Son bir kaç haftadır başımızda bir de bu dert var. Koray öğlenleri uyumayı reddediyor. Sabahın köründe kalkıyor olmasına, deli gibi koşturmasına, gözlerinden uyku akıyor olmasına rağmen uyumuyor. Masal anlat, ninni söyle, şarkı söyle, kitap oku… YOK. Dün, bir saat on beş dakika uğraştım. Yanına yattım, pış pış bile yaptım. Kızdım, sevdim, yumuşak anne oldum ama YOK. Ben delirip ¨uyumayacak mısın?¨ dedim. Sakince ve muzur bir surat ifadesiyle ¨hayıy uyumicam¨ cevabını aynen iade etti.

Tahmin edersiniz günün devamı korkunç geçiyor. Uyumadığı için bir kaç saat içinde enerjisi bitiyor, huysuzluk baş gösteriyor, yemek yiyecek hali bile kalmıyor ve henüz güneş uykuya gidemeden* Koray, yatağının yolunu tutuyor. 7 bile olmadan baygın vaziyette sızıyor. Buraya kadar iyi güzel. Akşam bana kalıyor. Ancak günün değerlendirmesini yaptığımızda hiç de güzel olmadığını fark ediyorum. Bir kere akşam yemekleri yarıda kalıyor. Sonra aramızda son derece sert tartışmalar geçiyor. Ben onun 3 yaşında bir çocuk olduğunu hatırlayınca nispeten toparlıyoruz ama kaliteli vakit geçiremiyoruz. İnat, huzursuzluk, mutsuzluk, asabiyet ne ararsanız oluyor. Uyku uyumayınca böyle oluyor Koray Bey! diyorum.

Kendimi düşünüyorum, uykusuzluğun ne korkunç yan etkileri olduğunu benden daha iyi kim bilebilir!

Hep mi uykusuz? Değil. Okula gittiğimiz günler sürünerek giriyor yatağına ve iki saate yakın uyuyor. Enerji kalmadığı için itiraz da edemiyor. Diğer günler de kanındaki son damla enerjiyi uyumamak için kullandığı kanaatine vardım. Hatta sırf bu yüzden okula haftanın üç günü değil beş günü göndermeyi düşünmeye başladım.

Tabi bu arada bilmediğim yeni bir döneme giriyor da olabiliriz. Öğle uykusunu bırakma zamanı gelmiş olabilir mi? Geçen gün kuzenim ¨vücudu istiyor ama ruhu istemiyor¨ dedi. Daha doğru anlatılamazdı heralde durum. Bazı çocuklar üç yaşında öğle uykusunu tamamen kaldırıyormuş, bazıları da 5 yaşına kadar devam ediyormuş bu huzurlu ritüele. Kardeşim ilkokula kadar öğlenleri uyumuş örneğin.

Ben ne yapacağımı bilemiyorum. Israr etmesem, günü kalanını mümkün olduğunca sakin geçirmeye çalışıp erkenden mi yatırmalıyım? Yoksa biraz daha kararlı olup uyumaya mı zorlayayım? Bu arada uyumayır reddeden çocuğun esas ilacının otomobil olduğunu söyleyebilirim.

 

Öğle uykusunu reddeden çocuğun akşamüstü dört-beş arası hali:

 

Tags : Uyku
Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

15 Comments

 1. ben sizin yerinizde olsam, hiç uyutmaya calismadan, hiç sinirlenmeden, madem uyumak istemiyorsun, o zaman artık öğlenleri uyumayalım koraycım, gel beraber oyun oynayalım derim. ne kadar mutlu olacak bir düşünsenize. aksam da yemek saatini 1 saat erkene alıp – mesela aksam 6’da – saat 7 gibi de erkenden yatırırım. bütün aksam size kalır. bence artık koray’ın öğlen uykusunu bırakma zamanı gelmis, olan sizin sinirleririnize olur :)

 2. merhaba geçen hafta doktor bu yaştaki bir çocuğun günde en az 8 saat uyuması gerektiğini söyledi ve 5-6 yaşına kadar da uyusa iyi olur dedi.ama tabi her çocukta aynı olacak diye birşey söz konusu değil.benimki de bu aralar direniyo ama özellikle bana yapıyor anneme yada kayınvalideme yapmıyor.öğlen uyumayınca akşam süper oluyor tabi 8 de bayılıyor.ama benim içim rahat değil 2,5 yaşında henüz erken bırakmak için öğlen uykusunu.ben de bu aralar okul arayışındayım 3 yarım gün düşünüyorum ama yaşadığım yerde iyi bir okul bana 3 yarım günü fazla önermedi çocuk 3 gün okul da 4 gün evde uyum sorunu olur dedi en azından 4 yarım gün olsun dedi.siz ne düşünüyorsunuz sizinki 3 yarım gün gidiyor sanırım

  1. Berivan,
   Koray gece 10-11 saat uyuyor, öğlen de 1 -1.5 saat. Ama işte sanırım bırakmak istiyor.
   Koray’ın okulundakiler de 3 yarım gün ile başlamayı önerdiler. Biraz daha ilerleyen aylarda 5 güne çıkacağız çünkü okulunu çok seviyor.
   Nasıl bir uyum sorunu olacak? Okula alışamaz diye mi düşünüyorlar? Bence çocuk okuluna bir kere alıştı mı problem olmaz gibime geliyor.
   Zor ama çocuğuna ve açıkçası annenin kafasına göre bir okul bulması. Umarım her şey yolunda gider sizde de :)

 3. Uykusu gelmiş ama uyumamış ya da uykusunu alamadan uyanmış bir cocuğun huysuz hali gercekten insanın sinirlerini müthiş yoruyor,bu bir süreç olabilir irem mevsim geçişinden de olabilir,bırakmasa daha iyi ama sende zorlayip kendini yorma bence,okul günleri uyusun o bile kârdir..evlendirene kadar cekicez heralde biz bunların uyku sorununu :))

 4. Uykusu gelmiş ama uyumamış ya da uykusunu alamadan uyanmış bir cocuğun huysuz hali gercekten insanın sinirlerini müthiş yoruyor,bu bir süreç olabilir irem mevsim geçişinden de olabilir,bırakmasa daha iyi ama sende zorlayip kendini yorma bence,okul günleri uyusun o bile kârdir..evlendirene kadar cekicez heralde biz bunların uyku sorununu :))

 5. Neslihan ın dediklerine aynen katılıyorum. Kendileri karar veriyorlar öğlen uykusunu bitirmeye. Ama eğer çok istiyorsan arabada uyuyor gibi duruyor.. Bindir uyku saati arabaya bir iki tur atın.. Ben kendimi çok bilirim sitede dön babam döndüğümü… Sonra kontak kapatmadan kendimde uyuduğumu… Bir kaç kez güvenlik tıklamıştı cama sonra onlarda alıştılardı… !!

 6. merhaba,
  arkadaşımın üç yaşındaki oğlu geçen hafta kreşe başladı ve kreşde üç yaşından büyük çocukları uyutmuyorlarmış tabii isteyenleri uyutuyorlarmış. gündüz uyuyunca gece çok geç yattıklarını, bu sefer sabah kalkamadıklarını, düzenlerinin bozulduğunu ve bu yaş çocuklar için 2-2,5 saatlik gündüz uykusunun kayıp olduğunu söylemişler.

 7. oğlum üç buçuk yaşında ve artık öğleyinleri uyumak istemiyo!resmen bana yalvarıyo aneeeeee nolur uyutma beni nolursun senin artık sözünü dinleycem uyumak istemiyorum diyo artık öğlen uykusu diye bişey yok onun hayatında ama yatırsam bayılıyo en az iki saat yatar bütün bedeni uykuuuu diye bağırsada ruhu hayyyyııııır diye bağırıyo:)

 8. 3 yaş civarı öğlen uykusunu çocukların büyük bir kısmı bırakıyor ilk zamanlarda uyku saatlerinde sakin aktiviteler yapmak, kitap okumak gibi, iyi geliyor. akşam uykusu da daha erkene kayıyor haliyle 11-13 saat arası toplam uykunun tamamını gece uyuyorlar. En başta ara sıra öğlen uyuyarak, birkaç ay sonra tamamen bırakarak süreci başlatıyor bebeklerimiz.

  İlk 4-5 hafta akşamüstü huysuzlukları baş gösterirken azalarak bitiyor İrem merak etme, bu da bir süreç daha doğrusu gelişim aşaması. Huysuzluk saatlerini belirleyip o saatlerde sakin aktivitelerle rahatça atlatabilirsiniz diye düşünüyorum.

  Bir de bir soru sormadan önce düşün, hayır demesini istemiyorsan sorma :)) bizim evin mottosu bu

 9. selam
  devrim şu anda 4 yaşını yeni bitirdi
  3 yaşından beridir de tam gün kreşe devam ediyor ve her öğlen max 1,5 saat uyuyo-benle birlikte olduğu hafta sonları hariç tabi :) bilmem anlatabildim mi?
  ama bu sene 5 yaş sınıfı oluor, nrmlde uyumasalar da oluormuş. bizimkiler uykucu bi sınıf olduu için uyutuolarmış. uyumayan da var tabi aralarında ve devrimin de zaman zaman uyumadıı oluyor bu sene -kreşte de olsa-
  bi de arabaya bindiimizde hiç affedilmior uyku tarafından ve o nedenle bazı hafta sonları özellikle uygun bi uyku vaktinde gezimize başlıoruz ki hem o uyusun hem de bizim en azından gazetelerimizi okumaya fırsatımız olsun. (o uyuduunda çekioruz arabayı deniz ya da yeşillik park vs gören bi yere oooh gel keyfim gel :)

 10. kızım 28 aylık oglen uykusunu bırakalı yaklasık 1 ay oldu gunduzlerı uyumak ıstemıyordu. gece 9 bucuk gıbı kendılıgınden uyuyakalıyordu. bende zorlamamaya karar verdim ıkımızde boyle daha huzurluyuz ama gelısımı geri kalırmı diye endiselenıyorum umarım dogru olanı yapıyorumdur.

 11. benım oglum da 31 aylk oglen uyumuyor artık uyusa bıle en az ıkı saat uyuyor ve gece uykusu saat bır e ıkıye sarkıyor . rahat on ıkı saat ayakta durabılıyor bır yetışkın gıbı . once bır kac huzursuz oldu aksamları sonra alıştı sımdı gayet rahat alıştı uyuymamaya . ama ben şahsen korkuyorum aceba dogru mu yanlış mı tıpta herşey ıkılem oldu artık uyusa da olur uyumasa da olur .. saglık durumu gayet ıyı o yuzden aslında cok da sıkmamak gerek hem kendımızı hem de cocuklarımızı

Leave a Response