Tuvalet eğitimi konusunda çok ısrarcı değilim. 1 yaş civarı çocukları lazımlığa çiş-kaka yapanları duyunca panikliyorum bazen ama yapacak bir şey yok. Ben yol göstereceğim, oğluş da istediği zaman, hazır olduğu zaman gelip haber verecek ve lazımlığa, klozete yapacak yapacağını:)

Ben de aldım biliyorsunuz bir lazımlık. Klasik olanlarından. Çok oyuncaklı bir şey olursa bu sefer de başka bir şeye yapmaz, diye korkuttular beni. Yoksa ben, minyatür klozet yaptırmayı bile düşündüm Koray için. Anlaşılan o ki, öyle bir şey yapsak bayağı sıkıntı yaşarmışız gezenti aile olarak. Yazlık mekandayız, bahçe teras var diye Koray’ı bezsiz bıraktım. Yeşil lazımlık da baş köşede. ‘Çiş buraya’ dedim bir kaç kere. Hatta yakaladığım bir kaç sefer aldım götürdüm ‘hadi çömelelim’ dedim, yok mümkün değil. ‘Ayakta çiş yapalım, bak böyle tutuyoruz’ dedim. Yok. Babası uğraştı. Sonuç olumsuz. Biz de kendine haline bıraktık. Belki ilgisini çeker, gider oturur diye düşündük. Oralı bile değil. Ardından bir baktım içine emziklerini, oyuncaklarını doldurup gezdiriyor. ‘Haydaaa’ dedik. Yine de ilgi alanına girdiği için memnun olmuştuk. Bir sonraki aşama üzerine oturmak olabilirdi.

Bu arada altı açıkken çiş-kaka ne oluyor?

Takip ediyoruz devamlı, ne zaman eli pipisine gidiyor, hop yakalayıp lazımlığın yanında bir yere götürüyoruz. Olur ya yavaş yavaş yanaşırız diye. Kimi kandırıyoruz? Koray Bey gidip annemin çiçeklerini suluyor:) Bari diyorum ‘çiş’ desin, ‘kaka’ desin. Haber versin. Kakasının geldiğini anladığımda tuvalete götüreyim istedim, kıyamet koptu. Deliler gibi dolanıyor evde. Belli ki tutmaya çalışıyor. Bez bağladım. Dakikasında gitti, saklandı bir köşeye yaptı kakasını. İyi bir işaret bu, dediler. ‘Demek ki kakasının farkında, bir yere yapması gerektiğini, salonun ortasına yapmaması gerektiğini biliyor.’ dediler.

Derken elinde hortumla gezdiği bir gün, lazımlığını su ile doldurdu -bu arada ben hayretler içinde seyrediyorum- Luca’yı çağırdı ve gösterdi. ‘Uka bir gee’.

Türkçesi: Luca gel, su iç. Jeton düştü işte o zaman. Koray’a aldığım yeşil lazımlık ile Luca’nın su tası o kadar benziyordu ki. Çocuk doğal olanı yapıyordu. Luca’nın su içtiği tasa çiş mi yapılırmış. Anlaşılan o ki klasik, sade lazımlıkları Koray benimsemeyecek. Yanarlı dönerli bir oturak almam gerektiğine karar verdim ki aradaki farkı anlasın.

Off nasıl olacak bu iş?

Kitaplar okuyarak mı, bezsiz kendine haline bırakarak mı? Yoksa şimdilik vazgeçip canı istediğinde gidip klozete yapmasını mı beklemeliyim? Ya 5 yaşına kadar canı istemezse???

Bir çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren ipuçları şunlarmış:

Çocuk, gündüzleri en az 2 saat kuru kalmaktadır.(Bezsiz bıraktığım zamanlar 2 saat tutabiliyor)

Öğle uykularından kuru kalkmaktadır.(Hava sıcak ve devamlı su içiyor, uykuya yatarken su içiyor. Kuru kalkması mümkün olmuyor.)

Barsak hareketleri belli zamanda gerçekleşmekte, önceden tahmin edilebilmektedir.(Ne zaman kaka yapacağını anlayabiliyoruz. Bazen de haber veriyor.)

Tuvalet ihtiyacını çeşitli hareketlerle veya sözle ifade etmektedir.

Çocuk; basit talimatlara uymakta, banyoya gidebilmekte ve soyunabilmektedir.(Koray kısa cümleleri anlıyor, giyinirken yardım ediyor, sifonu çekiyor, muslukları açıyor.)

Bezi kirlenince rahatsız olmaktadır.(Bezini çekiştirip duruyor.)

Tuvaleti kullanmak istemektedir.(HAYIR!)

Demek ki Koray fiziksel olarak hazır ancak psikolojik olarak değil. Ya da hazır olduğunun farkında değil!