Uzun süredir bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum. Time’s dergisinin yılın en iyi blogları listesine göz atarken, algıda seçicilikten olsa gerek ilk dikkatimi çeken blog oldu. Adından zaten anlaşılıyor. Shit My Kids Ruined. Her şeyi kıran, bozan, yıkan çocuklara ithaf edilmiş bir site. ”Günümüzün en etkili görsel doğum kontrol yöntemi” olarak uyarıyor bizi. Düşünsenize bebek isteyen bir çiftin tüm bu anlatılanlardan sonra çocuk isteyeceğini… Sizin de yaramaz çocuğunuzun sanat eseri varsa sitede paylaşabilirsiniz.

İşte bir kaç resim:

Ipod’un 39 yıllığına kullanılamaz hale getirildiğini gördünüz mü hiç? Hem de 1 dakika içinde…

Site, yukarıdaki gibi resimlerle dolup taşıyor. Anne-babasının gözünü morartanlar, dişini kıranlar, küçük kardeşinin başını yaranlar, $180.000 değerindeki spor arabanın üzerine garaj kapısını indirenler, cep telefonlarını ortadan ikiye ayıranlar, annesinin oje ve rujlarıyla halılara serbest resim çalışması yapanlar, evdeki evcil hayvanların çektiği eziyetler… En iyisi anlatmayayım da siz tıklayın, bakın, gülün.

Yaramazlığın sınırı olmadığı gibi enteresan bir güce de sahipler. Hayal güçleri o kadar geniş ki, asla biz büyüklerin aklına gelmeyecek fikirlerle karşımıza çıkıyorlar. Büyükler der ya ”eğer çocuktan belli bir süre ses çıkmıyorsa, emin ol bir işler çeviriyordur.” Artık ben de bu uyarıyı, benden daha yeni annelere söyleyebilirim. Koray şu anda mutfak tezgahına çıkıp kavanozları karıştırmakla meşgul. Ben de un-şeker-tuz yerine onun sevdiği mısır gevreği ve kuru meyvelerle doldurdum kavanozları ki etrafa döküp saçmasın, ağzına atsın diye. Tabi ki Luca’yı da besliyor bir yandan.

Koray’ın resimdekiler gibi hareketlerde bulunup bulunmayacağını zaman gösterecek. Gerçi yavaş yavaş kendini gösteriyor ama bir yandan da düşünüyorum anne-baba olarak bu kadar ileri gitmelerini engelleyebilir miyiz? Kardeş dayanışmasının olduğu durumlarda engellemek zor olmalı. Web sitesine bakarken gerçekten çok güldüm ama benim başıma gelse ne kadar gülerim bilmiyorum. Eğer genetik olarak geçiyorsa bu yaramazlık, vay halime. Çünkü Koray’ın annesi zeytinyağı şişelerini mutfağa döküp içinde yuvarlanmış, karıncaları toplayıp toplayıp annesinin üzerine atmış, kalorifer vanalarını açıp evin kömür sularına gömülmesine sebep olmuş, eve gizlice aldığı yavru kedileri yatağının altında beslemeye kalkmış, küçük kardeşini traş etmeye kalkmış, annesini topuklu ayakkabılarıyla parke üzerinde dans etmiş, kırmızı rujla bembeyaz çarşaflara imzasını atmış… olmuş da olmuş… baba tarafından gelen yaramazlıkları saymak bile istemiyorum: Araba kaçırmalar, motorsiklet üzerinde yapılan akrobasiler… heyecanla bekliyorum:)