Ne zamandır aklımı kurcalıyor bu soru. Günler de geçiyor bu arada. 1 yaşından itibaren çocuğuna tuvalet eğitimi verenleri okudukça ve duydukça panik havası git gide şiddetleniyor. Bir şey yapıyor muyum? Henüz değil. Daha doğrusu şöyle: Yazlık mekanda olduğumuzdan ve Koray gün boyu, teras, bahçe gibi açık alanda vakit geçirdiğinden bezini çıkardım. Sık sık ‘çiş var mı?’ diye soruyorum. Ya da çiş yaptığını gördüğümde ‘çişşşşş’ diye sesleniyorum. Çişi gelince olduğu pozisyonu değiştirip önüne bakıp çiş yapıyor ama haber vermiyor. Bazen yaptıktan sonra ‘çişş’ diyor. Lazımlık veya klozet ise kesinlikle yasaklılar listesinde. Mümkün değil kabul etmiyor. Zaten klozete yapmayı hemen istemezler demişlerdi de lazımlıkla da aramız pek iyi değil. Gösteriyorum, oturur gibiyapıp hemen ayaklanıyor, sonra da gidip başka yere yapıyor. Belki de ilk olarak söylemesini beklemeliyim. Acaba bez bağlayacağım zamanlarda da-gece hariç, yıkanabilir bezlerden mi kullansam? Pratik Anne bir video ile pamuklu bebek bezlerini anlatmıştı.

Koray şu anda 20 aylık. Bugüne kadar tuvalete tutmak, düzenli hep aynı saatte bezini çıkarıp çiş var mı, kaka var mı diye sormadım. Koray’dan sinyal beklemeye kararlıydım ama artık bundan emin değilim. Annem, kardeşimi tuvalete tutmuş bebekliğinden itibaren ve 18 aylıkken de bezden kurtulmuşlar. ‘Kakalı bez hiç yıkamadım ben Kerem’de’ der hep. Eskiden bebekleri neredeyse doğar doğmaz çiş-kakaya tutarlarmış. Tabi en büyük sebebi her gün kaynatılıp yıkanması gereken pamuklu bezler. Çünkü erken tuvalet eğitimi, hem daha az kakalı bez yıkamak demek, hem de çocuğun ıslaklığı hissedip rahatsız olmasından dolayı daha çabuk haber vermeye başlaması ve  bezden kurtulması demek. Hazır bezler hayatımıza girdiğinden beri ise toz pembe oldu sanki dünya. Temizlik, kaynatma derdi yok. Kullan, at. Çocuk da ıslaklık hissetmediğinden mutlu. Ancak şimdi düşününce uzun dönemde hem çevreye zarar, hem de çocuğun bağırsak hareketlerini fark etmemesinden dolayı çişini ve kakasını haber verme ihtiyacında olmamasına neden oluyor. Hata biz annelerde de olabilir. Belki bebeğin ilk aylarında ya da ilk yaşında hazır bez hijyeni de getireceğinden harika bir ürün olabilir. Sonrasında elimizi çabuk tutup  tuvalet eğitimine geçmemiz gerekmez mi?

Koray 12-13 aylıkken Sabiha Paktuna’nın tuvalet eğitimi ile ilgili bir konuşmasına denk gelmiştim. Diyordu ki:

”Çocuğa asla baskı kurmayın ve çocuğu erkenden zorla tuvalete tutmayın. Sözünü bile etmeyin çiş-kaka diye. Zaten normal şartlarda 18 aylık civarında çocuklar hazır bez de olsa altlarında rahatsızlık hissetmeye başlarlar ve gösterirler ‘bunu buradan al’ diye…”

Hiç aklımdan çıkmadı bu sözler çünkü ben bunları duymadan 1-2 ay önce, Koray’ın kabızlık çektiği bir yurt dışı tatilinde kakasını daha kolay yapsın diye

tuvalete tutmam bizim henüz yeni yeni içinde çıktığımız bir soruna dönüştürmüştü. Sabiha hanımın sözlerini duyunca ‘ben ne yaptım?’ dedim. Tuvalete tutunca canı daha çok yandığından uzun süre kakası gelince canı yanacak korkusuyla ağlamaya başlıyordu. Neyse ki o günleri beslenme düzenini değiştirerek düzelttik. Daha bol yeşil sebze ve lifli gıdalarla kakanın mümkün olduğunca yumuşamasını sağladık ki canı acımadan kolayca yapsın. Sonra 18 ay civarı Koray’ı izlemeye aldım. Gerçekten de bezini göstermeye başladı. Çekiştiriyordu ve her alt değişiminde kavga(!) ediyorduk, ediyoruz. Bez istemiyor.

Yalnız olmadığımı biliyorum tabi ki. Kolay bir süreç değil. Uzmanlar sorunların annelerin hatalarından değil, bebeklerin ”bez bağımlılığından” kaynaklandığını söylüyorlar. Hissetmedikleri bir ıslaklığın rahatsızlık vermesi mümkün değil. Öyleyse neden bezinden vazgeçecek ki? Yapılan araştırmalara göre gelişmekte olan ülkelerde tuvalet eğitimi, gelişmiş batı toplumundan 1-1,5 yıl daha erken halloluyormuş. ABD’de 3-4 yaşına kadar uzadığını bildiren araştırmalar var. Daha da kötüsü uzayıp giden bu tuvalet sorunu yüzünden çocuklarda sağlık problemleri riskinden bahsediliyor.

1. Kabızlık:
Geciken tuvalet eğitimi yüzünden kabızlık problemleri çok sık görülüyormuş. Çocuk için bezine yapmak hem utanç verici oluyor hem de bezinden vazgeçmek istemiyor. Bu da kakayı tutmaktan dolayı ileri derecede kabızlığa neden olabiliyormuş.

2. Psikolojik Riskler
Ana okulu çağında bir çocuk hala bez kullanıyorsa, tuvalet eğitimini tamamlamış olan diğer çocuklar tarafından alay konusu olabilirmiş ve çocuğun içine kapanıp çevresinden uzaklaşmasına sebep olurmuş.

3. Maddi zarar
Geciken tuvalet eğitimi, yılda 1500-2000 adet hazır bez ve yan ürünleri demekmiş.

4. Çevre verilen zarar
Hazır bezlerin aslında nasıl bir çevre düşmanı olduğunu Her yıl 1 milyar ağaç bebek bezi yapımında kullanılıyormuş. Tuvalet eğitimine başlamalı o zaman !!!” başlıklı yazımda paylaşmıştım. Hatta Carbon Balanced Baby sitesinden daha detaylı bilgiler öğrenmek mümkün. Uzun süre, hazır bezi icat eden cennetlik(!) diye düşünmüş olsam da çevreye verilen zararın boyutlarını düşündükçe kendimi kötü hissediyorum. Bilindiği üzere tek kullanımlık bezler geri dönüştürülemediğinden her yıl tonlarcası, içinde barındırdıkları kimyasallarla doğayı kirletmeye devam ediyor. Öyleyse tuvalet eğitimi konusunda elimizi çabuk tutmalıyız.

5. Tuvalet eğitiminin zorluğu
Geciktikçe, bebeğin bez bağımlılığından kurtulması o kadar zor zoluyormuş. Rahatlarını bozmak istemiyorlar ve büyüdükçe daha çok direnç gösteriyorlarmış.

Tüm bunların yanında okuduğum bütün kaynaklarda çocuk hazır olduğunda tuvalet eğitimine başlanması gerektiği. Yine de poposunda bir ıslaklık hissetmediği sürece bezini bırakmak istemeyebilir. Annem, çocuk doktoru arkadaşına benim Koray’ın altından bezi çıkarttığımı anlatınca ”ama daha çok erken. Söylemez” demiş. Oysa Koray çoktan göstermeye başladı.

Moral bozmalı mıyım? Aslında Koray’ın bezini çıkarttığımdan beri o da, ben de çiş yapacağı anları hemen fark eder olduk. Tabi ben müdahale edene kadar her yer çiş oluyor. Sanki çiş demek aklına gelmiyor da başka bir şey demeye çalışıyor. bir kaç sefer anladığımda hemen lazımlığa götürdüm. Yok yapmadı. Arkasını döndü kayısı ağacını suladı(!). Lazımlığı nasıl cazip hale getiririm onu düşünüyorum.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

18 Comments

 1. Merhaba!
  Bana kalirsa bu tuvale egitimine canini pek fazla sikma. Bende “eskiden” cok dusunurdum, ne zaman baslasak diye. Lazimli aldik olmadi, istemedi. Istemeyincede hic tuvalete otur diyede zorlamadim. Yuvaya gittiginden 1-2 yas buyuk arkadaslarindan ögrendigini dusunuyorum :) Bir sabah bezini istemedi – icimden hemen bir ohh dedim. Gunduz bezini böylece birakti ve tuvalete kosuyordu cis/kaka geldiginde.
  Sonra bir baktik “ben buyudum bez istemiyorum” dedi aksam yataga girerken. Ohhh dedim ve o gun bugundur bez kullanmiyoruz.
  Evde tuvalet egitimi yapmadik. Sadece kendi izlemleriyle tuvalete basladi. Group-power yani :)
  Fazla dert etme, Korayda birakir.

 2. İremcim,

   Senin de dediğin gibi çoğu çocuktaki problem çocukların lazımlığa değil de klozete oturtulmasıyla başlıyormuş, Sabiha Paktuna’nın da dediği gibi bızdıkların kakalarını çişlerini görmeleri gerekiyormuş, fakat bazen de lazımlığı beğenmeyip oturmuyorlarmış.Bazı arkadaşlarımdan duyduğum ve bazı bloglardan gördüğüm bir lazımlık’ı önermek istiyorum.
  Boon Potty Bench http://shop.treehouse.com.tr/default.asp?git=9&urun=1891 
  Bunu kullanan tüm arkadaşlarım çok memnun. Aklında bulunsun.
  Size kolay gelsin, darısı başımıza. :)

 3. sermin hanim yuvaya gidene kadar cok gec degil mi…yani ne bileyim en az bi 3 yasinda vardir cocugunuz…birde tum  bunlari soylediyse ustune…

  benim bebisim suan 6a yi bitirmek uzere aslinda bir yasindan once baslamayi hic dusunmemistim iremin yazisini okuyana kadar….en kisa zamanda lazimlik alicam ve denicem…bu kadar agacin kesilmesi beni cok etkiledi…bakalim basarirsak en azindan bizim yuzumuzden kesilecek agaclar kurtulmus olur…

  sevgiler…

 4. tuvalet konusunu ne yaptınız…bu gün neredeyse tüm gündüz bezsizdik ama sizinki gibi hep altına yaptı…lazımlığa oturmasıda sorun:)
  paylaşımlarınızı bekliyorum

  1. @ilal,
   Valla bizde de pek bir ilerleme yok lazımlık konusunda. Hala oturmakta direniyor. Kakayı da bezine yapmak istiyor. Günde bir kaç sefer çişi geldiğinde ‘çişşş’ diyor ama ben yakalayamadan bahçedeki çimleri suluyor bile:)
   Dün altında bez vardı sabahtan, ilk defa kakasını yapmadan önce haber verdi. Verdi de bezini açtırtmadı. Ben de öğleden sonra 2-3 saate yakın çıplak gezdirdim belki yine söyler de kandırır, lazımlığa oturturum diye. Bu sefer de çişini bile tuttu iki saatten fazla.
   Uyku meselesinden bile zor bu tuvalet olayı!
   Beklemekten başka bir çare de yok sanki.
   Sevgiler,
   Irem

 5. Mrb,benim 3 yasinda kizim var tuvalete oturtmak istedigimde ortaligi yikiyor.kakasini gozumun icine baka baka yapiyor bezini cikattirmiyor cisini zaten hic soylemiyor bezside hic dolasmiyor 1 yasindan beri ugrasiyorum ama bir sonuc alamadim ne yapacagimi sasirdim.bu konuda yardimci olabilirmisiniz.

  1. @yasemin,
   tuvalet egitimi benim anladigim bayagi buyuk bir gecis donemi. Cocugu baskilamadan, her seyi ona birakmamiz gereken bir donemmis. Sabiha Paktuna’yi takip ediyor musun ya da seviyor musun bilmiyorum ama bir gun tuvalet egitimiyle ilgili goruslerini dinlemistim. Kadın diyor ki: ‘Asla cocugu zorlamayacaksınız. Alıp onu klozete, lazımlıga oturtmayacaksınız. Gosterin, sifonu cekmesini isteyin ama onu zorlamayın. Hatta konusmayin’ dedi. ‘Zamanı geldiginde o zaten gosterecek size. Bunu buradan al diyecek’ dedi. Ben acikcasi cok etkilenmistim o programdan. Cunku 3,5 yaslarinda bir hastasindan bahsetti. Cocuk beze yapiyormus. Asla soylemiyormus. Anne isyanlardaymis. Sonradan sorusturunca ortaya cikmis ki anne bebeği henuz 4-5 aylikken tuvalete tutmus. Sabiha hanım anneye, ‘sus artık. konusma,sorma, bahsetme, çiş-kaka kelimelerini kullanma’ demiş kadına. Bir kaç ay sonra belki de daha kısa süre sonra çocuk kendisi tuvaleti gostermiş annesine.
   Ben de Koray için bir suru kitap okudum. lazımlık aldım biliyorsunuz. Ama asla ısrar etmiyorum. Klozet adaptorunu cikardim gecenlerde. Bir kere gosterdim. İki gun once anne cis dedi. Tuvaleti gitti, beni cagirdi. Adaptoru gosterdi. Sevincle oturttum. Yapmadi. Kalkmak istedi. Sifonu cekti sonra. Aynı şeyi kakası için de yapıyor. Oturuyoruz ama yapmıyor. Olsun benim için büyük bir gelişme bu.
   size diyeceğim belki de ugrasmayin. daha iyi olur. bir oneri daha cocugun oyuncaklarini cise tutacakmisiz. Bak cisi gelmiş, lazimlik/klozete gidilecek. Oturtulacak. Çiş-kaka yapacak oyuncak. Aferinnnn, Bravo denecek. poposu silinecek. Sifon cekilecek ve eller yikabacak.
   ya da yine bir internet sitesinden okudugum 3-4 yaşındaki inatçı veletler için kesin çözüm diye bahsedile: altından bezi çıkaracaksınız. Ortalıgın batmasına goz yumacaksınız tabi. 1 haftayı bulmuyormus. Asla cocuga kızmayacaksınız ortalıgı batırdı diye. Ben yazının linkini bulursam buraya yazarım size de mail atarım.

   Umarım işin içinden çıkarsınız kolayca. Ben de bekliyorum bakalım ne zaman bitecek bu iş diye.

   Bu arada, Sabiha Hanım’a ulaşmayı da deneyebilirsiniz belki. İkizleri olan bir arkadaşım 6 ayda bir genel danışma için gidiyor. Sabiha Hanımın oldukça pozitif, öğretici, sevimli ve çok yardımsever bir kadın olduğundan bahsediyor. Yoğun bir kadın ama sekreterine büyük bir tuvalet problemimiz var derseniz, belki size bir randevu verebilirler.

   Sevgiler,
   Irem

 6. Merhabalar herkese ..Ben de 6 yaşındaki kızımla ilgili kaka problemi yaşıyorum malesef ..2 yıldır denemediğim taktik kalmadı nafile,kızım da bıktı bu konudan benim de sinirlerim feci yıprandı,inatla beze yapmak istiyor,anaokuluna gidiyor okulda gelince tutuyor eve kadar evde bağlamazsam kabız oluyor tam bir kısır döngü..psikologlara da gittik o abla olunca bu işi halledecek diyorlar ne zaman allahım ne zaman umudumu yitirmiş durumdayım..Sabiha Paktuna Keskin hocaya ulaşmak isterdim okul psikolguna göre durumumuz tam bir ders konusu olmuş bu kdar gecikme normal değilmiş..Lütfen yardım edin….

 7. merhaba,benim kızımda 33 aylık. klozet aparatı ve lazımlığa yapmayı red ediyor. bezini bağlayınca yapıyor..bütün gün takipteyim ara ara onu sıkmadan soruyorum ne zaman bi işle meşkulsem altına yapı veriyo..sabırla beklemekteyiz

 8. merhaba benim kızm 2.5 yaşında uzun zaman oldu tuvalet egtmi vermeye başladıgımız lazımlak tuvalet klozt herşeyi denedm ama her sefernde benimle inatlaşıyo bunu sürekli yapıyo bazen çişini söyleyip kakasını altına yapıyo bazen ikisinide oldugu halde yapmamak için direniyo bu süre beni çk yordu yoruldum bazen yapmadğı için üzerine varmayorum ara verip tekrar başlıyorum ama bu inatlıgı her sefernde aynı şekilde devam ediyo bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

 9. oğlum 3 yaşında ama tuvalete gitmiyor bazen bezini çıkarttırıyor bazen se onu bağlamadan yapmıyor fazla üstelemiyoruz bazen yapması gerektiğini söylüyoruz üsteleyerek dahada inatlaştırmakta istemiyorum ne yapacağımızı bilemiyorum

 10. benim oğlum da iki buçuk yaşında haziranda 3 olacağız ama hala çişini yaptığını sölemiyor kakasını yaparken görmesem onu bile almamdan rahatsız ne zaman ve nasıl başlamalıyım bilmiyorum ilerde olusabilecek olumsuz durumlardan da korkuyorum ters birşey yapmıyayım diye bekliyorum şimdilik

 11. Sevgili Huriye,
  Benim oglum 3 yasina gelince FP muzikli oturak aldim. “hadiannem cisimizi ypalim” dedim bir iki kere de alisti. Yapinca da muzik caldigindan yaptigini anliyor. Bence iyi oldu cunku dun istinye parka gittik altina bez taktim orda tuvalete gidemem diye. Eve gelince bezi actim ve alti kup kuruydu.

 12. ata 1 ocak 2009 doğumlu çalışıyorum o da kreşe gıdıyor.2 ay once aslan koltugu seklınde lazımlık aldım ben gıgınce sıfonu cekıp ‘hoscakalın çişler kakalar’ yaptık.bıcı bıcıyı sevıyor dusakabıne gırmeden önce şişini aslan lazımlıga yaptı.kakası gelınce temızle dıyor ,öğretmenı artık baslayalım dedı haftasonu sız çıkarın bezı bızede alıştırma kılodu.corap,yatak koruyucu gonderın ama akşam bezı takmayın dedı.erzurum cok soğuk ya gece üşütürsek gece uyuduktan sonra taksam olurmu sevgıler.2.5 yasındayken bakıcı teyzemıze bıraktık o, denedı mama bu sefer ona gıtmek ıstemedı hep ağladı bı ıkıncı denememız ya krese gıtmezse bu seferde.yardıma ıhtıyacım var tessekkurler.

 13. merhaba benim 5 yasında kızım var, yaklaşık 2,5 yasında sadece kakayı söylemisti,3yasındada bezi cıkardım çişi arasıra söylüyordu arasıra dısarda altını islatırdı,ama gece çıkaramadım. 4yas 3aylık ken gece takmamaya başladık,ama cişini gece kalkıp hiç söylemedi halada söylemiyor,ben kalkıp yaptırmazsam sürekli gece altına kaçırıyor .bunu görünce cok üzülüyor yanlışlıklal oldu diyor.ve gece kucaklayarak ,uykulu yürüterek götürmeye çalışıyorum,yardım edin bana,nerde hatayaptım bilmiyorum,neden artık söylemiyor,yada sabaha kadar tutamıyor çişini.ilk tuvalet eğitiminde lazımlık yada klozet kullanmadık evde olmadığından,hep yer tuvaleti kullandı.zorlayarak yaptırmamıştım eğitimini,artık büyüdün bizim gibi buraya yapabilirsin demiştim.lütfen cevap verin.cok teşekkür ederim şimdiden.

 14. merhaba benim kızım 3 yaşını bitirdi ama hala tuvalete yapmıyor. tuvalet ihtiyacı geldiğini biliyor fakat ne tuvalete nede lazımlıga oturmuyor.bezle durmakta istemiyor tuvaleti geldiğinde bezle beni diyor. sabırla bekliyorum zorlamıyorum ama hala aynı.ne yapacağımı şaşırdım.ya bezlemesem asla altına bile yapmıo. bezle beni diye ağlıyor. ne yapmalıyım bir doktoramı götürsem.

Leave a Response