinleştirici almak gerekiyor? Çok heralde. Bir üstteki sorumun cevabı yeter aslında. Uyuşturucu bağımlısı olmak gerekir Calliou’nun mıymıntı annesi gibi olmak için. İdeal anne o mudur? Bilmem odur belki. Neyse ben şimdilik kendi halimden memnunum.

Üç yaşına gelindiğinde hala bir takım problemlerin devam ettiğini görmek -özellikle de uyku- kimseyi korkutmasın. Bu biraz da bizim seçimimiz oldu. Çok gezen bir ailenin oğlunun uyku düzenini tutturmak kolay değil. İki ay yazlıkta anne ile aynı odada yat, sonra eve dön ‘herkes kendi yatağına’ diye ültimatom al. Kim kabul eder ki bunu?

Dediğim gibi ama diğer tüm 2 yaş sendromu etkilerinden arınmak üzereyiz. 2.5 yaş sanırım en sıkıntılı hali çocuğun. Sonra biraz da annenin kafasını toparlamasıyla sakinleşiyor ortalık. 0-3 yaş anne bağımlılığı dönemi boşuna değil anlayacağınız. Tuvalet eğitimi de bir milattır bizim için. Külodunu indirip çişini yapmaya başladı ya kendine bir güven geldi.

Çocuk, sorunlarının(!) üstesinden gelmek için her an annesine ihtiyaç duyuyordu eskiden. Kendi yeteneklerinin farkına varınca da tutabilene aşk olsun.

Geçiyor…

Nasıl ki o buhranlı lohusa dönemi geçiyor,

2 yaş sendromu da bitiyor.

Yarın öbür gün 3 yaş, 4 yaş sendromu da yaşayabiliriz. Çocuk büyütmek başlı başına bir sendrom zaten. Önemli olan sağlığımız ve huzurumuz için bol bol dua etmek.

 

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

13 Comments

 1. Moralinizi bozmak gibi olmasın ama bunun daha 3 ü var, 3.5’u var. Biz 3.5 sendromundayız…

 2. İcimi rahatlattiniz. 25. aydayiz ama
  ileride isik varsa, geriye dogru saymaya baslayabilirim herhalde :)

 3. Hersey kolaylasirken, tam ohh bee diyecekken, neden illa 2. cocuk, ben yapmaya da cesaret edemiyorum, yapamayacagimi dusununce vicdan azabi cekiyorum. off, biri cikip hic de gerek yok desin istiyorum..

 4. Ben hep hazırlıksız yakalandım ya!!! İkinci bebeğim de 4 aylık oldu, hem öbürünün sendromları hem bebeğin ihtiyaçları derken kendimi unuttum. Aylak aylak yolda yürümeyi bile özledim desem. Depresyondayımmmm…

 5. Ben bağırmıyorum. 25 ay boyunca sadece 1 kere araba kullanırken bağırmış bulundum. Kendimden ürktüm. O oldu, bir daha bağırmadım. Zaten alışık da değil. Sesimi azıcık yükseltince dudaklarını büzerek babasına gidip şikayet ediyor :) Ama dediğin doğru, kimse karakteri dışında davranmamalı, olmadığı biri gibi olmaya çalışmamalı. Sahici olmak en güzeli. Ama bağırmamak da mümkün, aşağılamayın hemen mıymıntı diye :) :P

  1. Ben bağırmaya 2.5 yaşta başlamıştım :) övünülecek bir şey değil elbette.
   Umarım bağırmazsınız hiç, zaten insan kendini çok kötü hissediyor.

  2. Ben de hiç bağırmıyordum bu sene tuvalet eğitimene başlayıp mutfağa işemeye başlayınca bağırdım. O da “bağırma anne özür dilerim” dedi geldi öptğ.. Kıyamam bağırmayacam bir daha. Allah kimseyi Kayunun annesi dueumuna düşürmesin Kayu “Lösemili bir çocuk”u temsil ediyormuş

 6. Bağırmadan çocukmu büyürmüş :D bencede imkansız.İnsanız yahuuuu.Bazen herşey mükemmel olamaz.En azından ben değilim.
  Bazen tehlikeli birşey yaparken yakalayınca bu bağırma işi ilgisini dağıtmak için çok işe yarıyor.Amaç sadece kızmak olmasada, o ses bir şekilde yükseliyor.

 7. Bir uzman söylemişti 2 yaş sendromunu aileler nasıl geçirirse ergenlik dönemi de öyle geçermiş. İkisinin de farkı yok yani. Ama ben bu sendroma falan fazla takılmıyorum. Herşeyi de fazla abartmadan geçecek gözüyle bakanlardanım. Ama İremcim sakin ve uysal çocuğun da bir gün sana bağırmaya başladığında yaptığın hatayı anlıyorsun ve ses volumun işte o zaman mıymıya dönüyor:))

 8. bu yazıyı okurken hem guldum hemde kendı yasadıklarımı okudum aynen ıster 3yas ıster 4yas cocuk heryasta zor heralde benım kızım yılbasında 3yasını doldurcak herkes cocugunu en guzel en dogru hatasız sekılde buyutmek ıster bu cokda mumkun olmuyo sanırım. bende kızıma bagırdıgım sınırlendıgım zaman kendımden nefret edıyorum kendımı tanıyamıyorum ama hıcbır anne cocuguna ısteyerek bagırmaz zarar vermez dıe dusuyorum annelık gercekten zor zanaat cok sabır ıstıyo ama o sabır bende galıba kalmadı artık maalesef cocuguna bagırmayan gercekten cocugun yaptıgı hareketlere yaramazlıklara tepkısız sakın kalabılen anne varsa helal olsun valla ama ben öle bı anne maalesf degılım umarım bugunlerde gecer bende sakın bı anne olurumm umarım :)

Leave a Response