Hamileyken Koriş’e müzik dinletmedim ama bol bol konuştum onunla. Onu heyecanla beklerken de uyku, kolik, beslenme ile ilgili onlarca kitap okudum. Arkadaşlarımın  bebeklerinin çoğuna ”kolik” teşhisi konunca ben de hazırlamıştım kendimi kolikli bebek sendromuna. Koriş kolik bebek olmadı ama bu hazırlıklar, onu klasik müzikle tanıştırmamı sağladı.

Ağlayan, sıkıntısı olan kolik bebeklerin ”white noise” denilen monoton seslerle sakinleştiği kanıtlanmış. Bunlar motor sesi, çamaşır makinesi, saç kurutma, yağmur damlası gibi sesler. Benim şu an 8 ve 10 yaşlarındaki iki küçük kuzen de ileri derecede koliklerdi ve saç kurutma makinesinin sesiyle sakinleşip ağlama krizlerini atlatıp uykuya geçiyorlardı. 4-5 tane saç kurutma makinesinin bozulduğuna ben şahidim. Hal böyle olunca, ben de müzik araştırmasına girdim. Bu makine seslerinin yanı sıra, bir de bebeklerin anne karnındayken duyduklarına inanılan seslerin kayıt edildiği albümler olduğunu duymuştum. Şanslıydım çünkü hamileliğimi Amerika’da geçiriyordum ve bu Cd’leri hemen bulmuştum. Amazon’da da satılıyor şu an. Uzun araştırmalar ve okuduğum kullanıcı yorumlarından sonra ben ”Transitions” serisi Cd’leri aldım.  Doppler ile kaydedilmiş anne karnı sesi, kalp atışı ve derinden bir kadın vokali  var. O kadar dinlendirici ve sakinleştirici ki, üzerinde ”araba kullanırken dinlemeyin”  yazıyor. Doktor olan babam da bir kopyasını uyku problemi olan hastalarına vermek için almıştı hemen.
Koriş yaklaşık 1 aylıkken uyku sorunları yaşamaya çoktan başlamıştık bile. Ben de bir akşam banyo-masaj rutininden sonra emzirirken Transitions’ı dinleteyim belki daha rahat uykuya geçer diye düşündüm. Memede uyumasını engellemeye çalışarak onu uzun uzun emzirdim, sonra da elimdeki kumandanın ”play” tuşuna bastım. İnanır mısınız kendimi anne karnında hissettim bir an. Koriş’i yatağa yanıma yatırdım. Uzun uzun birbirimizi seyrettik. Normalde kucağımda olmadığı için çoktan mızmızlanmaya başlayan minik adam gözlerimin önünde gittikçe sakinleşti, mayıştı, trans haline girdi ve sonra gözleri kapattı. Sanırım en güvende hissettiği yere, anne karnına geri döndüğünü düşündü. O gece Koriş ilk defa 5 saatlik blok uyku ile beni benden aldı. Böylece akşam rutinimize Transitions Cd’sini de eklemiş olduk.

ilk 4 ay Transitions ile uyuyan Koriş’in artık müziğini değiştirmemiz gerektiğine karar verdim. Artık bir ”yeni doğan” olmadığına ve iyice etrafıyla ilgilenmeye başladığından anne karnı sesleri onun uykuya geçmesinde eskisi kadar etkili olmamaya başladı. Ben de klasik müzik dinletmeye karar verdim. ”Classical Lullabies for Babies” ve ”Mozart for Babies” cd’lerini buldum D&R’dan. Önce Classical Lullabies Cd’sini koydum. Brahms’ın ünlü ninnisi ile başlıyordu cd. Bach, Schumann, Chopin ve Mozart’ın bebekler için yazdıkları eserlerinin olduğu müthiş bir müzik ziyafetiydi benim için ama nedense Koriş’de aynı etkiyi görmemiştim. 1. haftanın sonunda ”Mozart Effect”i okuduktan sonra bir de Mozart for Babies Cd’si ile uyutayım dedim. Yumuşacık bir ninni ile başlıyordu. ”Uyu benim küçük prensim” diye… Tam Korişlik. İkinci ve üçüncü sıradaki müzikler son derece çoşkulu ve neşeliydi ama korktuğum şeyin tersine Koriş mışıl mışıl uyudu. 38 dakikalık bu Cd hayatımızdaki en önemli objeydi. Defalarca kopyalandı, ipodlara, bilgisayarlara yüklendi ki kaybolur, bozulur, bir daha bulamayız mahvolmayalım dedik. Mozart hem gece boyunca hem de gündüz uykularında Koriş’e eşlik eder olmuştu. Geçenlerde Koriş’in beyninin iyice yıkandığını düşündüğümden ve sıkılmış olabileceği endişesi ile karışık klasik müzik cdmizi yeniden koydum. 1 aydır yeni Cd’si ile de gayet güzel uyuyan Koriş son 2 haftadır, uyku sorunları yaşıyor. Gece kalkmalar, gündüz süründüğü halde uykuya itiraz etmeler… Diş mi geliyor anlamadım ama Koriş’in uykuya geçerken ciddi bir yardıma ihtiyacı oluyordu. Ben de eski dost Mozart’ı baş tacı edip müziğimizi başlattım. Hem de gündüz uykusunda anında daldı gitti. Tam 2 saat. Nasıl oldu anlamamıştım. Tesadüf müydü? Geçen haftaki Paris gezisinde yanımıza karışık klasik müzik cdsini götürmüşüz yanlışlıkla. Uyudu uyumasına da itirazlarla. Döndük evimize geldik, Mozart bizi bekliyor. Koriş uyuyor hem de mışıl mışıl, rahat rahat. Bu da mı tesadüf??

Mozart’ın dinleyen bebeklerin IQ’sunun daha yüksek olduğuna dair bir çok çalışma yapılmış, hala da yapılıyor. ”Mozart Effect” yani Mozart etkisi denen bu tuhaf olguyu ben hissetmeye başladım bile. Bunun bir deli saçması olduğunu söyleyen bir sürü karşıt görüş de mevcut ancak henüz Koray’ı bir zeka testine tutmasam da Mozart’ın onun üzerindeki etkilerini ben zaten görebiliyorum. Bir kere piyano sesini diğer müzik aletlerinden kolaylıkla ayırıyor ve müziğe müthiş bir ilgisi var. Resmen piyano ile çalınan bir parça duyduğunda seviniyor. Bu bile harika bir şey bence.
Koray’a uykuları haricinde de bol bol Klasik müzik, Tango ve Jazz dinletiyorum. İnanılmaz keyif alıyor ve sakince dinliyor.  Acaba diyorum klasik müzikle büyüyen bebekler daha mı sakin oluyorlar? Ben bu aralar bu Mozart Etkisini araştırıyorum. Okumalarım ve çevirilerim bitince paylaşacağım.

IR