Vitaminler ve hatta ilaçlar konusuna her zaman şüpheyle yaklaşan bir kadın olarak hem kendim hem de çocuklar için mutlaka alınması gerek takviyenin Omega 3 olduğuna ikna olmuşumdur. Zaten kendimi bildim bileli evde ¨balık yağı¨ konusu hep vardı. O balık yağı şifaydı, içilmesi gerekiyordu ama tadı kötüydü çiğ balık yutmuşum gibi ağır bir tat bırakıyordu. Yine de ne olursa olsun o sarı sıvı baş köşede olmalıydı. Peki neden?

Omega-3 nedir? Her yerde yazdığı gibi insan vücudu tarafından üretilemeyen ancak insan vücudu için gerekli doymamış yağ asitleridir. 3 çeşittir, ALA bitkilerde, EPA  ve DHA  ise hayvansal besinlerde bulunmakta. Balık yağı seçerken özellikle DHA ve EPA oranlarına bakıyoruz çünkü yapılan çalışmalara göre hayvansal omega 3 asitleri özellikle çocuklarda beyin, göz ve sinir siteminin gelişimini büyük orandan destekliyormuş. Bitkisel Omega 3 açısınında en zengin kaynaklar keten tohumu, keten tohumu yağı, avokado ve ceviz olarak biliniyor. Hayvansal Omega 3 kaynakları da hepimizin bildiği gibi soğuk su balıkları olan Somon, hamsi, sardalya, uskumruda oldukça yüksek oranda bulunuyor.

Omega 3 neden önemli? Bu sorunun cevabını ben çocuk sahibi olduktan sonra daha iyi anladım. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışması demek daha dikkatli, ruhsal gelişimi daha iyi çocuk demek çünkü. Tüm bunların yanı sıra Omega 3’ün beden sağlığı açısından faydaları oldukça uzun bir liste oluşturuyor. Cilt sağlığı, kalp sağlığı, uyku düzeni ilk sıradakiler.

İnsan sağlığı açısından bu kadar yararlı etkileri olan bir takviyenin ömür boyu alınması gerektiği bilgisini de aklımın bir köşesine hep not ettim ama beceremedim. Kendime o düzeni sağlayamadım ama çocuklara vermem gerekiyordu.
Çocuklara Omega 3’ü sevdirmek.
Kolay değildi açıkçası zaten Alin’e ikinci kaşığı asla içiremedim. Üstelik aldığım omega 3 tadı oldukça güzeldi ama işte bir şekilde Alin balık yağının ağır aromasını dilinde hissetmişti. ‘Acı’ dedi, ‘tuhaf’  dedi ‘Bir daha asla yemem!’ dedi.

Sonra Easy Fish Oil ekibinden bir mail geldi. ¨İrem Hanım, bizim ürünü bir deneyin. Pişman olmayacaksınız!¨ Her bir tanesi ayrı ayrı blisterli çiğnenebilir yumuşak kapsül formunda bir omega 3. Şeker gibi görünüyordu ve muhtemelen tadı da güzeldi. Merak ettim, ürün eğitimine gittim.

Ürünün en büyük farkı ambalajı ve elbette balık yağı tadından eser olmaması. Bunun sebebi de patentli ConCordix® teknolojisiymiş. Concordix hakkında detaylı bilgiyi web sitelerinden bulabilirsiniz.  Üstelik üretimden ambalajlamasına kadar Norveç’te üretiliyor. Haftanın en az 2-3 günü yağlı balık tüketmiyorsak bir insanın günlük alması gereken yaklaşık 1000 mg omega 3 seviyesine ulaşmamız pek mümkün değilmiş. Hoş, zaten her gün balık yesek bile çiftlik balıkları, ağır metal riski gibi konular yüzünden ne kadar yararlanabildiğimiz meçhul.

Sonuç olarak Koray ile Alin her gün severek, isteyerek omega 3 alıyorlar. Üstelik Koray’a doktorumuzun da onayı ile biraz daha fazla dozda veriyoruz çünkü dikkat eksikliği olan çocuklarda düzenli omega 3 alımının konsantrasyon üzerinde olumlu etkisi olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmış. National Geographic’in konuyla ilgili yaptığı bir belgesel bile var. Yaklaşık 1.5 aydır düzenli olarak Koray bu şekilde alıyor Omega 3’ü. Bakalım etki hissedecek miyiz?

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

Leave a Response