Türk toplumunun geniş bir kesiminde var bu inanış; tombul, ay parçası gibi, boğum boğum çocuklar pek sevilir. Bebek ne kadar etliyse anne de o kadar övgü alır. ¨Çok iyi bakmışsın¨ denir. Ya da ¨sütün iyi gelmiş belli¨ ya da ¨Aferim sana çok sağlıklı bir bebek¨ de diyebilirler. Tam tersi durumda çocuk inceyse daha doğrusu normal boyutlardaysa bile pek göze giremezsiniz. Hemen sorular sıralanır ¨iştahı nasıl?¨, emziriyorsanız da sütünüzün kalitesi mercek altına yatırılır. Utanmasalar analize gönderecekler. Siz ¨kilosu yerinde, boyu yaşıtlarına göre biraz daha uzun, o yüzden ince gözüküyor¨ dersiniz ama mümkün değil ikna edemezsiniz.Ya çocuk iştahsızdır ya da siz beceriksizsinizdir. Tatmin etmek ne mümkün?!? Zaten hep bir ısrar vardır yemek yedirme konusunda. Hem de her yaştayken maruz kalınır bu tacize. ‘Aman ye, bunu da ye, biraz daha ye, bir lokma daha ye, bir kaşık daha ye, Allah aşkına ye…’ küçüklüğümüzden itibaren duyduğumuz sözlerdir.

 

İri çocuğun, güçlü ve dayanıklı olduğu zannedilir. Elbette beslenmek büyümenin ilk şartı ancak önemli olan sağlıklı beslenmektir. Kalorisi yüksek ancak besin değeri düşük, içinde bol şeker olan gıdaların çocuğa fazladan kilo eklemekten başka hiçbir katkısı yoktur.

Dikkat ediyorum çevremde böyle bir sürü insan var. Çocuğun kilolu ise övgü alırsın, zayıf daha doğrusu normal boyutlardaysa tatmin edemezsin ve onaylanmaz bir surat ifadesiyle karşılaşırsın. Benim başıma da geldi. Koray 2500 gr doğdu. Yirmi gün sonra üç kiloyu geçtiğinde görenler ¨Bu çocuk nası büyüyecek, çok zayıf. Sen az yemişsin hamileyken¨ dediler. Suç yine bende. Gülüp geçtim ama çocuğuma bakamayacağıma dair öngörüler canımı sıkmadı değil. Bugün üç yaşında olan oğlum hiçbir zaman pofuduk görünümlü kat kat göbekli bir çocuk olmadı. Yapısı ve karakteri gereği mümkün değil bu. Çok hareketli bir çocuk. Alması gereken besini alıyor ve anında harekete geçiyor. Boyu, kilosuna göre daha hızlı gelişme gösterdiğinde yeteri kadar ‘sağlıklı’ değil diye zannediyorlar.

Geçen hafta okuduğum bir haberde konuyala ilgili bir araştırma vardı. NOURISH-Bebek Beslenmesi, Bilgilenme, Anlama ve İçgörü araştırması ile bebeklik ve çocukluk dönemi beslenmesiyle incelenmiş. 12 ülkede 203 sağlık profesyoneliyle yapılan araştırmanın sonucunda anlaşılmış ki anne babaların sadece yüzde 17’si doğru ve dengeli beslenme konusunda ”çok ilgili”. Bu demektir ki anne-babalar çocuklarının beslenmelerinin kalitesine fazla özen göstermiyorlar. Çocuğun karnının doyuyor olması yetiyor. Aynı araştırmanın bize verdiği diğer bir bilgi de ailelerin kilolu olmayan bebekleri sağlıklı görmedikleri gerçeği. Bilim insanları ise tombul çocukların obezite tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını düşünüyorlar ve ebeveynlerin çocuklarının beslenme ihtiyaçları hakkında eğitilmeye ihtiyaçları olduğunu dile getirmişler.

İşin ciddiyetinin farkında olmamız gerekiyor. Çocuğun sağlığı için gerekli besinleri temin etmek bizim görevimiz. Çocuğun önüne konulan kaloriden zengin, besin değeri düşük, mineral ve vitaminler açısından fakir bir menüyle sadece karnını doyurmuş oluruz. Oysa onun ihtiyacı olan tüm besin gruplarından dengeli olarak almak, işlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak.

Yani;

Eğer çocuğunuz zayıf görünüyorsa fakat siz annesi olarak onun sağlıklı ve yeterli beslendiğini düşünüyorsanız lütfen kulaklarınızı gereksiz yorumlara tıkayınız.

 

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

4 Comments

  1. İrem hnm kesinlikle katılıorum size benim de son zamanlar duyduğum şeyler aynısı oğlum ayda 400gr almaya başladı ama boyu ayına göre çok iyi… kim görse aaa çiroz annen bakamıormu sana???? yada en gıcık oldıuğum cümle sütümn azmı ne???? diğeride benim çocuklarım çooook güzel emerdi bu pek nazlı 2 dk emiyor bırakıyor Allah aşkına sırf beni gıcık etmek mi istiyolar
    Doktorumuz baş çevresi ve boyu güzel panık yapmayın dedi doğru oğlum az ama sık emiyor napım zorla ağzına meme sokacak halım yokyua hemen ek gıdaya başla dediler ısrarla başlamadım 6aya kadar sadece anne sütü dedim
    Sonuç olarak nedense herkesin herkesein hayatına hıç düşünmeden müdahale edilen bir toplumda yaşıyoruz ne yazıkkı

  2. Merhaba, benim oğlum 2,8 kg doğdu ve yaklaşık 3-4 boyunca normal kiloya erişemedi. Daha sonra,2 yaşında hala da öyle, skalada en üst noktadan takip etti kilosu. Baktığımızda beslenme konusunda hem kendi adıma hem de ailem adına doğru kararlar aldığımızı görüyorum. Fakat cılız çocuğa yapılan eleştiriler gibi kilosu yerinde çocukların annelerine de ciddi baskılar söz konusu. Ben, çevremden sürekli olarak bu çocuğa çok mu yediriyorsun,neden böyle diye gelen eleştirilere kadar eşimden ve diğer aile fertlerinden de gelen negatif yorumlara katlanmak zorunda kaldım. Sadece sıska çocuklar değil yiyen çocuklarda da anneyi bir eleştirme ve bilinçsiz ilan etme durumu var. Kaldı ki oğlum iştahlı ve tombiş bebeklik döneminin ardından şu anda kilosu üst sınırda olan ama asla hantal veya obez görünümlü olmayan sağlıklı bir bünyede. İnanın İrem hanım ben de oğlum tombiş diye çok eleştirildim. Nihayetinde karar verdim ki insanlar zaten eleştirmek ve akıl vermek için sırada bekliyor. O yüzden sıska veya tombiş hiç farketmez sağlıklı beslediğinize inanıyorsanız ve bebeğiniz sağlıklıysa geri kalanıönemli değil.

  3. hamileliğimde 8 kg aldım ve 10 gün erken olmakla beraber oğlum 4085gram ve 53cm doğdu. öncelikle doktorumunda sürekli hatırlattığı ve benim durumumda kanıtlanan şey, bu iş bünye meselesi. bazı bünye bebeği çok besler bazısı beslemez. hamilelikle ne yparsanız yapın iyi beslenin tabiki ama bu konudan çok şey beklememek lazım çünkü annenin yapabileceği fazla birşey yok.
    onun dışında sütüm de çok boldu ve çocuk yaşıtlarından hem boyca hem kiloca hep önde gitti. hatta 5-6 aylıkken endişe içinde sorardım doktora bu çocuk çok şişti neyi yanlış yapıyorum diye. doktor herşeyin yolunda olduğunu anne sütüyle alınan kilonun obez falan yapmayacağını hatırlatıp durdu.yürümeye başlayınca gidecek o kilolar dedi. ve öyle de oldu. sağına soluna zor dönen o tombul çocuk 10.5 aylıkken yürüdü, ve her geçen gün kilo boya gitti. şimdi neredeyse 2.5 yaşında, kilodan eser yok. gereksiz yere fazla fazla yedirmeye, aşırı beslemeye gerek yok bebekleri.. sağlıkla gelen herşey sağlık getiriyor.

Leave a Response