Tüm dünyanın en çok sevdiği (bence öyle olmalı) ve kitapları milyonlarca kişi tarafından okunan Dr.Harvey Karp şimdi de annelerin en çok sıkıntı çektiği konu olan uykuya el atmış durumda. Mahallenin en mutlu bebeği için nazik uyku tekniklerini anlattığı kitapta daha çok 5 yaş altı çocuklar için uykuya hazırlık, uykuyu arttırıcı, öfke nöbetlerinin azalmasına yardım edecek basit ve çarpıcı yöntemler var.

Bebek uykusu başlı başına ayrı bir blog konusu olur aslında. Genelde anneyi en çok zorlayan konudur çünkü yeni doğan bebekler süt emmeyi içgüdüsel olarak bildikleri halde kendi kendine uykuya geçmeyi bilmiyorlar. Hepsi değil belki ama birçoğunun uyku konusunda desteğe ihtiyacı var. Birisinin onlara bunu öğretmesi gerekiyor. Aslına bakarsanız yeni doğan bebeğin emme refleksi de sık uyanması da hayatta kalmayı sağlamak için var. Yeni dünyaya adapte olduktan sonra ise uyku işine genellikle el atmak gerekiyor. İşte bu noktada anneler çıkmaza giriyorlar. Deliksiz uyku için beraber mi yatmalı yoksa kolay uykuya geçiş için bebeği sallamalı mı? En iyisi uyku eğitimi vermeli. Uyku eğitimi o kadar da kolay değil. Bol gözyaşı var içinde ister istemez. Peki tecrübesiz anne ne yapacak?

Harvey Karp kitabında uyku eğitimi yöntemlerinden ziyade uykuyu sorun olmaktan çıkaracak ipuçları veriyor. Küçük çocuğu olan ailenin başına gelebilecek her duruma göre bir çözümü var. Kendi kendine uykuya geçememe, anne baba yatağında yatmayı isteme, geve çığlıklarla uyanma, geç yatma, sabah erken kalkma, yürümeye başlayınca bozulan düzen, hastalık  sonrası değişen huylar vb.. Bunların en az bir tanesi her evde yaşanmış veya yaşanmakta. Üstesinden gelmek, düzen kurmak, eski düzene dönmek için kitapta yazılanlar eminim yol gösterici olacaktır.

6 senelik ve şimdi iki çocuklu annelik deneyimimle söyleyebilirim ki sadece uyku eğitimi için değil çocuğa dair her adımda en önemlisi her zaman doğru iletişimde bulunmalı, size güven duymasını ve her şekilde kararlı olduğunuzu anlamasını sağlamalısınız. Sonrası bir şekilde çözülür zaten.

Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı’nı bir okuyun derim. Hatta henüz okumadıysanız Harvey Karp‘ın diğer kitaplarından da mutlaka birer tane edinin.

Irem Erdilek
Fenerbahçe tutkunu, sosyal medya bağımlısı. Okur, yazar. Blog lover, dreamer & mother. Teknolojik Anne, ALLYN

3 Comments

  1. 2 senedir sayısız anne-çocuk kitabı okudum ama sorsan en aklımda kalan, en severek okuduğum ve bana en faydalı olanı “mahallenin en mutlu bebeği” idi. Harvey Karp’ın tarzını çok seviyorum. “Mahallenin en Mutlu Çocuğu” da başucumda duruyor, arada okuyorum. Bu kitabı da ilk siparişimle birlikte alıcam mutlaka. Teşekkürler tavsiye için.

  2. Biri okusa da özetini yazsa . Ben kitabi okuyana kadar cocuk buyur cunku :( Çok şey mi istiyorum.

  3. İremciğim
    Blogunu zevkle takip ediyorum. Tavsiyen üzere bu kitabı aldım ve kesinlikle öneriyorum. Kızım Nehir 14 aylık bu yaş gurubuna önerebileceğin bebekler için eğitici ve eğlendirici kitap ve oyuncak varmı
    Sevgiler

Leave a Response