Arada sarışın tüylü kızımın fotoğraflarını paylaşıyorum biliyorsunuz. Bazen tek başına, bazen Koray ile birlikte olduğu kareleri koyuyorum. Bunu yapmamın sebebi evcil bir hayvanla çocuğun nasıl güzel anlaştığını göstermek aslında. Kedi, köpek sahibiyken hamile kalınca çevreden gelen  ¨Hemen ver hayvanı, çok zararlı bebekle aynı evde!¨ sözleri yüzünden terk edilen, başka yuvalara verilen hatta sokağa atılan hayvanları biliyorum. Daha önce belki bin kere söyledim, onlarca kere yazdım; düzenli olarak sağlık ve temizlik bakımı yapılan hiçbir evcil hayvan çocuklu aile için tehlike değildir. Aksine büyük bir sevgi verir.

Benim bu paylaşımlarım çoğu zaman büyük bir mutlulukla karşılanıyor ancak arada istisnalar da yok değil. ‘Köpek sahibi olduğunuzu gösterip maddi yönden ne kadar rahat olduğunuzı göstermek istiyorsunuz’ diyenler, ‘hayat sana güzel’ diyenler… veya buna benzer şeyler hatta daha ağır cümleler. Olsun hiç önemli değil ama beni en çok üzen köpek sahibi olmayı hava atma aracı zannedenler.

Şöyle söyleyeyim, köpek sahibi olmak çocuk sahibi olmaktan çok da farklı değil. Üstelik çok daha büyük özveri gerektiriyor. Bebek dediğin büyüyor köpeğiniz hep küçük bir çocuk olarak sizin ilginize ve bakımınıza muhtaç. Canınız sıkıldığında etrafı kirletiyor diye sokağa atacak haliniz de yok bebeğinizi, oysa dökülen tüyler yüzünden veya sabah akşam ihtiyaç molası için gezdirmekten bıkıp da köpeklerini bırakan çok kişi biliyorum. İşte bu yüzden özveri diyorum çünkü baktığınız, beslediğiniz bir can hem de sizi karşılıksız seven bir can. Tek istediği, evet tek istediği sizin ona olan ilginiz. Verdiğiniz yemeğin kalitesi, türü önemli değildir onun için karnını doyuruyorsunuz ya yeter. Sonra gelip avucunuzun içini yalar uzun uzun, ¨Seni seviyorum.¨ demek ister.

Sabahın köründe kalkıp yaz-kış demeden köpek gezdirmemiş olanların; akşam işten çıkmaya hazırlanırken toplantı olduğunu öğrenince aklına evde saatlerdir bekleyen köpeği gelmemiş olanların beni anlaması mümkün değil, bari ¨hayat sana güzel, köpeğin var hava atıyorsun¨ demesinler.