Son zamanlarda bazı köpek ırklarıyla ilgili çıkan kararlar var ya bana da bir sürü mail geldi, olumlu olumsuz soru ve yorumlarla.

  • Köpekle bebeği nasıl idare ediyorsun?
  • Tuvalet eğitimini nasıl verdin?
  • Köpek, bebek doğduktan sonra alınır mı?
  • Luca hiç ısırdı mı veya agresif bir davranış gösterdi mi?
  • Doğumdan sonra köpeğini vermeyi hiç düşünmedin mi?
  • Ya Luca bir şey yaparsa Koray’a?
  • Ne kadar sağlıklı bir ortam var evinizde?
  • Çocuk doktorunuza sordunuz mu?
  • Sokaktaki hayvanlara yaklaşımınız nedir?

Yukarıdakiler gelen soruların, yorumların özeti. Daha önce köpekle bebek aynı evde yaşar mı? sorusuna açıklık getirmiştim. Bu yazıyı yazdığımda Koray yaklaşık 1 yaşındaydı. Şimdi ise 20 aylık. Aradan geçen 8 ayı anlatırsam sanırım yukarıdaki sorular cevap bulacak.

Öncelikle bilmeyenler için bizim evdeki vahşi(!) köpek ile ilgili bilgi vereyim:

LUCA, dişi bir golden retriever. Son derece saldırgandır. Isırmaz ama yalayarak öldürebilir:) Hep açtır. Günlerce yemek yememiş gibi acıklı acıklı bakar eve gelen misafirlere. Annemden sakız ister. Babam’ın yanağından bir öpücük alır. Kerem ile koyun koyuna yatarlar. Hatta Kerem ısırır onu. Havlayan, agresif köpeklere tahammülü yoktur. Yolda sokakta kendisine havlayanlara boş boş bakar, sonra dönüp bana ‘bu neden havlıyor şimdi?’ der gibi bir bakış atar. Sarp bana sarıldığında, kıskanır aramıza girer. Bazen de kaprislidir. Onu sokağa çıkaracak kişiyi kendisi seçer. Yoksa koyar poposunu yere. Kolaysa çıkar dışarıya. Kedilere deli olur. Bir yakalasa… yok ısırıp, boğazlayacağından değil oynamak istediğinden çıldırıyor kedi diye ama henüz kızımla oynayacak bir kedi bulamadık. Hasta Rottweilerımız diğer canımız Hera’ya yatağını verir. Oyuncaklarını koyar önüne. Ayakları yıkanmadan, kurulanmadan eve girmez. Sokakta su birikintisi varsa üzerinden atlar. Evde birisi hapşırsa panikle kontrol eder bir şey mi oldu diye. Koltuklara çıkmaz, ayakkabı-terlik kemirmez, masaya-tezgaha burnunu bile uzatmaz ama masanın altında nöbettedir hep. Güler o, hep güler…

Köpek kist yapar, tüyü zararlıdır, salyası asitlidir-yakar gibi kulaktan dolma bilgilerin cevabını da bir önceki yazıda bilimsel kaynakların linkiyle vermiştim. Yine de iki cümle edeyim: Aşılı, düzenli veteriner kontrolündeki hayvanların kedi, köpek fark etmez sizi hasta etmeleri imkansızdır. Nasıl bizim saçımız var, onların da tüyleri var. Temiz bakılan, iyi beslenen hayvanların bir çok insandan daha temiz olduğuna kalıbımı basarım. Benim kızım çilek kokar hep. İki haftada bir yıkanır, parfümlenir. Diş, kulak bakımını bizzat kendim yaparım.

Gelelim evdeki esas canavara. Koray’ın ağzından çıkan ilk kelime ne oldu dersiniz? Tabi ki LUCA, yani UKA, DUKA son günlerde YUKA. İkinci kelime MEMMEM- emzik, üçüncü kelime KEDİ, sonra da GUŞ. Hayvanlardan başladık anlayacağınız. Sonra dede, anne, baba geldi. Sevgisi bu kadar büyük işte hayvanların. Koray’ın morali biraz bozuk olsa Luca’ya bakalım diyorum, bir anda yüzü aydınlanıyor. Hele koca pembe dilini görünce başlıyor kahkahaya. Bazen sütünü kendi üstüne, yüzüne sıkıyor, sonra da yere yatıp ”YUKAAAA, geeee”. Tam Türkçesi: Luca, gel benim ağzımı yüzümü yala! Benim iyi huylu kızım da şöyle bir koklar, göbeğindekileri gerçekten de yalar sonra bana bakar,  ”Ne yapayım ben şimdi?” diye. Koray ısrarla bağırmaya devam eder bu arada. ”YUKAAA, geeee” eliyle de gösterir. Köle muamelesi görüyor bizim Yuka. Koray gün boyu tepesinde. Ciddiyim tepesinde.

Sabah gözünü açar açmaz sesleniyor arkadaşına Koray, sonra mutfakta arkamda yan yana durup kahvaltı bekliyorlar. Koray kendi tasını uzatıyor içine kuru mısır gevreği istiyor, Luca da kendi tasıyla mamasını bekliyor. Şimdiden paylaşmayı biliyor oğlum. Yediği, tadına baktığı her şeyden bir parça Luca’ya uzatıyor. Luca da bütün gün onu besleyen bu yer cücesinin eziyetlerine ses çıkarmadan katlanıyor. Bir kere ters baktığını görmedim. Eğer benim gözümden kaçtığı bir an, Koray canını acıtırsa yaptığı en büyük hareket kızımın, kalkıp saklanmak oluyor bir süre. Koray’ın kendisine doğru koştuğunu görünce hemen başını eğiyor, sonra da yan yatıyor. Teslim oluyor, sevsin istiyor, okşasın.

Aslında biliyor musunuz tüm hayvanlar sevilmek ister sadece. Bir hayvanın durup dururken bir insana veya başka bir hayvana zarar vereceğine inanmıyorum. Golden Retriever insan köpeği derler. Doğrudur. Dünyanın en iyi huylu, en akıllı köpeği gerçekten de ama ırkın özelliğinin dışında yetiştiricisinin özelliği bence bu. Golden cinsi köpekleri kim alır, aileler. Aile, sevgi demektir. Köpeği ailenin bireyi olarak görürler. Onunla yatar, onunla kalkarlar. Pitbull’ları ne için yetiştiriyorlar genelde? Dövüş için. Rottweiler, Doberman? Koruma, korkutma köpekleri yaparlar bunları. En acımasız, insafsız eğitimlerin verildiği bu güçlü köpekler bir anda canavara dönüşüyorlar. Ne acı değil mi? Oysa o kadar büyük kalpleri var ki tüm bu ırkların. ”Köpekleri değil sahiplerini toplasınlar!” demişti biri geçen gün. Ne doğru söylemiş! Kendini bilmez biri Golden, Labrador gibi aklı fikri yemek ve topta olan köpeklerin bile karakterini değiştirip ölüm makinesine dönüştürebilir. Bakmayın yumuşacık görüntülerine. Hem güçlü çeneleri vardır, hem de pitbull’dan daha akıllıdırlar. Yani daha tehlikeli bile olabilirler. İşin tuhafı geçen yıl Amerika’da köpek saldırısı raporlarına göre Pitbull’lar ilk 10’da bile değilmiş.

Nasıl bu kadar eminim? Çünkü bizde bir de Rottweiler var. Çok yakın arkadaşlarımızda bir Boxer, bir de Doberman var. Hepsi de güçlü, koruma iç güdüleri gelişmiş, korkutucu ve bir o kadar sevgi dolu hayvanlar. Önce her yerini kokluyorlar Koray’ın, bir iki öpücük alıyorlar sonra da çocuk olduğunu bildiklerinden midir nedir, Koray’ın üzerlerine çıkmasına izin veriyorlar. Sevgisinin büyüklüğünün farkındalar. Tehlikesiz olduğunun, kendilerine zarar vermeyeceklerini biliyorlar. Yoksa kapının önüne sıkıysa yabancı biri yaklaşsın!

Banyo sonrası kurusunlar diye bağladığım Luca ve Hera azgınlıkları sonucu tasmalarından birbirlerine takıldılar.

Henüz 7 aylıkken Bursa’da bekçisi olduğu binanın önünden geçen kamyonu ısırmaya kalkınca tek kolunu kaybeden hırçın kızım HERA, Koray onu sevsin diye eğiyor kafasını. Etraftakilerin şaşkın bakışlarının arasında sözsüz bir iletişim başlıyor aralarında. ”Aman dikkat” diye bağıranlara ”Siz karışmayın, Hera benim köpeğim” diye söyleniyorum. Sonra içimden ‘onun hayatını kurtardım, bana asla zarar vermez’ diyorum. Kimseye durup dururken zarar vermez ya… Kaza geçirip de ön kolunu kaybedince uyutmayı düşünen veterinerin elinden kurtarıp İstanbul’a eve getirdim Hera’yı. İki ay boyunca her sabah işe giderken, onu Luca’nın veterinerine bıraktım günlük tedavileri, rehabilitasyonu yapılsın diye, akşam dönerken aldım. Luca yatağını verdi. Biz sevgimizi ve umudumuzu. İnanır mısınız? O dönem her gece dua ettim, iyi olsun diye. İyileşti. 4 yaşında şimdi. Bir ayağını kaybetti ama yaşıyor. Hem de bomba gibi. Tam bekçi. Tanıdıklarına inanılmaz sevgi dolu ancak tipini beğenmediği birine de dik dik bakıyor uzaktan. Sonra o yabancının yanında tanıdık görürse sakinliyor ama yine de kontrol ediyor hareketlerini. Ve beni her gördüğünde zıplıyor ve öpmeye kalkıyor. Ellerimi yalıyor. Bu ‘Seni Seviyorum’ demek köpek dilinde. Şimdi bu anlattığım hayvan, hayvanlar birer istisna değil. Doğal olanı anlattım.

Kucukucu.net adlı sitede Pitbull’larla ilgili okunması gereken bir yazı var. Tıklayın, okuyun.

Sonuç olarak, bebek ve çocuk evcil hayvanla aynı evde yaşayabilir hem de koyun koyuna ama mutlaka her zaman bir gözünüz onlarda olmalı. Açıkçası Koray bilmeden Luca’ya zarar verir diye korkuyorum. Hem çocuğunuzun, hem de köpeğinizin sınırlarını belirleyin. Kurallar kesin olmalı. Büyük ihtimalle köpeğiniz kuralları hemen benimseyecektir de, miniğiniz sizi epey bir uğraştıracaktır. Her köpeğin ırkına has bir karakteri de vardır. Bunları iyi öğrenip ona göre yaklaşmalı, yaklaştırmalı çocuğunu. Sevgi ile yetiştirilen bir köpeğin canavar olması İMKANSIZ! Hayvanda bir agresiflik varsa hatayı sahiplerinde aramalı. Sokakta gördüğümüz sahipsiz kedi köpeğe bile yaklaşmasına izin veriyorum Koray’ın ama ellemesine asla. Diyorum ki ”Koraycım biz tanımıyoruz onu. Sen şimdi el salla ona, gidelim. Evde Luca bizi bekliyor.” Koray el sallayıp devam ediyor yoluna ama eminim bıraksam dönüp atlar tepesine yerde yatan köpeğin. Sahibi varsa da önce izin istiyoruz sevmek için. Yoksa Koray korkusuz, ben de XL anneyim diye çocuğumu salmıyorum hayvanların üzerine. Evinize kedi-köpek almasanız bile çocuğunuzun hayvanları sevmesini engellemeyin, onları korkutmayın. Bu dünyadaki en iyi arkadaşı olabilir oysa…

!! Çocuklu evde köpek bakımı ile ilgili bir yazı hazırlıyorum. Tuvalet eğitimi, temizlik, oyun, bebekle ilk tanışma gibi konuları anlatacağım. Yakında:)