Bu da nereden çıktı? Valla ben küçük kuzenlerimin doğumuna kadar, düşen göbek kordonunun insanın geleceğinde bu kadar önemli bir rol sahibi olduğunu bilmiyordum. Türk’ün adeti biter mi? Bitmez. Bu da bir başka cins. Bebeğin göbeğini nereye gömersen oraya gidermiş. Batıl inaçları araştırmak istiyorum. Gerçekten. Nereden çıkmış, kim çıkarmış? Doğruluk payı var mı? Pagan kültürü damarlarımızda akıyor resmen. Bazıları çok sevimli geliyor. Göbek bağının gömülmesi bunlardan biri.

Küçük kuzen Tibet ‘in göbeği Amerika’ya gitti. Üniversite bahçesinde yeşeriyordur şimdi ya da sincaplara yem olmuştur. Tibet henüz 9 yaşında. 18 yaşına geldiğinde Syracuse Üniversitesi’ne giderse bileceğiz ki bu iş tutuyor. Zaten annesi ”Oğlum en kötü gidersin yönetime, göbek kontejanında okumak istiyorum dersin” diyor.

İnternette arattırayım dedim. İyi ahlaklı olsun diye cami bahçesine gömenler bile varmış. Bravo gerçekten. Türkiye’de benim anladığım, en çok Boğaziçi Üniversitesi revaçta. Okulun bahçesi göbek kordonu mezarlığı. Meğer ikonik ünlülerimiz de yerine getiriyorlarmış bu adeti. Gülben Ergen, Mehmet Ali Erbil gibi bir sürü isim çocuklarının göbeklerini yollamışlar sağa sola. Herkes yapıyor da biz yapmaz mıyız? Koray’ın göbeğini gömme operasyonu kolay bir süreç olmadı bizim için. Ne yapacaktık düşen göbeği?

Öncelikle Amerika’da doğuma girerken herkese kordon kanının saklanması ile ilgili bilgi veriliyor. Biz istemedik. Hayat boyu saklanamıyormuş bir kere. Sarp da her zamanki gibi komplo teorisi yaratarak Amerika’ya göz göre göre DNA bırakmak istemediğini söyledi. İyi de  ne fark ederdi ki zaten kanı alındı Koray’ın testler  için… Olsun oğluşunun göbeği ve saf kanı kullanıma hazır halde durmasınmış. Hem Amerikan vatandaşı olsun, hem de DNA’sını almasınlar. Ne yaman çelişki? Üstelik bizimki daha mantıklı, göbeğini okumasını istediğin okula GÖM. Gerisi kolay. Koray’ın ders çalışmasına gerek yok artık. Gömülmesine karar verildi.

İkinci adım: Nereye? Harvard, Yale, MIT, Columbia ve NYU bizim çevremizdeki okullar. Biz ciddi ciddi düşündük, hangisine koysak diye. Columbia Üniversitesi ve NYU merak ettiğim okullar. Filmlerde de çokça görülür. İkisi de Amerika’daki en iyi okul listesinde ilk sıralarda. Bu iyi. Columbia Harlem bölgesine yakın ama kapalı bir alan. Güzel güzel binaları var. Bir de NYU’ya bakalım istedim. Soho’da. Okul Manhattan’ın her yerine dağılmış durumda. Bildiğimiz kampüs yok. Nedense ben çok beğendim. Şimdiki aklım olsa burada okumak uğraşırdım kesin. Soho zaten New York’un en ilgi çekici yerlerinden biri. Canlı, neşeli, kıpır kıpır, dinamik… Tamam dedim buraya gömüyoruz. Washington Square anıtının NYU bahçesinde kabul ediliyor. Biz de tam karşısındaki parkın içine girdik. Hava yağmurlu. Sincaplar oradan oraya koşturuyorlar. Sarp’ı aldı panik. Sincaplar oğlumunkini yiyecek diye. Ben de sağı solu kolaçan ediyorum. Bir gören olsa ne diyeceğiz? Anlatamayız da uğraş dur. Neyse, Sarp sincapların ulaşamayacaklarına inandığı derinliğe gömdü. Görev: tamamlandı!

Bu anlattıklarım gerçekten şaka değil. Biz yaptık. Koca koca okumuş insanlar, her şeyin altında mantık arayan, her fikrin, her inancın sorgulanması gerektiğini düşünen biz, oğlanın göbeğini New York Üniversitesi’nin bahçesine gömdük.

Peki ya siz ne yaptınız?