Birkaç hafta önce Alaçatı’da her zaman kullandığım ara yollardan birinde trafik kazası geçirdim. Küçük bir kavşakta yan yoldan gelen yaşlıca bir kadın, sağına soluna bakmadan kavşağı geçmeye kalktı. Beni fark etmediği için de frene basmadı ve bütün çabama rağmen çarpıştık. En büyük hatam kadının beni gördüğü için duracağını, en iyi ihtimalle yavaşlayacağını zannetmemdi. Sağına bakmadığını ve hiçbir şekilde kornalarımı duymadığını anladığım o 2 saniyede zaten iş işten geçmişti. İkimiz de hızlı gitmiyorduk, kimseye bir şey olmadı sayılır. Sayılır diyorum çünkü kadın evine yakın mesafeye gittiğini düşünerek emniyet kemerini takmamıştı. Zaten arabayı da sadece Alaçatı’da kullanıyormuş. Yaş 80. Bu yaşadığım tatsız olaydan sonra iyice anladım ki belli bir yaştan sonra motorlu taşıt ehliyeti birkaç senelik sürelerle verilmeli. Kişi gerekli sağlık muayeneleri yapıldıktan ve trafik sınavlarından sonra ehliyetini yine uzatabilmeli. ABD’de süresiz değil örneğin ehliyet. Her seferinde yeniden başvurup sınava giriyorsunuz. Bu arada arabada çocuklar olmadığı için kendimi şanslı sayıyorum. Kendi oto koltuklarında oturdukları için elbette zarar görmeyeceklerdi ancak çok korkacaklardı.

Bütün bunlardan sonra arabanın halini gören Koray’a trafikte kurallara uymanın önemini, emniyet kemeri ve oto koltuğunun ne kadar hayati olduğunu bir kez daha anlatmanın tam sırasıydı. Daha iyi anladı sanıyorum. Kaza nasıl oldu, ne yapsak önlerdik, önleyebilir miydik gibi uzun uzun sohbetler ediyoruz hala. Çünkü yavaş da gidiyor olsak aynen diğer şöförün yaptığı gibi emniyet kemerini takmasam veya çocukları arabada sabitlemesem neler olurdu düşünmek bile istemiyorum.

Biliyor musunuz?
* 3-14 yaş arası çocuk ölümlerinin en büyük sebebi motorlu taşıt kazalarıymış
* Uygun model ve doğru kullanım halinde, çocuk güvenlik koltuğunun kazalarda hayat kurtarma oranı %71’miş.
* Çocuk otomobil koltuklarının neredeyse %73’ü doğru takılmıyormuş.
* Motorlu taşıt kazalarında ölen 14 yaşın altındaki çocukların yarısından çoğunun ölüm sebebi koltukların doğru kullanılmamasından kaynaklanıyormuş.

İşte bu yüzden oto koltuğu hayati ve zorunlu ama ben çocukken bu bilinçte değildim. Hoş zorunlu olan bir şey de yoktu. Hatırlıyorum emniyet kemeri takmak bile sonradan kural haline geldi. Ağaç yaşken eğilir, eğitimin her türlüsü de çocukluk çağında başlar. Başlamalı.

Mercedes-Benz Türk ana şirketi Daimler AG, 2001 yılında dünyanın ilk ve en büyük yol güvenliği girişimini MobileKids adı altında başlatmış.

mobilekids3

Genç yol kullanıcılarına –7 ila 14 yaş arası çocuklar- bugünlere ve geleceğe yönelik yol güvenliği alışkanlıkları aşılayarak yardımcı olmayı amaçlamakta. 10 yıldan uzun bir süredir geliştirilmekte olan ve 2013 yılından bu yana Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfıyla  (TEGV) birlikte Türkiye’de de uygulanan MobileKids, trafiğin en savunmasız katılımcıları olan çocuklara trafikte doğru ve dikkatli davranmalarını sağlayacak bir eğitim programı. Bütünsel bir yaklaşım uygulayan MobileKids yalnızca çocuklara onlara göre uyarlanmış materyaller sunmakla kalmayıp aynı zamanda ebeveynlere de çocuklarını daha iyi korumaları ve eğitmeleri için yardımcı olmakta.

mobilekids2

MobileKids Trafik Eğitim Programı özel olarak üretilmiş ‘Trafik Ateşböceği’ ile çocuklara ulaşılıyor. TEGV’in belirlediği okulların bahçesine park eden araçta her çocuğa 6 saat trafik eğitimi veriliyor. Temel trafik kavramları, trafikte dikkat, trafik kuralları, karşıdan karşıya geçme ve trafikte özel durumlar gibi konulardan oluşan proje bu konularda çocukların yetkinliklerini arttırmayı hedefliyor. Şimdiye kadar 9000 öğrenciye eğitim verilen projede ilk 5 yılın sonunda Türkiye’de ki 7 bölgeye ulaşılması hedeflenmiş.

Trafik Ateşböceği’nin yanı sıra MobileKids web sitesi projenin bir diğer önemli aracını oluşturuyor.

mobilekids1

http://tr.mobilekids.net adresindeki sayfada projeyle ilgili detaylı bilginin yanı sıra çocuklara yönelik trafik temalı oyunlar var. ‘Trafik Eğitimi‘ kısmında ise kendinize bir kullanıcı adı ve şifre alarak hesap açtığınızda videoları izleyip oyunlar oynayabiliyorsunuz. Ayrıca aldığınız trafik eğitimlerini tamamladığınız kısımlar arasında geçiş yapabiliyor ve eğitime daha sonra kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Çocuklar için son derece ilgi çekici bir arayüzü var. Koray ekranın başında bayağı vakit geçirdi ancak bir tablet çağı çocuğu olduğu için daha interaktif bir içerikle iPad versiyonu olsaydı diye de içimden geçirmedim değil.

Çocukları trafik kuralları konusunda bilinçlendirmeye devam.

MobileKids’i Facebook, Twitter ve Instagram‘dan takip edip daha detaylı inceleyebilirsiniz.