Çocuklu son seyahatimizde de tecrübe etmiş bir anne olarak günümüzün iyi geçmesini sağlayan, Koray’ı mutlu eden, onu uzun süre oyalayan ve gerçekten de hayat kurtaran oyuncakları önem sırasına göre sıralamaya karar verdim. Artık Koriş’in de ilgisini çeken, elinden düşürmediği oyuncakları olduğu için çok mutluyum. Oğlum büyüyor mu ne?

Sayıyorum:

1. EMZİK

Evet emzikleri Koray’ın en sevdiği oyuncakları. Onları her yere taşıyor, yıkıyor, siliyor, saklıyor. Sırayla emiyor, hem eğleniyor hem de sakinleşiyor. Arabadaysak eğer tıkıştırabileceği yerler arıyor. Yakın zamanda kurtulmamız gereken emziklerden bahsediyorum, evet!

2. FİGÜR HAYVANLAR

Koray için Beneklileri yani Dalmaçyalıları ilk sırada. Sonra da ilgisini çekebilecek daha değişik hayvanları da aldık. Çiftlik hayvanlarını almaya çalıştım ki çıkardıkları sesleri de öğrensin. Geçen gün yeni ‘ne figürler varmış?’ diye bakarken Koray’a da sorayım dedim ‘Hangisini alalım?’. Dalmaçyalıları gösterdi. Resimdeki rafta gördüğünüz figürlerin her birinden bizde var.

3. YAPIŞTIRMA

Orada burada her yerde sticker yapışık durumda. Hatta arabamızın direksiyonunda ve babasının telefonunda bile var. Özellikle kabartma şeklinde olanlarından alıyorum ki iz bırakmadan ve yapıştırıldığı yüzeye zarar vermeden çıkarabileyim. Hafta sonu düğününde uykusuzluktan ayarı kaçan Koray damat ve gelinin alnına da ikişer tane yapıştırdı.
Ya da arabada gidiyoruz, huysuzluk işaretleri göstermeye başladığında çantamda her an hazır bulunan bir paket çıkarıyorum ve teker teker veriyorum. Bir paket ile 1 saate kadar oyalanıyor. Tabi bu arada gördüğü her yere yapıştırıyor. Telefonlar, emzikleri, biberonları, annesi, babası, kendisi… Herkes sticker kurbanı.

4. ARABALAR

Bir erkek çocuk var evimizde. Çeşit çeşit boy boy renk renk arabamız var. Direksiyonlarımız var. Genlerden de geçiyor heralde otomobile binince de ilk yaptığı hareket direksiyon başına geçmek oluyor. Vites kolunu karıştırıyor, basabileceği tüm düğmelere basıyor. Sıkıysa al onu oradan. Maket arabalarıyla da o kadar güzel oynuyor ki, seyretmek bile çok zevkli. Arabalar uzun süre ilgisini çekmedi. Tırmanmaktan oyuncaklarla pek ilgilenmiyordu ya bizimki. Sonra tekerlekleri fark etti. Dönen her şey gibi tekerlekleri de hayranlıkla seyretti. Döndürdü durdu. Bir ara tüm oyuncak arabaları ters çevirip tekerlekleriyle oynuyordu. Ardından sürmeye başladı onları. Değişik yüzeylerde nasıl ilerlediklerini seyretti. Hayvanlarını mümkünse içlerine tıkıştırıp gezdirmeye çalışıyor artık. Benekliler tabi ki ilk sırada.

5. LEGO

Bu zamana kadar Koray’da Lego ve benzeri blok oyunları için bir ışık görmediğimden almadım. ‘Daha erken’ dedi herkes. Ne zamanki hayvanlarıyla oynamaya başladı onlar için yerler yapmaya, üst üste dizmeye başladı. Yakında oynar dedik. Sonra hiç hesapta olmayan Legoland gezisinden koca bir kutu almadan dönmedik elbette. ‘Bakalım ne yapacak?’ dedim. Açtım, legoları üst üste dizdim. Onun ilgisini çekeceğini düşündüğüm çiftlik serisini almıştım. Dikkatle beni seyretti. Ben de kendimi öyle kaptırmışım ki Koray’ın bana eşlik etme isteğini fark etmemişim bir süre. Lego da oyuncak çantasında yerini aldı sonunda.

Eskiden çantamdan ruj, pudra, parfüm çıkardı şimdi ise emzik, benekli ve stickerlar çıkıyor.

Ne komik… :)

Zaten bir kadının anne olduğu çantasına ve içindekilere bakılarak anlaşılır!