Aslında her yerde tarif var da benim bu sefer vermek istediğim bizim klasik hamurdan biraz faklı. İngilizcesi Cloud Dough olan bazen de Moon Sand olarak satılan bir hamur çeşidi. Kum gibi elinize alıp sıkıştırıp şekil verebiliyorsunuz. Yumuşacık, bir anda dağılıyor bir anda şekilleniyor. Hazırlaması kolay, oynaması çok zevkli.

 

Malzemeler: un ve sıvı yağ

8 ölçek una 1 ölçek yağ ekleyip karıştırıyorsunuz. Ben bebek yağı kullandım. Yemeklik yağların kokusu ağır gelir diye düşündüm. Bir de yarım ölçüden yaptım emin olamadım ilk deneme olduğu için. Ve başladık oynamaya. Silikon kalıpları kullanmak en iyisi. Şato yaptık, pasta yaptık, bozduk yaptık. 2 saat durmadan oynadık. Aklıma sonradan geldi, gıda boyası ile renklendirmek de mümkün. Bir dahaki sefere renklisinden yapacağız, söz verdim Koray’a.

IMG_5571 IMG_5573

 

İşimiz bitince de plastik bir kutuya koyup kaldırdık. Kuruma, bozulma gibi bir sorunu yok bu hamurun nasıl olsa. Anne-oğul uzun süredir böyle baş başa bir aktivite yapmamıştık. Koray hamur oynamayı pek sevmiyor bu aralar ama kendisi hazırladığı için sanırım çok eğlendi. Size de tavsiye ederim. Evdeki malzemelerle aktivite yapmak çok zevkli.