Daha bugün öğleden sonra tuvalet eğitimi ile ilgili bir yazı yazacaktım ki mail kutuma yeni bir posta geldi.

Selpak, çocukların tuvalet eğitimini desteklemek amacıyla bir proje başlatmış. Prof. Dr. Bengi Semerci ile ortak bir çalışma başlatan Selpak, “Tuvalete Merhaba” ile ebeveynlere tuvalet eğitimi sürecinde destek vermeyi hedefliyor.

Proje, Selpak’ın Facebook sayfasından takip edilebiliyor. Prof. Dr. Bengi Semerci’nin konuyla ilgili değerli yazılarını da aynı sayfada bulabiliyorsunuz. Selpak’ın bu projeye ön ayak olmasındaki en büyük amaç kişisel tuvalet temizliği hakkında toplumu bilinçlendirmek.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını çok basit bir test ile öğrenebilme şansınız da var.

Bengi Semerci Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan Tuvalet Eğitimine Merhaba notlarını da aktarmak istiyorum:

Tuvalet eğitimi gelişimin doğal bir süreci olmasına karşın, bazen sorunlar oluşabilir. Çıkabilecek sorunları bilmek hem eğitim vermeyi kolaylaştıracak, hem de sorunlar karşısında umutsuzluğa kapılıp, eğitimden vaz geçmeyi engelliyecektir. Tuvalet eğitiminin verilmeye başlandığı aşamada çıkabilecek en temel sorun, çocuğun eğitime direnç göstermesi ve tuvalete ya da lazımlığa oturmayı red etmesidir. Bu aşamada bakım veren kişinin hem süreci hem de yöntemini  gözden geçirmesi gerekir

Gözden geçirilmesi gerekenler:

1- Çocuğun yaşı tuvalet eğitimi için uygun değildir. Tuvalet eğitimine 18-28 aylar arasında başlanabilir. Ama her çocuğun gelişimi aynı değildir. Tuvalet eğitimi için çocuğun belli gelişimlerinin tamamlanmış olması gerekir.  Çocuk henüz yürüyemiyorsa, kas kontrolü yetersizse, rahat kıyafetlerini  kendisi giyip çıkaramıyorsa, tuvaletinin geldiğine ilişkin işaretleri göstermiyorsa ya da gösterse bile kendisi bunun farkına varmıyorsa fiziksel ve zihinsel olarak henüz eğitime hazır değil demektir.

2- Bunları gösterse bile, daha önce bir başkasının tuvaleti nasıl kullandığını görmemiş olan ya da lazımlıkla tanışmamış olan çocuk da tuvalet eğitimi alma aşamasında zorlanabilir. Çocukların bir alışkanlığı kazanabilmesi için hem modele ihtiyaçları vardır, hem de tuvalete ait her türlü araç gerece aşinalık kazanmış olması gerekir.

3- Çocuğun,eğitim sürecine gelişimsel ve fiziksel açıdan olduğu kadar psikolojik açıdan da hazır olması gerekir. Ailenin ya da çocuğun değişim ve stres yaşadıığı dönemler direnç oluşturabilir. Yeni kardeş gelmesi, taşınma, kayıpların olduğu dönemler tuvalet eğitiminde sorun yaratabilir.

4- Bazen çocuklar için tuvaletini beze ya da altına yaptığı zaman ilgi gösterildiğini fark eder ve bu ilgiyi korumak için tuvalet eğitimini red eder. İlgi her zaman olumlu olmayabilir. Devamlı sormak, peşinde dolaşmak, yapıp-yapmadığı ile aşırı uğraşmak, kızmak çocuk tarafından ilgi olarak algılanır.

5- Tüm bu adımlarda bir eksik olmasa bile eğer çocuk 3,5 yaşından küçükse ve tuvalet eğitimi almaya aşırı tepki veriyorsa, biraz beklemek birkaç hafta geçtikten sonra yeniden denemek daha doğru olur.  Eğer zorlar, cezalandırır, eğitimin verilmesi konusunda baskıcı davranırsanız, bu durum yaşam boyu devam edebilecek başka sorunların başlamasına neden olabilir.

Çocuğunuzun eğitimine ilişkin sorunlar olduğunu bazı işaretleri izleyerek  anlayabilirsiniz:

 • Lazımlığa ya da tuvalete oturmak istemez.
 • Sifon sesine tahammül edemez, ağlamaya başlar, tuvaletten korkarak uzaklaşır.
 • Her zaman düzenli tuvaletini yapabilirken, son dönemde kabızlık yaşamaya başlar, ağrılı bir şekilde tuvaletini yapar.
 • Tuvalet saatlerinin yaklaştığı anda aşırı huysuzlaşır, kızarır, hırçınlıklar yapmaya başlar. Sizinle inatlaşır.

Tuvalet eğitimini verdiğiniz aşamada kazaların oluşmasını önlemek için basit bazı şeyleri de akılda tutmak gerekir. Örneğin, özellikle eğitimi verdiğiniz aşamada çocuğunuzun besinlerine dikkat etmek basit ama hayatınızı kolaylaştıracak bir adımdır. Kabızlık yapması muhtemel yiyeceklerden uzak durmak, tuvaletini yapmasını kolaylaştırıcı besinlere ağırlık vermek iyi olabilir. Gece işemelerinin önüne geçebilmek için de akşam yemeğinden sonraki saattlerde fazla su ve sulu gıdalardan uzak durmak da kazalardan koruyucu olabilir.

 

Tam da bezi çıkarmaya başladığımız şu günlerde son derece faydalı oldu bu bilgiler.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

66 Comments

 1. Tuvalet egitimi ile ilgisi yok ama paylaşmak istedim. Yeni Zellanda 4 milyon nüfuslu ve heryeri orman bir ülke. Buna rağmen cocuklara geri donusumlu tuvalet kağıdı kullanmanın önemi anlatılıyor, ağaçları ve burada yaşayan hayvanları korumak adına. Zaten ironik değil mi, daha tuvalet kağıdı kullanmayı yeni öğrenen bir ülke olmamıza rağmen tüm havaalanlarımız hiçbir ülkede görmediğim yumusaklikta tuvalet kağıtları ve havlu kağıtlara sahip. Cok yeri değil bu yazının ama bu musrifcilik ve bilincsizlik cok can acitici.

  1. Aslı,
   Çok haklısın. Bu yazıyı yazarken aklıma gelmedi de değil. Sonuçta Selpak bir şirket. Ticari kaygılar var her iyi niyetli projenin. Tuvalet temizliği, alışkanlığı çok önemli ama dediğin gibi geri-dönüşümün de desteklenmesi gerekiyor.

 2. irem bekliyorum korayın ilk gün maceralarını:)) ben de başlamalıyım ama ne zaman bilmiyorum

 3. benim oğlum 5 yaşında gece çişini beze yapıyor uyandırıyorum ama uyamıyor sabah kalkınca çişim kaçtı diyor napmalıyım

  1. Aslında bir uzmana danışsanız çok daha iyi olur.
   5 yaşındaki bir çocuğun bezden kurtulma süreci nasıldır hiçbir fikrim yok. Sizi yanlış yönlendirmek istemem.

 4. benım kızım 28aylık vcden kılazete oturamıyo bende bu yüzden ugrasamadm ayırmak ıcın bezden korkutmadan nasıl ögretcemıde bılmıyorum

 5. kızım 2.5 yaşında önceden tuvaletini solüyordu sonra kabız oldu ve acıyor diyerek tuvalete gitmeyi kesti altına yapıyor çişi gelince sölüyor ama büyük tuvaletini sölemiyor altına yapıyor ne yaptıysamonu tuvalete gitmeye ikna edemedim olmuyor sizce ne yapmalıyım

  1. kızım 3yaşında kakasını tuvalete yapamıyor çişini soylüyor tuvalete yapıyor. kakasını kilotuna yapıyor napabilirim lütfen cevap verin

   1. benım kızımda 3 yasında çişini söylüyor kakasını altına yapıyor herseyı denedim .baskı yapınca daha cok yapıyor…

 6. Benim 6 yaşında kızım var ama geceleri bezi atamadık. Çişi gelince uyanamıyo bende çoğunlukta kalkamıyorum bu seferde yatağını ıslatıyo. Nasıl bezi atacağım bilmiyorum.Ne yapmalıyım.

  1. Özlem,
   Bu yaşta bez problemi olan çocuklar bildiğim kadarıyla bir pedagog yardımı alması gerekiyor. Sınırlı bilgimle yanlış bir öneride bulunmak istemem.
   Kolay gelsin.

 7. Benim 6 yaşında kızım var geceleri bezi atamadık.Çişi gelince gecelri uyanamıyo bende çoğunlukla kalkamıyorum bu seferde yatağını ıslatıyo.Ne yapacağımı bilmiyorum ne yapmalıyım.

 8. benim kızım 2yaşında çok çaba sarfedyorum ama kızım hep çişini yapınca söylüyor ben ona kızdıgımı belli etmiyorum güzellikle yaklaşıyorum yine başaramıyorum yardımlarnzı beklyorum

  1. Belki de biraz daha zamana ihtiyacı vardır. Benim tuvalet eğitimi yazılarımı okursanız bu işin aslında öyle hemen 2-3 günde olmadığını anlayacaksınız. Kızmayın, bıkmadan usanmadan sorun, tuvalete götürün. Ya da konuyu 2-3 ay için kapatın. Daha sonra bezi bırakın ve bir daha da takmayın. Bence zaman en iyi çözüm :)

 9. benim oğlum 3 yaşında çişini söylüyor geceleri de kaçırmıyor ama kakasını tıvalete yapmaya korkuyor kakası gelince anne bez bağla diyor bezine yapıyor çok uğraştım bez bağlamadım 3 gün kakasını tuttu fazla üstüne gitmek istemiyorum arada diretiyorum ama yine ikna olmuyor bez bağlatıyor acaba ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merve aynı dert bizde de vardı ve ben açıkçası bağlamadım. Bir kere attık bezi ve bir daha geri dönmedik. Koray da dört gün tuttu kakasını en sonunda dayanamadı yapmak zorunda kaldı. Biraz da beslenmesini düzenledim. Bağırsaklarını bol bol çalıitıracak yeşil sebze, armut, incir verdim. Bir kere yapınc rahatladı. Yaparken de ellerinden tuttum. ‘aferin’ dedim uzun uzun.

 10. benım cocugum 28 aylık ve 9 aylık kardesı var hıç bır sekılde tuvalete goturemıyorum ne yapabılırım

  1. Mehtap,
   Taşınma, bir kayıp, yeni bir kardeş gibi durumlar çocukların hayatını alt üst edebiliyormuş. Muhtemelen kardeşten dolayı bez konusuna girmiyor sizinki :)
   Doktoruyla veya bir pedagogla konuşmayı denesen belki iyi bir çözüm önerir.

 11. iyi günler
  oğlum 4 yaşında ve tuvalet eğitimini tamamlayamadı çişi gelince kendisi gidip yapıyo ama büyük tuvaleti gelince bez bağlatmak istiyor dr götürdük zamanı var dedi yalnız büyük tuvaletini yaparken arabalarını yanına topluyo ve onlarla oynayarak yapıyo. bezden vazgeciremedik bu durumda ne yapmalıyız teşekkürler…

  1. Yücel,
   Benim oğlum da aynı şekildeydi ama ben hiç takmadım bezi. 4 gün tuttu kakasını, en sonunda yapmak zorunda kaldı. Ben de zaten bağırsaklarını çalıştıracak besinler vermeye özen gösterdim.
   Hala yaparken ellerimi tutmak istiyor. Bezini ilk çıkarttığımda tuvalete oturmaya alışsın diye günde üç kere yarım saat tuvalete oturtup otun onuyorduk ki fikre alışsın diye. En sonunda yaptı :)

 12. benim oğlum 3 yaşında ama hala tuvaletini yapmayı öğrenemedi gündüz bez bağlamıyorum ben götürünce yapıyo ama kendisi hiç sölemiyo kaka da aynı çiş de ne yapıcamı bilemiyorum kardeşi 2 yaşında beraber deniyorum o alıştı gibi ama diğerinde bişey yok bazen altına kaçırıyo neden söylemedin diyorum bilmem diyo yardım edin lütfen teşekkürler…

  1. Arzu,
   Bir pedagogtan yardım alabilme şansın var mı? Ben kısıtlı bilgimle yanlış yönlendirmek istemem.
   Kolay gelsin.

 13. merhaba 3.5 yaşında oğlum var bu yaz tuvalet eğitimini vermeye çalıştım gündüzleri tuvalete gidiyor ama geceleri bezlemem gerekiyor yine istemiyor en büyük sorunumsa başka ortamda iken tuvalete gitmiyor .Bu yıl anaokuluna başladı okulda da hiç tuvalete gitmiyor .Uyku saatınde her zaman altını ıslatıyor.Eve gelincede bazen çişim var diyo hemen tuvalete gidiyor.Başka ev ortamında da öyle gitmek istemiyor okulu seviyor diger arkadaşlarını görerek alışır dedim ama onlarla gidiyor sadece ellerini yıkayıp dönuyor utanıyor ya da korkuyormu acaba. Öğretmenine göre başka sorun yok tuvalet konusunda da sabretmem gerektiğini söylüyor.bu konuda nasıl davranmalıyım

 14. merhaba.benim kızım 2 yaşını daha yeni doldurdu.tuvaletinin geldiğini ‘anne çişim yada pufum geldi’ seklinde belirtiyor.daha sonra pijamasını indirip yere çömeliyor.anne çiş tuvalete gidelim deyip beni tuvalete götürüyor.fakat hadi bezini çıkarıp tuvalete oturalım dediğimde itiraz edip’ sen2diyor.lazımlıktada oturmayı kabul etmiyor.ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.bana yardım edermsnz

 15. OGLUM 4YASINDA CISINI SOYLUYOR AMA BUYUK TUVALETINDE BEZ ISTIYOR NE YAPMALIYIM CEVABINIZI BEKLIYORUM TESEKKURLER

 16. MERHABA BENIM OGLUM 28 HAFTALIK 26 AYLIKKEN BEZINI CIKARDIK CISINI GECELERI HIC YATAGINA YAPMADI AMA SON UC GUNDUR AKSAM YATAGINI YAPIYOR ACABA BIR SEBEBI VARMIDIR AYRICA BUYUK TUVALET ALISKANLIGINI KAZANAMDI TUVALETE YAPMAK ISTEMIYOR DIREK ALTINA YAPIYOR NASIL BIR YOL IZLEYEBILIRIM YARDIMCI OLURMUSUNZ. TESEKKURLER

  1. Kader,
   Çoğu annenin derdi aynı. Benim oğlum da zaman zaman gece altına kaçırıyor. Panik yapmana gerek yok. Biz artık akşam yatmadan önce sıvı alımını azalttık ve gece de iki kere çişe kaldırıyoruz. Sanırım okula gittiği için çok yoruluyor ve derin uyuyor.
   Kaka meselesine gelince en hassas konu. Ben aklı karışmasın diye bir kere çıkardım ve bir daha hiç bağlamadım bezi. Kendisi talep ettiği halde bağlamadım. İlk 4 gün inat etti tuttu, ben de uygun besinlerle bağırsak hareketlerini hızlandırıcı besinler verdim. En sonunda yaptı, biraz zorlandı ama yaptı. Sabırlı olmalısınız, asla kızmamalısınız ve güven vermelisiniz oğlunuza.

   Kolay gelsin.

 17. benim oglum 5 yasinda cisini tualette yapiyo kakasini altina yapiyo bir sürü sey vadettim tualette yapsin diye ama tualete ourdumu gelmedigini söylüyo günde 2 3 kerede kakasini yapiyo ne yapmaliyim lütfen yardim edin cok bunaldim…

 18. merhaba oglum aralık5te 3 yaşını dolduracak.yaz tatilinde tuvalet eğitimini tamamladıama 10 gündür çişini çok az kilotuna kaçırdıktan sonra geldiğini söylüyor ne yapmalıyım lütfen cvp yazın.

 19. Benim kızım 20 aylık . tuvalete birkac kez göturdum ama kulozete oturunca aglamaya basladı. bende bu yuzden fazla ustune dusmedim onu tuvaletten korkutmadan nasıl tuvalet egitimi verebilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Melek ben de oğlumu 20 civarı olduğunda lazımlıkla tanıştırdım ama istemedi. Ben de bıraktım. Ancak lazımlık hep tuvalette durdu. Bir süre sonra çiş içinoturmaya başladı. Fikre alışmaya başlayınca sabahları ‘çiş var’ diye lazımlığa gdiyordu. Ben de 28 aylıkken yani bu yazın başında bezi çıkardım ve bir daha da takmadım. Benim tuvalet eğitimi etiketli yazılarıma bakarsan nasıl bir süreçten geçtiğimizi daha iyi anlarsın. Evet bezden 4-5 günde kurtulduk ama çocuğun ikna olması ve fikre alışması hemen olmadı.

   Sevgiler,

   irem

 20. benım kızım 2 yasında 1.12.2009 dogumlu yazın bıtımınde tuvalet egıtımı vermeye basladım ama hep ıtıraz ettı ve altına yaptı hava sogudu dıye baglıyorum artık tuvaletın gelınce soyle dedıgımde tuvalet yok dıyor kaka yaparken bıle gozumun ıcıne bakarak bezıne yapıyor ve kaka yok dıyor nasıl ogretıcem bana yardımcı olurmusunuz bu dudrum benı cok rahatsız edıyor

 21. benm 2,5yaşında oğlum 2 yaşındayken 15gün yapması için uğraştım ama istemedi bıraktım bu yaz tekrar çalışcam yapması için fakat şuanda dediğim zaman kabul etmiyo olmaz yapmam diyo tuvalete beze yapcam diyo nası yapcam nasıl öğretcem bilmiyorum

 22. oglum Demir 26 aylık . Daha oncesinde lazimliga oturmayı reddediyordu. Hiç zorlamadık şimdi oturuyor aralıklar ile tuvalete götürüyorum ve yapıyor. Bir ayı geckin süredir bu sekildeyiz fakat kendisi hep altına yaptıgı zaman söylüyor ben goturmedigim taktirde hep altına yapıyor bu durum beni çok üzüyor ve telaşa düşürüyor. Herseyi biliyor fakat ısrarla yaptıgı zaman söylüyor . Çok nadir olarak kendisinin söylediği de oluyor buradan da aslında bildigini anlıyorum. Ne yapmaliyim

 23. selamunaleyküm kızım 6.5 yaşında küçükken poposunu kendi temizliyodu şimdi benim temizlememi istiyo ne yapmalıyım?cavaplarsanız sevinirim .

 24. merhaba,oğlum 33 aylık çişini yaptığını söylemiyor fakat kakasını söylüyor ama yaptıktan sonra… ona artık büyüdüğünü ve kakasını yapmadan önce söylemesi gerektiğini söylüyorum, her seferinde tamam anne diyor fakat söylemiyor. ama rahatsız olduğunu farkediyorum hemen değiştirmeye gidiyoruz altını ve bu onu çok rahatsız ediyor. ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım bilemiyorum. lütfen yardım…

 25. benim kızım 3,5 yaşında çişini kendi yapıyor ama kakasını altına yapıyor. günde 5-6 kere bazen 4-5 gün yapmıyor . yaptığında da küçük küçük yapıyor. kakası gelince kendini sıkıp yapmamak için elinden geleni yapıyor. ne yapacağımı şaşırdım sevgiler

 26. merhaba kızım 2,5 yaşında tuvalet eğitimini vermeye çalışıyorum ama çok tedirginim çünkü nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. çişin gelince söyle dediğim zaman olumlu cevap veriyo ama altına yapıyo bu durumda ne yapmalıyım ona kızmalı mıyım yoksa olsun deyip hiçbişey olmamış gibi mi davranmalıyım ona üzüldüğümü söylüyorum ama hiç bişey değişmiyo ceza versem anlayacak yaşta değil. ne yapmalıyım çok basit bi soru ama bitürlü cevabını bulamıyorum lütfen bilgilendirin. şimdiden çok teşekkürler

 27. merhaba 6 temmuzda 3 yaşına girecek bir oğlum var. yaklaşık 2 hafta oldu tuvalet eğitimine başlıyalı.olumlu bir netice yok.çişi geldiğinde söylüyor hadi tuvalete gidelim diyorum bezime yaptım diyor.daha sonra tuvalete gitmek istiyor gidiyoruz 10 dakika su ve tas ile oynuyor sonra çiş yok altımı bağla diyor ,altını bağlıyoruz bezine işiyor inanın ne yapacağımı bilmiyorum .bana herkes aklı ermiyor bilemiyor bırak nezaman söylerse söylesin diyor.hayır aklı eriyor çiş var diyor çişini tutuyor tuvalete degil bezine yapıyor. sizce ne yapmalıyım

 28. selamlar 25 aylık oğluma yaklaşık 3 haftadır tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum.Lazımlık ve klozet adaptörü de aldım her ikisinide kullanıyor sorun yaşamıyoruz fakat hi.ç çişim var demiyor sürekli ben takip ediyorum ve götürdüğüm zaman çişi varsa yapıyor.Göktürk ne zaman çişim geldi demeye başlayacak acaba erken mi bir süre ara mı versek?

 29. kızım 3 yaşında tuvalet eğitimine başladık ama sürekli altına kaçırıyo şişim geldide demiyo 10 dakikaya bir tuvalete götürüyorum bebeklerin kaç dakikada sisi geldiğinide bilmiyorum bu aşamada yapabilirim

 30. valla hepsi boş sanki o ne zaman hazırsa o zaman söylüyor zaten,en azından bizde öyle oldu kızım 2 yaşında bir günde çıkardı bezini bir daha bağlatmadı ,oğlum 3,5 yaşında anca o da ara ara bağlatarak ,şimdi 4,5 oldu gece de bağlatmıyor artık

 31. mrb benim ooğlum 2.5 yaşında bi kaç aydır tuvalet ile ilgili konuştum tuvalete giren çocukları gösterdim kendini klozete oturttum ama hiç yamadı ne çişini nede kakasını çok fazla üstelemedim gerçi. kakası geldiğinde bizim yanımızdan hemen ayrılıyo bizimde yanına gelmemizi istemiyo tuvalete yapalım diyorum ama red ediyo nasıl tuvalet alışkanlığı kazandırıcam bilmiyorum ayrıca çok sabırsız bi insanım hemen alışsın istiyorum gündüzleri neysede gece ne yapıcamı hiç bilmiyorum cvp yazarsanız çok sevinirim

 32. Merhaba .
  4 yaşına geldik sayılır :) Kendisi gayet zeki, algılayabilme duygusu yüksek ….
  Ama sadece biraz inat var .. Onuda tatlı dille halledebiliyorum ablası olarak. :)
  Artık Ramazana kadar öğrenmesi gerektiğini düsünüyorum. Bezden cıkmalı artık.
  Kendiside rahatsız oluyor ama galiba ailede fazla yardım almadığı icin böyle davranıyor….diye düsünüyordum ve bu konuyu elime almaya karar verdim. Su an ben ilgileniyorum. . Bi erkek cocukla ilgili ve birazda inatcı diyelim tabii..nasıl atlatabiliriz bu zor dönemi onunla ? . birkaç kere denedim evet yaptı ama sürekli basında beklemistim öyle yapmıstı :) Tuvaleti geldiğinde haber vermesi gerektiğinide uygun bir dille anlattım . aslında olması gereken her seyi yaptım :(
  Gayet bilinçli bir ablayım 14 yasında olmama rağmen. Ama sanırım kardesim inadından dolayı kabullenmiyor. 1yaptı 2yaptı 3.de oyuna bağladık hemen . Ne yapabilirim ? Yardım ederseniz sevinirim :)

 33. merhaba benim oğlum şuan 8 yaşında.1,5 2 yaşlarındayken tuvalet eğitimi için çok uğraşmıştım ama istemedi, bende zorlamadım ama kendime çok sıkıntı ettim alıştıramayacağım diye çok endişelendim. .aradan dört ay geçtikten sonra bezi istememeye ve anne çıkar demeye başladı.Ve bir anda bezden kurtulduk sonradan kendime çok kızdım neden bukadar kendime sıkıntı ettim diye çünki hiç ummadığım kadar kolay bezi bıraktı.şimdi 21 aylık ikinci bir oğlum var ara ara tuvalet eğitimi için lazımlığa oturtuyorum ama istemiyor bende zamana bıraktım bunun için kendimi sıkmıyorum.zamanı geldiğinde oda alışacak.bence sizde öyle yapın.

 34. merabalar benim oğlum 18 aylık ama çok zeki herşeyi bilen anlayan ve tepki veren bir bebek bende bugün başladım tuvalet eğitimine. nasıl davranmalıyım bilmiyorum çünkü çok inatçı. lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

 35. merhaba, 2 hafta önce çocuğum çişini söylemeye ve lazımlığa yapmaya başladı fakat kakası konusunda ciddi anlamda direnç gösteriyor ve kabızlık problemi yaşıyoruz. Bu konuda bize yardımcı olabilecek bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyoruz. Teşekkürler.

 36. merhaba benim kızım 5,5 yaşında ve tuvalate kaka yapmıyor.yaklaşık 2,5 yaşında başladı bi çatlakla bereber çetlaktan kurtulduk ama hala bezden kurtulamadık.idrarında problem yok.inat edip bez takamsam kakası geldiginde oda inat edip yapmıyo 15 gün bile kaka yapmadan durabiliyo ama çok sancılanıyo bu sene okula başlaması gerekiyo nasıl yapcam nasıl kurtulup bu sıkıntıdan okula gönderecem bilmiyorum.kılodu sürekli lekeli ve kakasını çok tutdugu için içinde o azcık leke bile normalden çok daha kötü kokuyo aslında bu duruma oda üzülüyo kendinden küçüklerin bez takmadıgını görünce.sizce ne yapmalıyım üzerine mi gideyim ,kendi haline mi bırakayım

 37. yukarıdaki yazıyı cok dıkkatlı bir sekılde okudum ben kızım henuz 21 ylıkamma hemen hemen butun ıhtıyaclarını ıstıyor ve yasına gore algılaması kuvvetlı yukarıda bellırtıgınız gıbı model olmaya calısıyorum ve oda farkında tuvalete daır hıc bırseyden korkmuyor aksıne sıfonu falan o ceker selapk uzatır acaba ben tuvalet egıtımıne başlayıp bezden kurtulsak erkenmı olur……şimdiden teşekkürler…

 38. Yaklaşık bir buçuk aydır babaannem ve annem 32 aylık kardeşim eylülle çiş eğtimi için uğraşıyorlar. Tuvalete gidince yapıyor tualetten çıkınca bir süre sonra altına yapıyor. Kakası ve çişi geldiğini hissedemiyor.İkisini aynı anda yapıyor. bu ne!!! iğrenç … gibi şeyler söylüyor. Annem çalışıyor. Babaannem yaşlı temizlik sorunu açısından bezi tamamen çıkaramıyorlar. BU DURUMDA NE YAPMALIYIZ? Klozet ,alaturka, lazımlık hepsini kullanabiliyor. BEN ABLAYIM BENİ ÖRNEK ALIYOR YAPTIKLARIMI YAPIYOR ama herşey aynı.? Bu günlerde annem kreşe vermeyi düşünüyor. BU DOĞRU OLUR MU???(:

 39. merhaba arkadslar kızım bu dun tam ıkı yasını bıtırdı bende bugun kızıma tuvalet egıtımıne basladım ama sabah kullandıgım alıstırma kulotuna yaptı çişini ve yaptıktan sonra bana soyledı ve sımdı de sabah saat dan berı çişini ve kakasını tutuyo yapmıyo ne yapacagımı sasırdım acaba bezını gerımı baglasam yardımcı olursanız sevınırım

 40. merhaba arkadşlar oglum 3 yaşına girdi düne kadar bez kullanıyorduk ama dünden sonra bezi tamamen çıkardık ama ne çişini nede kakasını altına yapıyor.Herşeyi anlattım kendine ve lazımlıga oturtuyorumm ama çişi geldiginide biliyorum ama lazımlıga yapmıyor kalkınca altına yapıyorr geceleri uyandırıyorum yapmıyo sonra altına kaçırıyo ne yapmalıyım nasıl bi yol izlemeliyim bilmiyorum ne zaman başarıcazzz???????? yardımcı olurmusunuz talha neden söylemiyoo yaaa:)

 41. aslında benim sorunum heralde çişe erken başlamam oğlum 27 aylık komşu çocullarından gördü oda tuvalete yapmak istedigini belirtti başlarda güzel söylüyordu ama şimdi oyuna dalıyo kaçırıyo hele dışarda oynarken hiç söylemiyo yapınca yaptım diyo napmam lazım yeniden bezlesem mi yardımm

 42. merhaba,benim kızım 2,5 yaşında 2 yaşında tuvaletini öğretmeye başladım ilk başlarda gayet güzel asla kaçırmıyordu söylüyordu şu 2-3 aydır herşeye yeniden başladık söylemeyi biraktı eğer ben belirli zaman aralıklarında lazımlığına oturtmassam altına yapıyo ve sonra özür diliyo her seferinde utanıyo niye böyle oldu baştan ne güzel söylüyordu şimdi niye söylemiyo lütfen bana bir cevap yazın bu arada dışarıda iken asla altına yapmıyo aslında herşeyin farkında ama ne ters tepti anlamadım

  1. nihal hanım yazdıklarınızın aynıları bizdede söz konusu..sanki bizi anlatmışsınız ..neden böyle oldu ende anlam veremiyoyorum napıcazzz??

 43. biz oğlumla tuvalet eğitimini tamamlayalı çok oldu 3 yaşında fakat son 1 ay içinde yeni kardeşin gelecek olma kaygısı ile kakasını söylemiyor gitmek istemiyor sonunda kaçıyor saklanıyor altına yapıyor lütfen yardım edin bana moralim altüst diğer bebeğim 3 günlük stres altındayım

 44. kızım 22 aylık çiş eğitimne başlamak istiyorum yardımcı olursnız sevınırım yardımınızı beklıyorum sımdıden tesekur ederım

 45. Benim ikiz kizlarim var. Simdi 2.5 yasindalar. Tuvalet egitimine
  Basladim ama ikiside tuvaletten cok korkuyorlar. Oyunlar oynatarak
  ogretmeye calisiyorum ama nafile. Tuvalet tasina soguk diyorlar
  napmaliyim lutfen yardim edin

 46. Merhaba yazılarınızı vakit buldukça takip ediyorum eminim benden daha çok bilgi edinmissinizdir benim de 19 aylik bir kızım var tuvalet eğitimi denilince hep klozet ele alınıyor ancak bizim evimizde alaturka tuvalet var lazimlik tan sonraki aşamada çocuğa nasıl yol göstermeli bilemedim sizce ne yapmalıyım Teşekkürler .

Leave a Response