Yaklaşık 5 aydır evimiz daha kalabalık, daha hareketli, daha yorucu ama bence daha mutlu. Bence böyle ama Koray ne durumda diye soracak olursanız, işte orası biraz karışık.

Hamileliğim boyunca Koray büyük bir merakla büyümesini bekledi karnımın. İçeriden gelen tekmeleri hissettikçe kahkahalar atıyordu, o güldükçe ben müthiş bir iş yaptığımı düşünüyordum. Kardeş şart diyordum. Alin’in hayatımıza katılmasıyla birlikte gözle görülür bir sarsıntı geçirdi. Nasıl olmasın ki iki gün önce kucak kucağa olduğum oğlumla aramda biri vardı artık.

Bir küçük kız.

slingomom-sepet

 

Koray, kardeşini seviyor. Öpüyor, oynatmaya çalışıyor, şarkı söylüyor ama canı ne zaman isterse. ¨Hadi gel de ilgilen¨ dediğimiz zaman ters ters bakıyor. Kararı kendisi veriyor. Nadir de olsa ¨Alin’e bakmayacağım, söyleme Anne¨ diyor ve biraz sonra geliyor kardeşinin yanına. Hep seviyor diyorum ama bazen de sıkıştırıyor, çok değil, canını acıtmaya çalışmıyor ama dişlerini sıkıp öpüyor örneğin. Bir sefer de yanağından makas(!) aldı. Alin’in yanak kıpkırmızı oldu ama anlamıyor ki o minik de bir şey. Bayılıyor ağabeyine. Koray yanından uzaklaşınca artık ağlamaklı bir surat ifadesine bürünüyor. Resmen ona şarkı söylesin, onu sevsin istiyor. Ne güzel şey diyorum kardeş olmak. Küçük için öyle ama büyük de aynı şekilde düşünüyor mu ki? Şimdi değil ama sonra biliyorum çok mutlu olacak.

Şu anda Koray şaşkın. Zorlanıyor, yeni düzene uymaya çalışıyor, anne baba sevgisini paylaşmaya çalışıyor. Onun açısından düşününce kardeşini sevmek gibi bir zorunluluğu yok aslına bakarsanız. O istemedi, ona soran olmadı. Şimdi Koray’a ¨Alin senin kardeşin, onu sevmen ve koruman lazım¨ gibi görevler yüklemek haksızlık gibi geliyor bana. Elbette sevecek kardeşini ama biz istediğimiz, söylediğimiz için değil.

Onu rahatlatmak için ¨Koray biliyor musun sen de bu kadar küçüktün ve çok tatlı bir bebektin¨ diyorum. Ya da Alin emzik almadığı zamanlarda örneğin ¨Benim oğlum hiç sorun olmadı, emzikle güzel güzel uyurdu¨ diyorum sonra da göz ucuyla bakıyorum, suratında bir gevşeme oluyor, gülümsüyor. Gelip kardeşine sarılıyor ¨Çok tatlısın sen kız¨ diyor. Bir başka depresif anlarında bebeklik videolarını açıyorum, beraberce seyredip bebek Koray’a gülüyoruz. ¨Bak¨ diyorum, ¨Sen de alin gibiydin. Küçüktün, ağzında emzik vardı. Bez takıyorduk çünkü bebektin. Alin de büyüyecek ve senin gibi olacak.¨ Sevildiğini duymaya ve hissetmeye her zamankinden çok ihtiyacı var. Durup durup ¨Anne ben seni çok seviyorum, öpmek istiyorum¨ diyor ve aynı sözleri benden de bekliyor. Beraber geçirdiğimiz zamanların çoğunda kucak kucağa oturuyoruz ve birbirimizi ne kadar çok sevdiğimiz konusunda konuşuyoruz. Bizim küçük kız da oyun halısında veya ana kucağında bize seslenir gibi yapıyor. Sonra dayanamıyoruz onu da aramıza alıyoruz.

¨Anne merak etme ben kız kardeşimi çok seviyorum¨ diyor.