Malum son günlerde evdeki konumuz hamilelik. Aslında en çok da Koray’ın ilgisini çekiyor. Ben çoğu zaman unutuyorum bile hamile olduğumu da içeriden uyarı geliyor. Koray ilk başlarda büyüyen karnımla ilgilendi. Bebek annenin karnında nasıl büyüyor, nasıl besleniyor gibi kolay sorulara net, kısa ve doğru cevaplar verdim.

Aslında tüm bu sorular ve cevaplar çocukla cinselliği konuşmanın zamanının geldiğini gösteriyor. Kaçamak cevap vermeden ama çok da detaya girmeden basit ifadelerle onun kafasındaki dünyayı da yıkmadan anlatmalı kadın ve erkek arasındaki bu ilişkiyi. Ben işe aslında hamileliğimden önce kendi vücudunu tanımasını sağlayarak başladım. Merak ediyordu zaten. Kim kız kim erkek soruyordu. En çok dikkatini çeken ise annelerdeki ‘meme’ konusuydu. Elimizde bol çizimli kitaplar sayesinde insan vücudunu gösterdim. Organlar, damarlar, kemikler. Daha sonra kadın, erkek vücudunu gösterdim. İlgisi önce kadın memesindeydi, sonra da erkeklerin penisi(pipisi) var kısmına geldik. Kızların nesi olduğunu sormadı ama neyi olmadığını biliyordu. Bu bilgilerden sonra uzunca bir süre rahattık ta ki benim hamileliğime kadar.

Bebek annenin karnında özel bir yerde büyüyor, ben yemek yedikçe o da besleniyor, diyordum bebekle ilgili soru sorduğunda. ¨Ne zaman çıkacak karnından?¨ diye sordu önce. Cevap olarak, ¨zamanı geldiğinde, yeterince büyüdüğünde¨ dedim ve aşağı yukarı olması gereken boyutu gösterdim. Şimdi sırada ¨Bebek annenin karnından nasıl çıkacak?¨ sorusu var. Karnını mı kesecekler? diye sordu ardından. Rahatsız bir hali vardı üstelik. Annesinin canı mı yanacaktı, karnını mı keseceklerdi… ¨Yok merak etme karnımı kesmeyecekler ama zamanı geldiğinde doktor yardım  edecek ve bebek bacaklarımın arasından çıkacak¨ dedim. Ben böyle dedim ama resmen ağzımdan çıkıverdi kelimeler. Yanlış bir şey mi söyledim bilmiyorum ama Koray tatmin ve memnun olmuştu bu cevaptan.

Sonuçta doğum doğal bir olay. Her gün bir sürü bebek dünyaya geliyor. Yolda, sokakta bir sürü hamile kadın var ve biz aileler çocuklarımıza doğumu nasıl anlatacağımızı tam olarak bilmiyoruz. Başımıza gelmeyince de anlatmak için çaba sarfetmiyoruz sanırım. Ne zaman ki bir kardeş geleceği haberi ile çocuk karşı karşıya geliyor, sorular da yavaş yavaş kendini gösteriyor. Günlerdir Koray’ın doğum ile ilgili sorularına cevap bulmak için okuyorum. Bebeğin ‘bacak arasından çıkıyor olması’ iyi miydi kötü müydü?

Okuduğum kaynaklara göre doğum hakkında soru soran çocuğa yaşına uygun bir biçimde;

fetüsün büyüme aşamalarından, bebeğin anne karnındaki pozisyonundan, onu koruyan tabakadan, anne göbeği ile bebeğin göbeği arasındaki kordondan, bunun işlevinden, bebeğin anne rahminden çıkarken özel deliğin genişleyerek başının geçmesine nasıl imkân sağladığından söz edilebilirmiş.

Ben anlattım ama o ‘baş geçme’ kısmını atladım önce. Kullandığım dile çok dikkat etmeye çalıştım. Yanlış bir şey söylersem korkabileceği endişesini taşıdım. Bazı çocuklar yüzeysel bilgilerle tatmin olabiliyor belki ama benim oğlum olmadı. ¨Peki nasıl çıkacak, kapı mı var bacaklarının arasında?¨diye sormaya ve beni daha fazla sıkıştırmaya devam etti. Ben de aynen yukarıdaki anlatımdaki gibi doktorun yardımıyla biraz ıkınarak bebeğin çıkaracağımı söyledim. Ikınmak fikri komiğine gitti sanırım gülmeye başladı. Rahatladı iyice. Babasına, anneanne ve dedesine anlattı birkaç kere. Artık pek sormuyor. Ciddi sorularına ciddi cevaplar aldı çünkü. Kolaya kaçmadan, onu bilgilendirdiğime inanıyorum. Şimdi tek derdi kardeşi nasıl süt içecek? Evet, bebeği doğurduk sıradaki problem anne memesinden süt içecek olması :)

 

Peki ya çocukla cinsellik hakkında konuşmak?

Kısaca hamilelik ve doğum olayları aslında çocuğa verilmesi gereken cinsel eğitimin bir parçası. Koray’ın sorularına cevap bulabilmel için elimde okuduğum ne varsa bıraktım ve Prof. Dr. Bengi Semerci‘nin bana taaa geçen sene okumamı söylediği ¨Çocuklarımızla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşmalı?¨adlı kitabını okudum hızlıca, yeniden. Sanırım her sene tekrar tekrar okumalı bu tip kitapları. Biz anne, babalar için bir diğer açıklaması zor olan konu da o bebeğin nasıl olup da anne karnına girdiği aslında. Bence en kazık soru bu. Bekliyorum ne zaman karşıma çıkacak diye. Yine okuduğum kaynakların birinde diyor ki;

Beş yaşından küçük bir çocuk tarafından sorulmuşsa bu tip bir soru, ona bebeğin bir tohumdan geldiği, bu tohumun annenin karnındaki özel cepte büyüdüğü, bebeğin büyüme işleminin dokuz ayda tamamlandığı, bebeğin organları annenin karnının dışında yaşayacak kadar geliştiği zaman da sözü geçen özel delikten dışarı çıkarılacağı açıklanmalıdır.

 

Çocuklu yaşam her an her türlü soruya hazırlıklı olmayı gerektiriyor. Bunu her geçen gün daha iyi anlıyorum. Kaçamak cevaplar çocukları mutsuz ediyor ve yeterince ciddiye alınmadıklarını düşünmelerine neden oluyor. Cinsellikle ilgili konuşurken daha medeni olup utanmadan sıkılmadan, tabularımızın ardına saklanmadan onların anlayabileceği bir dille durumu özetlemek gerekiyor. Bizimki henüz 4.5 yaşında. Eminim seneye daha zor sorularla karşıma gelecek. Bekliyorum.