Fark ettim ki tuvalet eğitimindeki son dönemeci yazmamışım. Her şey bitti ve biz arkamızda bıraktık ya bezleri, yazıya dökmeyi unutmuşum. Oysa birkaç hafta önce hala marketten bez alıyorduk. En son alışverişimizi hatırlıyorum. Evde 7-8 adet bez kalmıştı sanırım. Sarp ile markette dolanırken demiştim ki ”bir iki güne tuvalet eğitimine başlayacağız, acaba almasak mı?” O da ”olsun olsun al sen. Bakarsın hemen bitmez veya ishal falan olur. Gece yarısı bez aramakla uğraşmayalım.”  Ne oldu biliyor musunuz? Ben, o 48’lik hazır bez ambalajını açmadım.

5 gün gibi kısa bir sürede gündüz çişini ve hatta kakasını halletmiştik. Geriye gece bezi kalmıştı. Bir yandan her türlü kaynağı okuyordum, diğer yandan da tuvalet eğitimini tamamlamış olan tecrübeli annelere soruyordum. Bir kısmı ”gece devam ettirme, onu da çıkart aklı karışmasın” diyorlardı. Bir kısmı da, özellikle annem ve kuzenler ”aman zorlama, daha yeni başladınız. Gündüzü iyice öğrensin geceyi bir iki hafta sonra atarsın” diyorlardı. Ben emin olamıyordum açıkçası. Sonuç olarak tek bir doğru yol yok bu işte. Kimi çocuk aylarca bezinden ayrılmıyormuş, kimi de daha ilk günden bezi atıyormuş. Doğrudan çocuğun yapısıyla ilgili bir durum.

Bu arada gündüz uykularından kuru kalkan ve gün içind bez görmeyen Koray rahatlığa alışmış olacak ki bir gece banyodan sonra ”bez takma anne” dedi. ”Emin misin?” gibi salak bir soru sordum. O da annesine lafı yapıştırırcasına ”bez takma istemiyorum, don giycem” dedi. ‘Don’ kelimesini nereden duydu bilmiyorum bu arada? Müthiş bir sevinç ve azıcık da endişeyle mavi donunu(!) giydirdim. Yatacağı yere sızdırmaz bir örtü koymaya kalktım ki kıyamet koptu. Vay efendim çarşafın üstüne konmazmış!(Babası kılıklı, bunu sonra anlatacağım) Neyse… bu sefer gerçek bir endişe ile yatırdım. O hemen uyudu ama ben ne zaman çişe kaldırsam derdine düştüm bu sefer. Bir saat, iki saat… üç saate yaklaşırken kendisi uyandı. Hemen kaldırıp çişe götürdüm. Biraz söylendi ama yaptı. Sonra sabaha kadar mışıl mışıl uyudu. Kupkuru kalktık.

Bundan sonraki geceler, Koray’ı kendi kalktığı zamanlarda çişe götürmeye karar verdim. Uyanmadığında da ben yatarken kaldırdım. Bir akşam onu uyuturken nasıl olduysa uyuya kaldım ve sabahın dördünde ”anne çiş var” diye uyandı. Anladım ki bu iş bitmiş.

İki haftadan daha kısa bir sürede bezden tamamen kurtulduk biz. Hala gözümde nasıl o kadar büyüttüğüme inanamıyorum. Artık tavsiyede bulunabilirim demek oluyor bu:) Baştan sona kısa kısa notlarla tavsiyelerim bir sonraki blog yazısında. Belki de ondan sonraki ama kesin bu hafta. SÖZ!!!

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

14 Comments

  1. Aferin yakışıklı Koray’a tebrikler,tabi annesine de :)bu iste bitti ssira ikincii dee:))

  2. biz de aynen yazlıkta hallettik , İstanbul’a rahat döneceğiz artık…

  3. İrem’cim bu arada hep unutuyorum söylemeyi , SlingoMom sitesinde bir yazına ne zaman yorum yazmaya kalksam hep server error veriyor, problem mi var yoksa benden kaynaklı birşey mi bilemedim !!!

    1. arada yapıyor sanırım bunu. bir kaç kişi daha söyledi. neden yapıyor bir türlü anlayamıyorum. bakacağım yeniden.

  4. İremcim,
    Gözün aydın. . İyi ki gece bezini istememiş. Koray’a da kendi hür kararı için kocaman bravo. Demek ki gerçekten hazırmış artık. Zorlamamanın sonuç verdiği bir kez daha kanıtlandı…

  5. Merhabalar benim 32 aylik bir kizim var. 4 gun oldu tuvalet egitimine baslayi ama hergecen gun daha cikmaz bir hal aldi durum. İlk gun iki kez cisini tuvalete yapti, diger gunler yanlizca sabah uyandiginda tuvalete gitti. Surekli olarak donuna yapiyor aglayarak ustunu degistir diyor. Buarada 2 yasından beri çok akıcı bir şekilde konışıyor herseyin farkında ama şimdi kesinlikle tuvalete oturmuyor . Sürekli konuşuyorum onunla kitaplar aldım video izlettim.. Ödül olarak bir karton yaptım sticer yapıştırıyorum.. Son olarak ağlayarak brn büyümek istemiyorum bebek olmak istiyorum dedi. Ne yapacağımı şaşırdım ne önerirsiniz

Leave a Response