29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Koray için henüz bir şey ifade etmiyor. Havai fişek gösterileri ve fener alayı eğlence onun için. Oysa benim kalbim atıyor, mideme ağrılar giriyor bu vatanın nasıl kurtulduğunu hatırladıkça.
Bari dedik müzeye gidelim ve Koray’ı ilk müze gezisine götürdük.

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Bundan 2-3 yıl önce gezmiştik biz karı-koca ama her geçen yıl müze daha da zenginleştiğinden koştura koştura gittik yine. Koray’ın huysuzluk günlerinden biriydi. Arabada bize işkence yapmaya hazırlanıyordu ki Hasköy’de sahil tarafında duran kocaman uçağı gördü.

Büyülenmişti. Arabayı park ettiğimiz bahçede arabalar, uçaklar, Londra’nın ünlü iki katlı kırmızı otobüsü, denizde vapur, denizaltı karşıladı bizi. Koray’ın gözleri kocaman açılmış inanamaz bir ifadeyle bakıyordu. İçeri girdik. Klasik otomobillerin olduğu büyük galeriye girdik. Kucağımıza çıkmak istedi. Arabaları yukarıdan görmek istiyordu. Yüzündeki heyecan, şaşkınlık görülmeye değerdi. Otomobil delisi kendinden geçmişti.

Rahmi Koç Müzesi, Lengerhane Binasında kurulmuş ve müze sergiye 1994’de açılmış. 1996 yılında Haliç’in kıyısında, Lengerhane Binasının tam karşısında, harabe olarak duran Hasköy Tersanesi alınmış. Orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş ve müzenin ikinci kısmı Temmuz 2001’de açılmış. Müze aslında sanayi müzesi olarak adlandırılıyor ve Türkiye’de ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müze olma özelliğine sahip. Haliç’in kıyısında gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce obje, göz kamaştıran klasik otomobiller ve Ne Nasıl Çalışır?bölümüyle zengin bir koleksiyon. Her yaş için ayrı bir zevk burayı gezmek.

Müze Haliç kıyısında Hasköy’de. Ücretsiz ve oldukça geniş bir park alanı var. Müze tekerlekli sandalye-pusetle ile gezilebiliyor. Rampalar ve üst katlara çıkmak içi asansörler var. Bebek alt değiştirme odaları da mevcut. Bunun yanında çocuklar için tuvalet adaptörü, basamaklar ve müzede kullanmak üzere puset  temin edilebiliyor.


Koray, otomobillerden sonra en çok Ne Nasıl Çalışır? sergisine bayıldı. Koç fabrikalarından çıkm ev aletlerinin, bir otomobilin, dizel motorların, bisikletlerin, radyo ve Cd çaların nasıl çalıştığını gösteren bir sergi. Düğmeye basıyorsunuz ve çamaşır makinesi başlıyor çalışmaya… İlk Apple bilgisayar nasıldı merak ediyor musunuz? O da burada.

Buhar gücüyle çalışan lokomotifler, Sultan Vagonu, eski tramvaylar… Koray ile beraber biz de büyülenerek gezdik. İç geçirerek, eskiden her şey ne kadar basitmiş diye düşünerek gezdik.

Sonra da Hasköy-Sütlüce arası Haliç kıyısında trene bindik.

Koray’ın her sene gelip görmesi gereken bir müze olduğuna karar verdik. Zaten en çok çocuklar ziyaret ediyormuş müzeyi. Hafta sonları çocukları bekleyen sürprizlerden biri İstanbul’da çalışır durumda bulunan son 2 buharlı gemiden birisi olan, 1936 Hollanda yapımı buharlı römorkör “Liman 2” ile müzenin rıhtımından başlayan Haliç Turu. Diğeri ise Tersane tarafında bahçede bulunan gerçek klasik otomobiller ve uçaklar. Bunların içine girip kontrol panelini keşfedebilir çocuklar. Bunların yanı sıra müzenin özel fen öğretmeniyle tanışıp bir çok deney hakkında bilgi alınabilir.

Müzeyi gezerken soluklanmak, bir şeyler yemek isterseniz Halat Restaurant, Cafe du Levant ve Demlik Cafe var.

http://www.rmk-museum.org.tr