Şimdi bir tuvalet eğitimine başlayacağız ya, lazımlık mı klozet adaptörü mü daha iyi bir başlangıç olur? 2-3 ay önce Tracy’nin tuvalet eğitimi bölümünü okuyunca gaza gelip standart bir lazımlık almıştım zaten. Bizim banyoda duruyor. Anne-baba klozetinin yanında. Koray’ın pek umrunda değil ama. Hazır değil heralde diye düşünüyordum ki bezini çekiştirmeye, altını değiştirdikten sonra da beze itirazlar başladı. İyi de nasıl olacak bu iş? Asla çocuğu zorlamayın, klozete tutmayın diyor çocuk doktorları. Acaba dedim önce tuvalet konseptini mi öğretmeli. Çiş-kaka sözcüklerini belki de bilmiyor tam olarak. İki gündür ben de her altını açtığımda ayakta, banyoda pipisine dokunup “çişşş” diyorum. Henüz çişe denk gelmedik. Kakayı bildiğini anladım çünkü dün akşam üstü yine huzursuzlanmaya başladı, “kaka mı var?” diye sordum, çok sinirlendi. Kaka problemimiz yavaş yavaş geçiyor ama gerçekten çok yavaş. Koray hala kakası geldiğinde acıyacak korkusuyla huzursuz ve ağlamaklı. Bilinçaltındaki yaralar daha zor iyileşiyor sanırım.

Deliler gibi internette potty training araştırması yapıyorum. Türkçe doğru dürüst yazı, makale yok. Allahtan Nurturia var da anneler deneyimlerini paylaşıyor, birbirlerine yardımcı olmaya çalışıyorlar.

1. Lazımlık lazım onu anladım.

Hem çocuğun hem de ebeveynin çıkanları(!) görmesi için. Temizleme sıkıntısı olabilir ama başlangıç için çocuğun görmesi gerekirmiş ne olup bittiğini. Ikınırken yerden destek de alıyor böylece. Klozet adaptöründe ise başında durmalı ve çocuğu tutmal gerekir diye düşünüyorum iyice duruma alışıp dengesini bulana kadar. İşi eğlenceli hale getirmeye karar vermiştim ben de. Klasik lazımlık yerine Fisher Price’ın eğlencelik klozetlerine takılmıştım ki annem beni uyardı. Çok gezen bir aile olduğumuzdan her gittiği yerde bu kraliyet koltuğunu isteyip, problem olabileceğini hatırlattı. “Sen al düz bir lazımlık sonra da adaptöre alıştır, her yere taşırsın” dedi. Babybjörn lazımlığımız Koray’ın ilgisini bekliyor.

2.Tuvalet adaptörümüzü de aldık.

Almıştım daha doğrusu Amerika’dan. Kaka problemi orada başlamıştı ya kullanırız zannettik ama kutusundan çıkaramamıştım. Koray’a göstermedim şimdi kafası karışmasın diye. İkinci aşama ya adaptörlü tuvalet zamanı. Bir de kendisinin kolayca klozete çıkıp ayaklarının altına da destek olsun diye basamak almak lazım. Al da al bitmiyor ki ihtiyaçlar. Eskiden ne yapıyorlarmış çok merak ediyorum. Bu kadar ürün çeşidi de yokmuş. Hayatı kolaylaştıran bu malzemeler acaba akıllarımızı karıştırıp daha mı zor hale getiriyor durumu?

3.Gezginci bebeğin lazımlığı.

Ben yine taşıdım dünyanın öbür ucundan ama Türkiye’de de çok benzeri Potette marka satılıyormuş. Bizimkinin tek farkı çantasının olması. O da küçük bir detay. Potette daha bile pratik sanki. Küçük ayaklarını açtığınızda oluyor size lazımlık. Kendi emici torbasını da yerleştirdiğinizde temizleme problemi de olmuyor. 5 dakikada bitir işi durumu. Emici çöp torbalarının yedekleri satılıyor. Stoklamak gerekir. Lazımlığın ayaklarını kaldırdığınızda klozet adaptörü olması daha bir albeni yaratıyor. Seyahatler için süper değil mi?

Geçen gün bizim sitede Koray’ı parka götürürken, yolun kenarına bir anne muhtemelen Alman, 3 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim kızını otomobilden alelacele indirdi. Sonra bagajdan aldığı potette benzeri belki de ta kendisi lazımlığı yere koydu. Torbasını da yerleştirdi. Küçük kız hemencecik giderdi ihtiyacını(!). Torbayı bağlayıp çöpe attılar. Bu kadar denk gelir, kullanabilir miyim diye düşünürken. Tabi bu arada parktan “cık cık” sesleri yükselmedi değil. Sokağın ortasında tuvalet mi yaptırılırmış, ayıp değil miymiş? Yabancıymış, pismiş, çok rahatmış mış mış… İnsan zorda kalınca her şeyi yapar özellikle de anne olunca. Hiç büyük konuşmamak lazım.