Başlıktan da anlaşılacağı gibi Koray lazımlığı kabul etti. Daha doğrusu çiş-kaka için olduğunu kabul etti. Artık içine oyuncaklarını koymuyor. İlerleme var.

Ama oturup da yapıyor mu? Her zaman değil. Daha doğrusu bezini açtığımda gidip lazımlığına oturuyor, 5 saniye sonra fırlıyor. Arada çişini de yapıyor ama pek de hevesli değil. Açıkçası kafam çok karıştı. Neden gidip oturuyor da çişini yapmıyor? Kaka zaten mümkün değil. Lazımlıkta 5 saniye oturan adam kakasını yapabilir mi?

Geçenlerde banyoya gireceğiz. Üstünü başını bezini çıkardım. Lazımlığı gösterdim. Hemen oturdu. ‘Çişşş’ dememe kalmadan kalktı. Yapacak bir şey yok. Ben de bu arada banyo suyunu ayarlıyordum ki, arkamı bir döndüm, bizimki oturmuş çişini yapıyor. Dünyalar benim olmuştu. Ne tezahürat ne tezahürat. Bir daha olmadı. Dedemizi ziyarete gittiğimizde de klozet adaptörünü almıştım yanıma. Pek ihtimal vermiyordum ama denemek istedim, ne tepki verecek merak ettim. Adoptör değişik geldi sanırım. Beğendi hatta. Şimdi bezini çıkardığımızda, olur ya unutursam sormayı, kendisi adaptörü gösteriyor. Her zaman klozetin üzerinde durmasını istiyor mümkünse.

Belki insanlık için küçük bir adım ama bizim için olağanüstü bir şey. Koray, lazımlığa karşı verdiği savaşı kendi kendine bitirdi. Biliyor ki çiş-kaka oraya mümkünse de tuvalete yapılıyor. Sonra sifon çekiliyor ve eller yıkanıyor. Acaba, diyorum sifon çekme ve el yıkama bölümü için mi bir heves lazımlığa oturuyor? Olur olur. Aklından kim bilir neler geçiyor?!?

Bugün de yeni bir şey oldu. Kaka yapıldı. Beze elbette. Ben de bekliyorum bir şey diyecek mi, diye. Demedi. 5-10 dakika sonra ‘anneeee çıkar.’ Oh sonunda. Rahatsız oldu ve bir an önce temizlenmek istiyor.

Koray 1 ay sonra 2 yaşını bitirmiş olacak. Etrafımda 1.5 yaşında kısmen tuvalet eğitimini bitirmiş çocuklar var. 2,5 yaşında bezi tamamen terk edenler de. Bazen bir panik havası oluyor bende. Ne zormuş diyorum. Sanırım bebek gelişimindeki en büyük aşama bu. Anne için de ayrı bir stres. Dengeli olmak lazım. Çocuğu sıkmamak lazım. Sabırla beklemek lazım.

Takip edenler biliyor. Koray’a hiç bir şekilde baskı yapmadım. Çiş-kaka konusunu sormadım. Zorla lazımlığa oturtmadım. Ama gösterdim. Masal anlatır gibi anlattım. Belki de hoşuna gitti, ilgisini çekti. Evde yapılan her şeyi öğrenme çabasında olan, en küçük hareketi taklit eden küçük bey en sonunda tuvalet konusuna da el attı. Hala önümüzde bir sürü adım var. İşin çok başındayız ama Koray’dan sinyali aldık. En önemlisi de bu değil miydi?

Dün akşam-gece yarısı yazıyı yazarken babycenter.com‘dan haftalık mailim geldi. Koray 23 aylık olduğu için tuvalet eğitimine başladığım öngörülmüş ve konuyla ilgili bilgilendirici bir bülten gönderilmiş. Sanırım 23-24 ay dönemlerinde tuvalet eğitimine dair daha çok bülten alırım. Neyse gelelim babycenter.com’un konuyla ilgili makalesine. Bu sefer tuvalet eğitimi sırasında ne yapılmaması gerektiği anlatılıyor.

Çok erken başlamak yani çocuk hazır olmadan altındaki bezi çıkarmak işlerin daha da ters gitmesine sebep olur. Genellikle 18-24 aylar arasında fiziksel olarak hazır hale gediklerinden tuvalet eğitimine de başlanabilir. Ne yapacağız? Oturup bekleyeceğiz. Çocuğumuzu takip edeceğiz.

Yanlış zamanda başlamak. Eve yeni bir bebeğin gelişi, bakıcının değişmesi, tatile çıkmak, yeni bir eve taşınmak gibi çocuğun hayatını kökten etkileyecek dönemlerde başlanan tuvalet eğitimleri başarısız oluyor. Çocuk rutini sever. Değişiklikler onu rahatsız eder ve kendini güvende hissetmesine engel olur. Bu gibi dönemlerin geçip, çocuğun ortama yeni duruma tamamen alışmasını bekledikten sonra tuvalet eğitimine başlamak gerekiyor.

Baskı yapmak. Eğer çocuğumuzun tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair belirtileri gördüğümüzde, işleri çabuklaştırmak için onu zorlamak yapılacak en büyük yanlış olur. Çünkü çocuk üzerindeki baskıyı hissederse strese girer. Bu sefer de kakayı tutmaya başlar ve kabızlık problemleri başlar. Yavaş yavaş ve sırayla ilerlemek gerekiyor.Eğitimin hızını çocuğumuza bırakacağız.

Kayınvalidenin(!) yaptığı tuvalet eğitimi programı. Eskiler, anneanne, babaanneler, kayınvalideler ve hatta annelerimiz tuvalet eğitimi konusunu çocuk henüz 3 aylıkken açmaya başlarlar. Her geçen gün de hatırlatmaları arta ve en sonunda size baskı yapmaya başlarlar. Duymayın, dinlemeyin. Çünkü son 40 yılda, tuvalet eğitimi methodları oldukça değişmiş. Biz küçükken yapılması gerekenler, yani çocuğu doğar doğmaz tuvalete tutmak gibi methodlar bugün yapılmaması gerekenler listesinde. Artık çocuğun hazır olduğuna dair sinyalleri bekliyoruz.

babycenter.com’un tuvalet eğitimi ile ilgili yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Açıkçası kararsızım. 40 senelik öğretiler mi doğru yoksa yeni yaklaşımlar mı? Çocuğu henüz bir kaç aylıkken düzenli olarak tuvalete tutmak mı, yoksa 1,5-2 yaşında bize vereceği sinyali mi beklemek iyi? Biz eski yöntemle öğrenmişiz. Bir şey olmuş mu? Bilmem ama Annem ”bekleyelim, Koray söylesin. Bizim zamanımızda hazır bez yoktu. Hijyenik değil ki pamuklu bezler, istemeye istemeye tuvalete tuttum sizi” dedi.
‘Çocuğu erken dönemde tuvalete tutmak, onu strese sokup bağırsak problemleri uzun süren kabızlıklara yol açabilir’ deniyor ya. Biz şahsen yaşadık bunu. Amerika seyahatimizde başımıza gelenleri buradan okuyabilirsiniz. Biraz da bu yüzden uzun sürdü Koray’ın lazımlık ve klozete olan ilgisizliği. Uzun süren kabızlık ve her kakada acıyacak korkusuyla ağlamalar. Neyse ki yaz döneminde hiç üzerine gitmeden, bağırsaklarını çalıştıracak meyve ve sebzeleri yedirerek bu sorunu atlattık.
Sanırım ilk iki aşamayı geçtik. Koray artık çiş-kakadan rahatsız oluyor ve lazımlık-tuvalete oturuyor.
Şimdi önümüzdeki maçlara (!) bakacağız. :)