Bebekler diş çıkarmaya başladığında, hiç biri aynı süreci geçirmiyor. Ne zaman başlayıp, ne kadar süreceği ve ne kadar acı vereceği hakkında önceden tahmin yürütmek imkansız. Etrafımda onca bebek, çocuk var. Hiç biri diğerininkine benzemiyor gerçekten. Bir bebek, bir gecede ağrı çekmeden diş çıkarırken, bir diğeri uzun, acı veren bir deneyim geçirebiliyor. Diş çıkarmanın genetik olduğu, anne veya babanın diş çıkarma şeklinin bebeklerinde de görüldüğüne dair yazılar mevcut.

Koriş’in ilk salyası akmaya başladığında yaklaşık 3,5 aylıktı. ”Tamam işte bunun 5 aylık civarı dişleri gelmeye başlayacak” demiştik ama annem olaya biraz şüpheli yaklaşıp ”Irem sen yürüyordun, ağzında diş yoktu” gibi sözler sarfediyordu. Ben 10 aylık yürümüşüm, dişlerim de 11 aylıkken çıkmış. Bizimki 5 aylık olduğunda hala bir gelişme yoktu. Salya var, kaşıntı var. Bazen altta kabartılar görür gibi oluyorum sonra bir bakıyorum hiç bir şey yok. Bir yandan da diş çıkarırken görülebilecek durumları araştırıyordum:

DİŞLER ÇIKARKEN NELER OLUR?
Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler oldukları ve ne kadar ağrı verdikleri konusundaki görüşler de doktordan doktora değişmektedir. Ancak genellikle diş çıkaran bir bebeğin şu tecrübeleri yaşayabileceği kabul edilmektedir :
•    Salya Akıtmak: Bir çok bebek iki buçuk-üç aylıktan başlayarak salya akıtır. Diş çıkarma bunu bazı bebeklerde diğerlerine göre daha çok arttırmaktadır.
•    Çene ya da yüzde kızarıklık: Bol salya akıtan bir bebekte, çenede ve ağız çevresinde sürekli salya temasının yarattığı tahrişe bağlı olarak deride kızarıklık ya da çatlakların oluşması şaşırtıcı değildir.
•    Hafif öksürük: Aşırı salya bebeğin zaman zaman öksürmesine yol açabilir.
•    Isırma: Bu durumda bir ısırık düşmanlık belirtisi değildir. Diş çıkaran bir bebek eline geçen her şeyi – bu kendi eli, annesinin memesi, yabancı birinin parmağı olabilir – ağzına sokarak dişetlerini rahatlatmaya çalışır.
•    Ağrı: Çıkmakta olan bir dişin baskısı altında dişetinde enflamasyon gelişir. Bu durum bazı bebeklerde dayanılmaz ağrılara yol açarken bazılarında hiç sorun oluşturmayabilir. İlk diş ve azı dişleri çıkarken en fazla sıkıntı yaratan dişlerdir.
•    Huzursuzluk: Keskin diş yüzeye yaklaştıkça bebeğin dişetindeki ağrı sürekli bir hal alabilir. Kronik ağrısı olan herkes gibi sıkıntılı olabilir ve kendi normal halinden uzaklaşabilir. Bu huzursuzluk bazen haftalar boyunca sürebilir.
•    Beslenmeyi reddetme: Diş çıkarmakta olan bir bebek beslenmeyi reddedebilir. Katı yiyeceklere başlamış olan bir bebek bir süreliğine bu yiyeceklere karşı olan ilgisini yitirebilir. Ancak bu sizi endişelendirmemelidir. Çünkü bebeğiniz sıvı gıdalardan da gerekli besinleri alır ve dişi çıktıktan sonra iştahı yerine gelecektir.
•    İshal: Bunun diş çıkarma ile olan ilgisi çok şüphelidir. Bazı anneler her diş çıkardığında bebeklerinin ishal olduğunu söylerler. Bazı doktorlar büyük olasılıkla artmış tükrük salgısı nedeniyle diş çıkarmayla barsak hareketleri arasında bir bağlantı olduğunu düşünürler. Bazıları ise bunu kabul etmek istemezler; belki de annelerin her ishali diş çıkarmaya bağlayarak önemli sindirim sistemi bozuklukların göz ardı edilebileceğinden çekindikleri için böyle davranırlar. Diş çıkardığı dönemde bebeğinizin dışkısının sulu olabileceğini bilin, ama iki dışkılamadan daha uzun süren ishali mutlaka doktorunuza bildirin.
•    Ateş: Ateş de tıpkı ishal gibi doktorların diş çıkarmayla olan ilgisi konusunda tereddütle yaklaştıkları bir belirtidir. Dişetlerindeki enflamasyon nedeniyle 38 derecenin altındaki ateş diş çıkarmaya eşlik edebilir. Yine de bebeğinizin ateşi varsa diğer zamanlarda ne yapıyorsanız öyle davranın ve iki günde azalmazsa doktorunuza haber verin.
•    Uykusuzluk: Gece boyunca deliksiz uyuyan bebekler bile diş çıkarırken gece uyanmaya başlayabilir. Bu durumda hemen onu beslemeye çalışmayın. Bunun yerine kendi kendine tekrar uyumasını sağlayın.Gece uyanma da diğer problemlerde olduğu gibi ilk diş ve azı dişleri çıkarken daha fazla görülür.
•    Kulak çekiştirme, yanak kaşıma: Dişetlerindeki ağrı sinir yolları boyunca kulak ve yanağa yansıyabilir. Bebeklerin kulak enfeksiyonu olduğunda da kulaklarını çekiştirdiklerini unutmamak gerekir. Bebeğiniz diş çıkarsa bile kulak enfeksiyonundan kuşkulanıyorsanız doktorunuza danışın.

DİŞ ÇIKARKEN NELER YAPMALI? Onlarca denenmiş tedavi yöntemi vardır. Bazıları işe yarar , bazıları yaramaz. Aşağıdakilerden bazılarını siz de deneyebilirsiniz :
•    Çiğneyecek bir şeyler vermek: Burada besin değerinden çok dişetlerindeki basıncı rahatlatmak amaçlanmaktadır. Bu nedenle de çiğnenen şey soğuk olursa yararı artar.
•    Dişlerini kaşıyabileceği şeyler: Bazı bebekler başlangıçtaki acı nedeniyle itiraz edebilir. Fakat bir süre sonra acı yerini rahatlamaya bırakır.
•    Soğuk içecekler: Bebeğinize bir biberon soğuk su verin. Biberonu reddederse bardakla vermeye çalışın. Bu sayede bebeğinizin su ihtiyacını da karşılamış olur ve ishal veya artmış salyayla kaybettiği sıvıyı yerine koyarsınız.
•    Soğuk yiyecekler: Buzdolabında soğutulmuş şeftali püresi, elma püresi, yoğurt, bebeğinize oda ısısındaki yiyeceklerden daha çekici gelebilir.
•    Ağrıyı azaltacak bir şeyler: Başka hiç bir şey işe yaramazsa doktorunuza danışarak  ilaç verebilirsiniz. Doktorunuz önermediği sürece bebeğinizin dişetlerine başka bir şey sürmeyin. Bunun içine alkollü içecekler de dahildir.
(Kaynak: http://www.dishekimim.com)

Yukarıdakileri okuyunca ben de Koray’ı gözlemlemeye başladım. Bir sabah bir baktım, ağız çevresinde kırmızı döküntüler, ”tamam dedim, geliyor”.  Zaten diş etleri de çok kaşınıyor. Bekledik 1-2 gün gelen giden yok. Meğer Koray’a domates çekirdeği dokunmuş. Bu sefer de olmadı. 7 aylık olduğunda, balık, köfte ne bulursa yiyordu ama diş yoktu. Acaba yemek sırasında ortaya çıkıyor da sonra saklanıyor muydu bu dişler? Salya da eskisi gibi akmıyordu. Ben ümidimi kaybetmiştim. Doktorumuz Deniz Hanım, ”İremcim hiç dişsiz insan görüyor musun? Benim bir hastam 18 aylıktı ilk dişi çıktığında merak etme” dedi. Zaten çok da merak etmiyordum çünkü genetik özelliğin ön plana çıktığını biliyordum. Bizim ki her şeyi rahatlıkla yiyordu. 9 aylıkken doktor kontrolünde, ”10 güne kadar gelir bu dişler” demiştik. Kabarmalar vardı. Üzerinden 10 gün geçti, bir 10 gün daha. Bu arada ishal oldu Koray. ”Aa tamam, dişimiz geliyor” diye tüm sülaleye haber yaydık 1 saat içinde. Bu arada ateş de başladı. Babamız ateş olunca biraz panikledi. Bende de bir rahatlık ”yok diş geliyor, yazılan her şey Koray’da var şu anda” diyordum. Sonra ateşi 39 çıktı, kusmaya başlayınca kaptığımız gibi gece yarısı hastaneye götürdük. Dışkı ve idrar testi yapıldı. Anormal bir durum yok heralde bir şey dokundu, bir şeyden zehirlendi, dedik.  Yine yanlış alarm. Diş YOK. Biz sabırla bekliyoruz, Koray da güzel güzel yemeklerini yiyor.