Amerikalı Pediatrist Harvey KARP ile Koray’a hamileyken Barnes’n Noble’ın raflarında tanışmıştık. The Happiest Baby on the block kitabını 2 günde okumuştum. Uyku… iyi de nasıl? 2 – Kolik değil biliyoruz yazımda bahsetmiştim. Satır satır ezberimde neredeyse kitap. Kolik’in ne olduğuna dair bir açıklama getirmişti ve kolik bebeklerin nasıl sakinleştirileceğini, küçük bebeklerin nasıl uykuya geçireleceğini anlatıyordu Dr.Karp. White noise yani tek düze, monoton seslerden bahsediyordu ve bir de bebeğin ağlama şiddetine göre değişen yağmur sesi, saç kurutma makinesi seslerinin olduğu CD hazırlamıştı. Harvey Karp’ın önerilerini (kundak, Slingo kullanmak, kucakta sallayıp uyutmak) harfiyen yerine getirdiğim için mi bilmiyorum yoksa Koray mı kolay bir bebekti? Ama bizim oğlan kolik olmadı. Çevremde benimle birlikte doğum yapmış tüm arkadaşlarım kolik yüzünden sinir krizi geçirirken ben sadece Koray efendinin kısa uykularından şikayetçiydim.

Artık benim oğlum bebek değil, küçük çocuk olarak kabul ediliyor. Öyleyse Dr. Karp’ın bir sonraki kitabını okuma zamanı geldi. Tesadüf  bu ya Harvey Karp 21 Temmuz’da Acıbadem Maslak Hastanesi’nde ücretsiz bir seminer vercekmiş. Haberi bugün Blogcu Anne‘den aldım. O kadar üzüldüm ki çünkü İstanbul’da değilim o tarihte ve ben kurtarıcımla tanışamayacağım. Eğer sizin zamanınız varsa mutlaka gidin, dinleyin, öğrenin.

Neyse gelelim yeni kitabıma:

The Happiest Toddler on the Block

‘Mahallenin En Mutlu Yumurcağı’ diye çevrilmiş sanırım Türkçeye. Harvey Karp yaş gruplarına ayırmış bu yumurcakları ve her grubun kendine has özelliklerini vurguluyor. Karp ebeveynlere pozitif disiplin öneriyor. Çocuklara karşı anlayışla yaklaşıp, yumuşak bir ses tonu ile konuşmanın öneminden bahsediyor. Şimdilik bu kadar okudum. Eminim bu kitaptan da öğreneceğim çok şey olacak.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

2 Comments

 1. Bu kitabı ben başka kitaplardan birçok defa atıflarda bulunulduğu için alma listeme eklemiştim.  Sen okuyup bitirdin mi? Tavsiye eder misin?
  Seninle sanal ortamda da olsa tanışmaktan memnun oldum:) Yalnız senin blogunla Temmuz 21’den önce tanışmamış olduğuma çoook üzüldüm. Bu çeşit seminerlerden haberdar olunca birbimize haber verelim ne dersin?

  1. @fitanne,
   Bitirmedim henüz ama tavsiye ederim. Harvey Karp masal kitabı çıkartsa alır okurum ben. The Happiest Baby on the Block kitabından çok şey öğrendim çünkü. Toddler kitabında da çocuğa nasıl yaklaşmamız gerektiğini söylüyor. Değerli bir pediatrist bence.
   Elbette çok sevinirim haberleşip bu tip organizasyonları birbirimize haber verirsek.
   Sevgiler,
   Irem

Leave a Response